Fonteijn Co - <=E>oeboer ketan kitam Herdenkingsboek 15 augustus 1970 "Een ereschuld ingelost" BRIEFPORTO Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100 gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,— de reiskosten voor één persoon geheel terug 11 die door sommige Nederlanders méér ondergaan worden dan andere. Wat echter wel opvalt is dat mensen met 'n soepele, fijnere geest andere volks eigenschappen gemakkelijker overne men (dit geldt ook voor andere landen dan Indonesië) dan minder ontwikkelde, stugge naturen, die nochtans meer "on der het volk" zijn dan de intelligentia. Tot andere "identiteits-kenmerken" van de Nederlander-uit-lndië behoren zijn grote blijvende appreciatie van (sterk) gekruid tropisch voedsel en zijn woning-inrichting die royaal is met ruimte (terwijl Nederlanders van hier meer houden van knusse overlading met meubels). Ook houdt de Nederlan der uit Indië niet van overintellectualis- me en meer van "stijl" in het leven. Hij is gesteld op goede snit van kleding meer dan van dure kleding, loopt nooit met een "wilde krullebol" en draagt (nog steeds) gaarne een hoed. Men zou hem (en ook haar) meer "mondain" noemen als zij niet een haast aange boren voorkeur hadden voor eenvoud en per sé onopvallendheid. Bij demon straties en betogingen zijn zij zelden of nooit te vinden. Voor de toeschouwer is verder ook waar te nemen dat een soort verande ring in de structuur en levensbeschou wing zich voltrokken moet hebben, want vele echte Totoks vinden, terug in Holland, "hun draai niet meer" en waar geen andere Totoks aanwezig zijn om mee om te gaan belanden zij soms in een isolement dat tragisch genoemd zou kunnen worden als deze Hollanders hun lot niet droegen met zoveel goed moedige berusting. Wij hebben in dit blad wel eens meer gesproken over deze Totoks die niet één vaderland verloren hebben, maar twee, terwijl nie mand ook maar iets schijnt te begrij pen van de verlatenheid waarmee deze "thuisgekomeneh" geconfronteerd zijn (Goethe: men wandelt niet ongestraft onder de palmen!) Misschien vinden sommige lezers de ze artikelen "theoretisch" en onbelang rijk. Wij houden echter staande dat in de komende jaren de ethnoloog, de socioloog, de anthropoloog en de psy choloog meer studie zullen maken van merkbare profielveranderingen van de Nederlandse maatschappij, veroorzaakt door Indo-Europeanen (en gastarbei ders). Voor hen zijn deze studies zéér belangrijk. T.R. DE VLUGSTE MANIER van bestellen bij Tong Tong: be stelling op de giro schrijven, giro zenden naar Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Dus NIET in de girobus doen, duurt soms 4 dagen voor wij de giro ontvangen 1 Wij verzenden uw bestelling direct na ontvangst van uw giro, incasseren komt later. Op deze manier kunt u de barang binnen 3 dagen thuis hebben I Ik weet niet hoe het U vergaat, maar als mijn vrouw af en toe van de Indi sche toko thuiskomt met ketan hitam, beleef ik de volgende morgen vroeg de mooiste momenten van de dag als er boeboer ketan hitam op tafel komt met goela djawa en santen. Steevast komen dan in mijn geheugen terug di verse Javaanse vrouwen van uiteenlo pende leeftijd, die op pasars (of aan de deur) deze boeboer verkochten. Als ik me dan voorstel hoe ik die boeboer uit een pientjoek eet, is mijn geluk vol maakt. Als U nou denkt dat een kinder hand gauw gevuld is, dan voel ik me niet beschaamd, maar benijd het kind dat nog geluk kan "maken" voor wei nig, terwijl voor ons het duurste vaak niet goed genoeg is... Het meest denk ik aan een verkoop ster van deze boeboer die vlak bij de kerk zat bij de ingang van een klein weggetje naar Kebon Pala. Als ik dan ter zondagschool toog met( twee cen ten voor het kerkezakje, ging tang- goeng één cent "pedot" aan die boe boer en redeneerde ik verder de hele ochtend met Onze Lieve Heer, als Hij me later vanwege dit vergrijp ter helle vaart zou veroordelen. Ook straatboef jes hebben zo hun gewetenl Het was een van die heerlijkheden waarbij wij kinderen vaak de verleiding niet konden weerstaan om het blad af te likken. Wat ons soms kastijdingen des vlezes bezorgde. Of op zijn minst een zwaar rommelend gedonder uit Zeus' hemel. Altijd herinnerde Ma zich dan een seconde te laat dat aan zo'n pisangblad "baksillen" (zei men toen) kleefden. Maar dat beetje "vlees" na men we dan op de koop toe, maar maakten dat we weg kwamen! Het Comité 15 augustus 1970 deelt mede dat het aantal tot ultimo februari binnengekomen inschrijvingen op het boek "Een Ereschuld Ingelost" te ge ring is om hierop de opdracht tot het doen drukken te kunnen geven. Maar het boek móét er komen. En het kan indien er voldoende van besteld worden. Dus wacht niet langer maar bestelt U nu direct Uw exemplaar door storting van f 20,op girorekening no. 253000 van het Comité of op bank rekening 518510441 van het Comité bij de Alg. Bank Ned. (van Alkemadelaan den Haag) De bedoeling is het boek in mei/juni 1971 te doen verschijnen. Ook extra bijdragen zijn nog welkom ter dekking van het nog resterende te kort van het Comité ad 5000, Regelmatig ontvangen wij brieven die nog gefrankeerd zijn met 12 cent, terwijl de tegenwoordige porto voor een brief tot 20 gr. reeds lang 25 ct. bedraagt. Wij verzoeken de briefschrijvers hierbij vriendelijk doch dringend goed te letten op juiste frankering! Te erreh, ja, te erreh! Ik doe het ook niet meer, toch wel treurig dat wij niet meer uit pientjoeks eten. Si T.R. 11

Tong Tong | 1971 | | pagina 11