Moet U wat kopen? Altijd ook even denken aan de Tong Tong TOKO en Boekhandel dan! ABONNEE S SPELEN MET EEN BOEK BRIEVEN ONDER NUMMER WERFT ABONNEE'S f Bijna vergeten woorden EEN GOED BLAD Vriendelijk verzoek aan allen, die brieven schrijven op advertenties onder nummer, duidelijk in de LINKER- bovenhoek van de enveloppe het nummer te vermel den en te richten aan de afdeling Advertenties van Tong Tong iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiiiiiiiDuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I Onder de vele nieuwjaarswensen die we ontvingen, was er één afkomstig van Si Bapèt. Bij die onverwachts uit het geheugen terugkerende naam kon ik niet nalaten breed te grijnzen. Bapèt, terima kasih! Misschien kennen vele lezers het woord niet. Wel, het is het Indonesische woord voor "niet veel te betekenen, waardeloos" en het was één van die woorden die in mijn school- jongenstijd voor de meest uiteenlopen de zaken gebruikt werd, van een sche ve vlieger af tot je eigen schoolhoofd toe! Tegenwoordig is het woord "waar deloos" teruggekomen en wordt ook door Indische jongens veel gebruikt, zij het met een vette Djokja'se D... Daar schiet mij meteen te binnen dat omstreeks dezelfde tijd dat "bapèt" gebruikt werd, ook veel gebruikt werd de verwensing: "Ben je bedjingkrak?!" Het klonk erg "njaring" (schallend) en we wisten niet wat het betekende. La ter vernamen we dat djingkrak betekent huppen, huppelen, dus helemaal niet "zo erg" was. Maar het klonk toch stoer! "...en ergens doet de Chr. Science Monitor me aan Tong Tong denken: sinds de oprichting in het begin van deze eeuw heeft "men" altijd be twijfeld of de krant wel levensvat baarheid zou hebben en dat na over lijden van onze leidster Mary Baker Eddy de boel meteen ter ziele zou zijn. Ik ben ervan overtuigd dat we omstreeks het jaar 2000 een 100- jarige Monitor kunnen toejuichen. Ach, een goed en onbaatzuchtig ini tiatief en bezielde redactie zijn toch betere basis voor een krant dan an dere factoren... Mevr. Ch. S. Belle Voor het aan Tong Tong toegezwaaid compliment veel dank. Het is jammer dat verreweg de meeste mensen nooit hebben uitgeplozen wat Christian Science eigenlijk is. Het bekendste ge schrift dat van deze beweging uitgaat is de C.S. Monitor, een blad dat opvalt door een aparte wijze van redigeren, nl. altijd uitgaand van Het Goede, en waarin elke gedachte onbaatzuchtig is. Een verademing na de normale nieuws bladen. Zoals mevr. Belle overtuigd is dat de C.S. Monitor zal blijven bestaan, zo is Tjalie (en velen met hem) ervan overtuigd dat een op de Tropen ge richt blad in de westerse beschaving een plaats móet hebben. Zo niet Tong Tong, dan toch welk ander ook. Dit geloven wij zelfs terwijl wij weten dat te beginnen met 1971 "duisternis over onze paden geleid wordt en onze weg toe gemuurd is... T.R. Je pakt een boek uit de kast en ai doorbladerend lees je telkens een paar fragmenten: Levensspelen weerspiegelen levens doelen. En de spelen, die mensen ver kiezen geven niet alleen aanwijzingen over hun persoonlijkheidstype maar ook over hun mate van innerlijke ont wikkeling. In navolging van Thomas Szasz (min of meer) kunnen we de levensspelen verdelen in objektspelen en metaspelen. Objektspelen worden gespeeld om ma teriële dingen te verkrijgen, in de eer ste plaats om geld en objekten die met geld gekocht kunnen worden. Metaspe len worden gespeeld voor onaantast baarheden als kennis of de verlossing van de ziel. In onze kuituur overheer sen de objektspelen. In vroegere kui turen hadden metaspelen de overhand. Iets verder lees je: Zwijn-aan-de-trog is een puur en eenvoudig objektspel. Het doel is je eigen neus zo diep mogelijk in de trog steken, zoveel mogelijk te zwelgen en de andere zwijnen zo hard mogelijk opzij duwen. Een sterke zwijn-aan-de- trog speler bezit alle eigenschappen waarmee de kommunistiese propagan da de kapitalist uitrust: een onstilbare hebzucht, meedogenloosheid, sluwheid en egoïsme. En wéér verder: Welk spel speelden de mystisi? Bin nen het kader dat hen werd opgelegd door hun godsdienst waren zij bezig met het moeilijkste van alle spelen, het Meesterspel, waarvan het doel is: vol ledig bewustzijn of werkelijke bewust wording. Voor deze spelers sprak het vanzelf, dat zij het spel binnen een religieuze struktuur beoefenden. De fundamentele gedachte, die aan alle grote religies ten grondslag ligt is dat de mens slaapt, dat hij leeft temidden van dromen en wanen, dat hij zichzelf afsnijdt van het universeel bewustzijn (de enige zinvolle omschrijving van god) om in het nauwe harnas van een persoonlijk ik te kruipen. Grote leer meesters als Jezus, Gautama, Krishna, Mahavira, Lao-tze en de platoniese So- krates zagen het werkelijke doel van het Religiespel in de bevrijding uit dat omhulsel... Ben je geboeid? Ja toch wel. Al zijn veel vormen van dieper denken eigen lijk onpractisch (je doet en verdient er niets mee), het is toch zeker waar dat in dit fundamenteel onbegrijpelijke le ven de enige vorm van lust het "spel" is, het spel met fijnere, dieper gaande waarden. Omdat ik af en toe graag "met de geest speel", koop ik dit boek. Het heet "Het Meesterspel", is van de hand van Robert S. de Ropp en kost in onze boekhandel 12,50 (incl. porto). WIE HELPT ONS AAN T.T. No. 4? Wie van de lezers kan ons nog hel pen aan T.T. no. 4 (1 sept. 1970?) Dit nummer is geheel uitverkocht en er is nog altijd vraag naar. Bij voorbaat har telijk dank voor Uw medewerking! 5

Tong Tong | 1971 | | pagina 5