SOENDANE5E BOOGSCHUTTERS Als reactie op het artikel "Soendanese boog schutters" in Tong Tong van 15 november 1970, waarbij wij ten tijde van de plaatsing helaas geen illustraties beschikbaar hadden) ontvingen wij van de Heer Bongers een aantal aardige foto's, die in 1934 tijdens boogschut terswedstrijden bij de regentswoning van Ban dung werden genomen. Boven links: De schutters leggen aan op het doel. Door hun zittende houding moeten zij de boog horizontaal hanteren en als het ware "van de heup" schieten, en verwonderlijk is het, hoe zuiver zij niettemin het doel vaak weten te raken. Iedere boogschutter heeft twaalf pijlen, die hij achter elkaar afschiet, waarna zijn buurman, die twee meter verder op zijn matje zit, aan de beurt komt. Boven rechts: Het doel, een haan voorstel lend, hangend aan een ijzerdraad, die beves tigd is aan de toppen van twee lange, in de grond gestoken bamboes. Het doelwit is 60 meter van de schutters verwijderd. Midden: De verschoten pijlen worden door de knapen, die bij iedere wedstrijd van de partij zijn, en die zich bij het begin van de wedstrijd terzijde van de schietbaan hebben opgesteld, waarbij de oudste van hen op een bamboefluit het startsein geeft, verzameld en naar de eigenaars teruggebracht voor de vol gende ronde, totdat iedere schutter zestig kan sen heeft gehad. Beneden links: De winnaar trekt zijn pijl uit de vogel. Beneden rechts: De regent van Bandung, die ook aan de wedstrijd deelnam, heeft drie dubbeltjes gewonnen 16

Tong Tong | 1971 | | pagina 16