BESLUIT nen knapten de vuile baantjes op in de ziekenhuizen... Tientallen van onze jongens kwamen terug en zeiden: "Laat ze het zelf maar doen. "Toen hadden Joop en ik er ook geen zin meer in. Waar de Fransen wel sterk in waren? In het uitlokken van relletjes. Het is een plezierig volk en we hebben heel wat aan ze te danken, maar ze zijn ook zo dom en ontactisch als het achtereind van een varken. Ze zochten gewoon moeilijkheden en als er dan "stront aan de knikker" kwam, was Leiden of liever gezegd Saigon in last. Ik kon ze soms om de koppen kletsen, als ze de Anamieten uitjouwden. Van Europese waardigheid hadden ze geen benul. Na een paar dagen van schermutselingen en straatge vechten, besloot onze leiding ons van wapens te voorzien. Hiertoe vertrokken 5 auto's met Japanse chauffeurs, een Nederlands gewapend geleide onder de Nederlandse kapi tein Kloprogge. Het transport liep in een Anamitische hin derlaag, waaruit men met de grootste moeite en met verlies van verscheidene gewonden wist te ontkomen. De kapitein Kloprogge viel de opstandelingen in handen en werd danig verminkt een week later door de Jappen gevonden en binnengebracht. Ons eerste slachtoffer van de Aziatische opstanding...En de geallieerde legers bleven maar weg... Waar bleven de legers nu, verscheidene weken na de capitulatie? Tegelijkertijd bereikten ons de eerste berichten over de nationalistische aspiraties in ons Indië. God, was de wereld dol geworden? Hadden ze nu nog niet genoeg van de rotzooi? Het bleek van niet. De strijd in Saigon laaide hevig op. Zelfs vlak bij onze kazerne werd hevig gevochten. De stad brandde op ver schillende punten. De Franse ex krijgsgevangenen werden bewapend en bonden de strijd aan... ons werd bevolen gewapend uit te gaan en alleen te schieten als we werden aangevallen. Er was geen aardigheid meer aan. De winkels en restaurants bleven gesloten. Alleen in het centrum van de stad waren enige bars en café's open. De echte stemming ontbrak echter en dat is te begrijpen. We wilden nu ook zo gauw mogelijk weg. Laat de Fransen hun eigen boontjes doppen. We hebben moeilijkheden in eigen huis! En de bezettings troepen bleven maar weg. Eindelijk kwamen enige honder den Ghurka's Nou, ik weet wel wat er met ons gebeurd zou zijn, als dat atoombommetje niet was uitgevonden! Dan hadden we nog (vandaag is het 23 februari 1946) knijpge- zeten, minstens tot a.s. zomer Uit alles bleek, dat de ge allieerden nog lang niet klaar waren en zeker niet rekenden op een Japanse overgave. Eindelijk begonnen de troepen druppelsgewijs binnen te komen in Indo-China. Met behulp van deze troepen werd Saigon "schoongemaakt". Het was alweer enige dagen rustig, toen ik op een zondagmiddag kalmpjes met Joop de stad inwandelde Ter hoogte van het gouverneurspaleis vlogen ons de kogels om de oren. Joop bracht zich in betrekkelijke veiligheid door achter een dikke boom te kruipen; ik stak de straat over, om achter een muurtje weg te duiken en toen ik dook, drong er juist een kogeltje door het muurtje...nog niet mijn tijd. Joop stak nu ook over. We hebben toen maar eens schaapachtig gelachen en gingen een hartsversterkertje nemen...We keerden langs dezelfde weg terug en toen gebeurde er natuurlijk niets, blij toe! We brachten toen verder onze dagen door met grote hoeveelheden alcoholica naar binnen te slaan. Dat was alles wat je had. Onze geallieerde "broeders" waren terug naar de "heimat" en wij, kinderen van een kleine natie, hadden nog een vuiltje op te knappen. Eindelijk was er een schip voor ons. Voor ons vertrek werden we geinspecteerd door de Fran se generaal Leclerc. Deze generaal bedankte ons voor ons fier en zelfbewust optreden tijdens de woelingen in de stad en de hulp die wij toen verleenden aan de Franse gemeen schap Onze uittocht was enorm. Langs de gehele route, die dwars door de stad naar de haven voerde, stonden in dichte drommen de Fransen; ze juichten, wuifden en huil den. Vele kusjes werden uitgedeeld en het "Viva les Hol landais" was niet van de lucht. Zelfs hingen er Hollandse vlaggen... We hadden ons wel een grote plaats in de harten der Fransen veroverd. We gingen aan boord van het Engelse troepenschip de "Circassia" Ons doel was Batavia...We zouden dat op standje wel even onderdrukken...Midden op zee kregen we order koers te wijzigen en Singapore binnen te lopen. Een uur na die order kregen wij het radiobericht: "We zullen onze vrijheid verdedigen, te land, te water en in de lucht. We zullen strijden met alle beschikbare middelen. Zelfs vergif en slangen zullen onze wapens zijn..." Na 300 jaar heersers van Indië geweest te zijn, brak de revolutie uit. Op een tijdstip dat we er niet waren Onze schepen waren elders nodig. Vreemde troepen landden. Troepen, die de mentaliteit van land en volk niet kenden. Die blunder op blunder maakten en ONZE troepen niet toe stonden aan land te gaan. Ons eigen land nota bene! De geallieerde legers begonnen de Aziatische landen te be zetten met een handvol troepen. Alleen Birma, Malakka en Singapore werden bezet met een macht waar je van om sloeg. Op Singapore alleen 70000 man! Maar...van de Engelsen niets dan goeds. Momenteel vreet ik van ze, dus ik moet nog dankbaar zijn ook. Enfin, zo staan de zaken. We liepen Singapore binnen in oktober en nu zijn we er nog! Wij wachten steeds op de order die ons de at mosfeer in eigen huis laat zuiveren. De ex-krijgsgevangenen zijn kinderen van een kleine natie. Zij kennen alleen PLICH TEN. RECHTEN hebben voor hen opgehouden te bestaan... Dit is mijn verhaal over 31/2 jaar krijgsgevangenschap. Het is niet veel bijzonders. Ik weet het. Ik zou het mooi en griezelig gemaakt kunnen hebben. Dat heb ik niet gedaan. Tussen de regels door hebt U kunnen lezen wat we meegemaakt hebben; welke vernede ringen en kastijdingen ons te beurt vielen. Waarom in fi nesses treden? Het is achter de rug. Meermalen heb ik gezucht bij mensonterende behande ling: Oh, als er een God bestaat, dan zal er ook wraak zijn. Ik heb gehoopt en gebeden, dat ik onze vroegere beulen weer eens zou ontmoeten. In Saigon smaakten we het ge noegen, enige gehate Koreanen te zien binnenbrengen. Ik had de eer ze te fouilleren en ze onder te brengen in de paardestallen Ik genoot van hun kruiperige onderdanigheid. Nu in Singapore ben ik totaal bevredigd. Honderden oor logsmisdadigers uit alle delen van de Archipel worden hier ondergebracht. De grote leiders, die ervan op de hoogte waren, hoe wreed de Japanse soldaten waren liggen nu aan m'n voeten en lezen de wensen van je gezicht. Oh, welke wraakmiddelen heb ik in krijgsgevangenschap uitgedacht! Nu ben ik de baas en ze laten me onverschillig. Ik heb nog nooit geslagen. Wij zijn Europeanen. Wij zijn beschaafde mensen. Zij zullen gestraft worden voor hun misdaden en dat is goed. Moge het afstraffen van oorlogsmisdadigers ook een reden zijn om in de toekomst voorzichtiger te zijn met oorlogsverklaringen. In de laatste bladzijden heb ik me een beetje kwaad gemaakt. Ik heb niet helemaal kunnen verbergen wat er hier in ons omgaat, maar...kop omhoog; alles sal reg koml Zondag, 24 februari 1946 J. van der Schot 19

Tong Tong | 1971 | | pagina 19