VORSTELIJKE SUIKERFABRIEK OP JAVA ATTENTIE! Relatives or persons Urgently Sought bracht. Het gouvernement wilde in dat gewest een proef met olifanten nemen. Het onderhoud heeft duizenden guldens gekost. Zij werden aangehouden op een plaats waar weinig voedsel was. Niet de geringste dienst is van hen gevorderd. Ten slotte werden ze voor een spotprijs op een vendutie verkocht. De koper had geen geld en bezat ook niet de ondernemingsgeest om van de dieren partij te trekken. Kort daarna kwamen zij uit gebrek aan voldoende voedsel en onderhoud ellendig om. In 1883 bleek het Dr. Otto Mohnike, dat de kunst olifanten te temmen en af te richten reeds lang opgehouden had in Atjeh te bestaan. Dr. B. Hagen vermeldt in 1890 dat tot zijn verwondering in het culuurge- bied van Sumatra's Oostkust nimmer een stelselmatig gebruik van de ar beidskracht der viervoeters is gemaakt. Ook hij verklaart dit omdat niemand daar het vangen en temmen van olifan ten verstond maar dat indien het verlangen en de behoefte voor het ge bruik voor de cultures zou zijn geble ken men te rade had kunnen gaan bij de sultans van Deli en Serdang, waar hij olifanten aantrof, die gewillig werk zaamheden van allerlei aard verrichten. Vermoedelijk waren dit geïmporteerde olifanten want hij ried aan kornaks van Voor- of Achter-lndia of van Ceylon met aldaar gekochte, afgerichte olifan ten te laten overkomen. Men schijnt zijn raad te hebben opgevolgd want in een boek van E. Otto over het Jager leven in Sumatra van 1903 komt een goede afbeelding voor van het gebruik op Sumatra's Oostkust van een der van Ceylon geimporteerde olifanten, die zware boomstammen wegsleept. Olifanten zijn dus soms ingevoerd van Ceylon en Brits-lndië, terwijl er duizenden onbenut bleven totdat het leger in 1912 zich voor het gebruik van olifanten in Atjeh begon te inte resseren. "Oom Piet" (Wordt vervolgd) Het Museum Bronbeek is wegens schil derwerkzaamheden van 20 januari t/m 13 april (eerste Paasdag) voor bezoe kers gesloten. In 1918 had ik als fabricagechef op de Suikerfabriek "Besito" in Koedoes een chemiker, die de naam Baron droeg. Als 2e machinist werkte er een jongeman, Jonker genaamd, terwijl de hoofdtuinemployé en een tuinemployé beiden de Graaf heetten. Het is dus geen wonder, dat onze onderneming, "de vorstelijke fabriek" werd genoemd, te meer, omdat onze vorige administrateur de naam Koning droeg. Hoe komen die 2 Graven, 1 Baron en 1 Jonker zo op één fabriek bij elkaar! Op de foto, op het tennisveld van Sf. "Besito" genomen, zijn ze allen bij elkaar. Van links naar rechts: Mej. Conny Jonker, zuster van de verder genoemde 2e machinist, later getrouwd met Baron; Mevr. de Graaf; Aug. de Graaf (staand) hoofdtuinem ployé; Mevr. Dondorff (echtg. van de 1ste machinist) met zoontje; Kimmijser, fabricagechef; Mevr. van Lelyveld, echtg. van de administrateur; Mevr. de Graaf, echtgen. van Aug. met links haar zoontje; Jonker, 2de machinist; Baron, chemiker, later getrouwd met Conny Jonker. Op de voorgrond de javaanse ballen- jongens.- Het huis op de achtergrond is de woning van de Loerah. K. J. E. Kimmijser advertefitie Who had known Mr. F. G. H. van Ermel Scherer, known as Scherer or Oom (uncle Pitt) his Mother, Mrs. L. H. M. le Cluse of now known address, Djalan Ardjuno No. 3, or persons who had houses under man agement of the VERHUUR BUREAU N.V. VERSLUIS in Soerabaja or in East or Middle Java. Relatives of Mr. H. N. Stubbs, relatives of Mr. Mrs, Van der Meulen, Mrs. R. M. (Klaus) Kranchers. Relatives of Fam. Ver- burgh, Fam. Kempees, Fam. Swartsz, Fa. Mehlbaum, Fam. v. der Wijck, Fam. Müller-Wermüller, Fam. Totijs, Fam. Meyers, Fam. Van Koopman, Fam. Montero, Fam. Van Tuin, Fam. van Kouwenhoven, Fam. Malcolm, Fam. Poli, Fam. Van Klenken, Fam. Cohen, Fam. Bruinsma, Fam. Van Gessel, Fam. Runkat, Fam. Ong Tjai Bo, Fam. Vanger, Fam. Van Scherer, Fa. Van Schanig, Fam. F. G. A. van Ermel Scherer, Fam. Van Koen, Fam. Bruinsma-Tegelen, Fam. van Oord, Fam. Aarends. Persons or relatives or Companies, who had properties in the Woning Bureau-Verhuur Bureau Versluis-Versluis, or relatives of Versluis Bureau or Former Employees of Versluis N.V. please to write to Mr. B. G. N. van Ermel Scherer, of 46 Djalan KUSUMA BANGSA, Surabaja, or to 160 Tasman Street, Newtown, Wellington, New-Zealand. All mail send Registered by Air). For your advantage for the persons above mentioned, and for persons or companies, who had properties under management of the N.V. Ver sluis, or had sold these or are negotiating to sell these at present, please contact the above mentioned person at Surabaja, or New-Zealand after February 1971. 10

Tong Tong | 1971 | | pagina 10