Fonteijn Co - C&cü iSióir <~E>eóckuit VOORTEKENS Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100 gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud 22 Karaats verlovingsringen BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf 200,- geheel terug I I de reiskosten voor één persoon Door eigen schuld raakte ik zonder werk, en logeerde bij familie in afwach ting van bericht op mijn sollicitatie bij zekere diensttak. Vanwege het warme klimaat in die streek en vermoeidheid, lag ik op een middag in bed te rusten en weldra overmand door slaap. Ik herinner mij nog zeer goed, dat toen ik tegen half vijf wakker werd, ik omringd was door die kleine zwarte huismieren. U kent deze diertjes wel. Bij verhuizing naar een ander nest, dragen zij hun eitjes in hun bekje mee. Onze baboe tjoetjie kwam om 't bed op te maken en zag ook, dat ik omringd was door zwarte miertjes. "O toean, banjak redjekie; lekas da- pet banjak redjekie", was haar uitroep. Ziet U duidelijk de waarneming en uitleg van het voorteken. Heel simpel toch, maar waar. Waar heeft baboe tjoetji die kennis vandaan? Want heus, die redjekie kreeg ik binnen een week, in de vorm van de begeerde betrekking, waarvoor ik spoe dig naar een plaats in Midden-Java vertrok, waar ik mijn jeugd doorge bracht had. Over een ander voorteken zal ik U nog vertellen. Op een plaats in West-Java was ik met nog enige anderen bij een familie in de kost. Op een avond zaten we zo in de voorgalerij onder lamplicht wat met el kaar te keuvelen. Er was een darhes- logeetje bij. Plots kwam er een kleine lichtgrijze tjapoeng tegen de lamp aangevlogen, bleef er even omheen fladderen, om daarna aan de lampekap te blijven han gen. Onwillekeurig keken we allemaal naar de tjapoeng, totdat plotseling onze vriendin de opmerking slaakte: "Ach, mijn voogd zal 't wel niet halen". Nie mand van ons wist toen, dat zij een zieke voogd had. En ja, de dag daarop bereikte haar het overlijdensbericht van haar voogd. Waar had onze vriendin de uitleg van het voorteken de tjapoeng om de lamp vandaan? Ach, wij, oude Indische mensen, ge leefd hebbende in een heel ander deel van deze aarde, met een heel andere sfeer, gewend aan de stilte van de natuur, geleerd de stem van deze stilte te begrijpen, geleerd hebbende onze medemensen, van welk ras of kleur of geloof ook, te begrijpen, van nature ingeënt met de adem van alles, wat daar stil ligt of beweegt, wij hebben onze voetstappen in dat andere deel der aarde diep gegroefd en die voet stappen zien wij nog en vergeten ze nooit Zij volgen ons nog altijd in onze gedachten. Is onze navelstreng poe- poot daar soms niet begraven?... Abonnée Ja, die bestaat, maar is voornamelijk in Midden-Java bekend en dan speciaal in de Vorsten-landen. In Soerabaja kennen we de zoete "warmbol". Gehalveerd, daarna in de oven gedroogd, werden de platte en bolle helften als "Darmo"-beschuit in grote, groene trommels rondgevent. Als anak Soerabaja maakte ik kennis met de roti sisir toen mijn man over geplaatst werd naar Djocja. Hij kende de lekkernij al uit Semarang en kocht er voor mij wat van in Toko "Welte vreden". Roti sisir is zoet brood en wordt ge maakt van zoiets als het z.g.n. broe- derbeslag. Na voorzien te zijn van in kepingen wordt 't gebakken. Wil men er een stuk van hebben, dan scheurt men het brood in plakken af bij die inkepingen. Die plakken zijn heel dun met een dikke rand en hebben onge veer de vorm van een grote kroepoek oedang. Die plakken nu worden net als dat bij "Darmo" beschuit gebeurd in een oven gedroogd en als roti sisir beschuit verkocht. In die korte tijd dat wij in Djocja zaten, stuurden we iedere maand via Toko Weltevreden een petroleum blik DE VLUGSTE MANIER van bestellen bij Tong Tong: be stelling op de giro schrijven, giro zenden naar Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Dus NIET in de girobus doen, duurt soms 4 dagen voor wij de giro ontvangen Wij verzenden uw bestelling direct na ontvangst van uw giro, incasseren komt later. Op deze manier kunt u de barang binnen 3 dagen thuis hebben vol van dat lekkers en "gandjel ril", een andere specialiteit van Midden- Java naar de familie in Soerabaja. "Gandjel ril" is geen spoorbiels, maar een soort koek, net zoals de taai-taai van hier. Behalve dat petroleumblik vol lekkers, verzonden we ook via Babah Gondok een petroleumblik vol stroop tètès. Dat is ook zo'n zaligheid, welke ik in Djocja leerde kennen. Men neme: een groot glas, 2 lepels gehakte agar-agar, een lepel selasi. Voeg daarbij 2 3 lepels tètès (me lasse) siroop en een kneepje citroen sap. Een lange lepel om te roeren en drinken maar. Tot op! En: Minta lagi! E. Ottenhoff Naschrift van de Redactie: De beschuit zelf heet dus NIET roti sisir, al is hij soms van roti sisir ge maakt (tweemaal in de oven). Roti si sir is dus gewoon brood dat echter zó is gebakken dat men sneetjes los kan scheuren (daarom ook: roti sowèk ge noemd). Zulk brood lijkt dus op een kam pisangs sisir. (Geloven wij T.R.) Dat de kraaien van zorg en kommer over Uw hoofd vliegen, kunt ge niet beletten. Maar dat ze zich in Uw haar nestelen kunt ge verhinderen. (Chinees spreekwoord uit: bronnen van Oosterse wijsheid). Wees een BOOM, een VRUCHT BOOM. Lever na slechts één maal geplant te zijn vruchten voor vele, vele jaren. Plant 10,in het FONDS ZESTIGDUIZEND 11

Tong Tong | 1971 | | pagina 11