totok? Waar staat de "thuisgekomen Op zoek naar Identiteit if Al gaan de artikelen onder deze titel hoofdzakelijk over Indo-Europeanen, zij worden ook door de Totok met grote belangstelling gelezen, niet alleen om dat Totok en Indo als Kinderen van Ned. Indië zo lang samen zijn opge groeid, maar ook omdat diverse psy chologische en ethnische kenmerken door beide gedeeld worden. "Ras-technisch" wordt de echte Indo- Europeaan (dus van zowel Indonesi sche als Nederlandse afstamming) "ge flankeerd" door de Nederlandse Cre ool, dus "volbloed Nederlander" in In dië geboren (en soms met onvermengd bloed al verscheidene generaties ach ter elkaar in Indië, en aan de andere kant de Indonesiër die uitgesproken Nederlands is opgevoed, de Nederland se taal spreekt als zijn eigen taal en geheel denkt en leeft als een Euro peaan. In beide "flank-groeperingen" zijn soms zulke opvallend Indo-Europese gedragingen dat b.v. onder "Creool" vaak ook mengbloed verstaan wordt (zie o.a. Koenen), terwijl onder "Euro pees georienteerde" Indonesiërs vaak een habitus waargenomen wordt die maakt dat de betrokkene (als men zijn naam niet hoort noemen) wordt aange zien voor een Indo-Europeaan, in wiens milieu deze Indonesiër zich trouwens ook het natuurlijkst voelt. In deze categorieën is NIET bespro ken de mengbloed van Indonesisch- Nederlandse komaf (dus Indonesische vader en Europese moeder) die al dan niet normaal erkend geheel in de Indonesische samenleving is opge nomen; zódanig dat zij uiterlijk niet als Indo-Europeaan (wat zij technisch zijn) te onderkennen zijn. Zelfs bij benade ring is niet te schatten hoeveel Indo- Europeanen in de Indonesische sa menleving opgegaan zijn. Eens vertel de dr. Takdir Alisjabana mij dat dit aantal (dus ook in vierde, vijfde en verdere graad) te schatten is op zes tien miljoen. En het aantal Indo-Chine zen zou veel groter zijn. Het zoeken naar dominante heriditeitskenmerken kan echter niet op kruidenierige wijze in precieze getallen uitgedrukt worden. Voor een zeer beperkt aantal Indo- Europeanen is de naam Indo-Europe aan een vanzelfsprekende en enig juis te betiteling voor elke persoon van Indonesische en Europese "toeroenan" (afkomst), ook al wil men van de naam niet horen, vooral in verkorte vorm (In do). Over het algemeen is men tevre den met de term Indische Nederlander, ook al realiseert men zich dat ook zij van NIET-Nederlandse (maar b.v. Fran se, Engelse, Belgische) afkomst hier eigenlijk niet toe gerekend zouden moe ten worden. En verder piekert men er niet over 10 na, hoe dan de Indo genoemd zou moe ten worden die in Amerika de Ameri kaanse nationaliteit aanneemt of daar geboren is (Indische Amerikaan?) en hoe de Indo's genoemd zouden moeten worden die in Indonesië geboren zijn of de Indonesische nationaliteit hebben aangenomen (Indische Indonesiërs?). Deze onbeantwoorde vraag bestaat ook t.a.v. de Indo's in Canada, Australië, Brazilië, enz. enz. Voor de wetenschap pelijke onderzoeker die op algemeen erkende heriditeits- of biologische wet ten de Indische herkomst bestudeert blijft de naam Indo-Europeaan de enige bruikbare. Bij de bestudering van al deze iden titeiten (die dus in alle opzichten buiten de nationaliteitswaarmerken staan) wordt over het algemeen bijna auto matisch gedacht aan bijzondere ken merken die te traceren zijn langs er felijkheids-kanalen. Als dus een blanke Indo-Europeaan enkele in het oog val lende gedragingen vertoont die niet voorkomen bij "onvermengde" Neder landers, is het gemakkelijk te zeggen: "O, die en die kenmerken? Die komen van de Indonesische (voor-)oudersl" Zelfs al kent men de ethnische afstam ming niet precies, "het zal wel klop pen". En toch scheelt het een heel stuk of men van b.v. Menadonese of Ja vaanse herkomst is. Net zoals men dus van een koppige Indo-Europeaan gauw zou zeggen: dat heeft hij van een Groningse (Friese) grootvader. Wat geheel niet het geval hoeft te zijn, want ook Madoerezen gelden als koppigl Van mijzelf zeggen Hollanders wel eens dat ik "echt Hollands koppig" ben, terwijl Indonesiërs mij als voor beeld zien van een mens die het "rawé rawé rantas, malang malang poetoeng" (koppig doorzetten tot het uiterste) tot een deugd gemaakt heeft. Terwijl ik mezelf "gewoon" vind en alleen wat waar is volhoud (b.v. het Indo-schap"), en voor de rest erg schappelijk ben. Vele karaktereigenschappen zijn beslist geen raseigenschappenl Hoe dan ook, bij de oppervlakkige bestudering van Indo-Europeanen wor den ettelijke kenmerken gemakkelijk herleid naar de afkomst van beurtelings de Europese en de Indonesische zijde. Deze opvallende kenmerken zouden dan door de genen en chromosomen zijn "overgeplant", dus volgens physie- ke wetten. Pas hij echter die met scherp waar nemingsvermogen de Indische groepen bestudeert, zal merken dat er ook "ty pische kenmerken" zijn overgenomen, terwijl er toch in het geheel geen spra ke is van erfelijke overbrenging. Wij kennen allen wel Europeanen van ab soluut onvermengde afkomst, die ge woonten hebben, zó door en door In disch dat ze physiek overgeërfd schij nen, maar toch alleen maar aangeleerd kunnen zijn. Totokse jongens die b.v. opgegroeid zijn tussen Indo-Europese en Indonesische kornuiten in een korte periode tussen het zesde en dertiende jaar (de lagere school-tijd) en hoog blond en blauwogig zijn, maar spreken met een onmiskenbaar Indisch accent. En ook een houding hebben (lopen met een losse Indische "swagger" i.pl.v. Hollands vierkant of stijf) die men al leen verwachten kan van iemand van gemengden bloede. Zo had b.v. admi raal Conrad Helfrich een "onvervalst" Soerabajaas accent, dat hij toch onmo gelijk van een leven in Krembangan gekregen kon hebbenl Ook als er niets Indisch aan Totoks te zien is, zullen deze vaak van Hol- landers-van-hier gehoord hebben: "U komt zeker uit Indië?" Maar practisch alle Totoks die lan gere tijd in Indië geleefd hebben, heb ben iets behouden van een Indische onverschilligheid en zwier, die men bij Hollanders-van-hier niet aantreft. B.v. (bij mannen) het gemakkelijk achteruit zitten in een fauteuil met de enkel van het ene been los op de andere knie, soms met de hand die enkel vast hou dend. Nog één graad verder vindt men de Totok die op een rechte etensstoel kan zitten met één knie hoog opgetrok ken (tot de voet op de stoelzitting rust). Hollandse vrouwen uit Indië zijn ook aan tal van gedragingen direct te on derscheiden van Hollandse vrouwen van hier. De laatste draagt haar hand tasje meestal aan de hand als 'n bood schappentas (dus met afhangende arm) terwijl de "Indische Hollandse" dame het tasje geklemd onder de gebogen arm draagt. Tenslotte onderscheidt elke Indische Totok zich van de Hollander-van-hier door de taal met andere zinsconstruc ties, ander accent en andere woord keuze. Merkwaardig is dat wij onze eigen (overgeërfde of aangeleerde) kenmer ken niet zien (of horen), maar van an deren wel. Wie voorts taalkundige is, kan diverse aangeleerde merkwaardig heden direct herkennen. Een lezeres van ons blad, echte Hollandse, belde eens een hoogleraar in de Nederlandse taalkunde op en hij vroeg haar: "Bent U van oorsprong Friezin en heeft U ook in Indië gewoond?" Onze lezeres stomverbaasd, vooral om het feit dat het voor haar onhoorbare Indische ac cent door de professor die nooit in Indië was, direct gedetermineerd wasl Al deze eigenaardigheden zijn dus geen geërfde eigenschappen maar ont staan door langdurige milieu-invloeden,

Tong Tong | 1971 | | pagina 10