I 13e Dinsdag 29 juni t/m zaterdag 3 juli 1971 in de HOUTRUSTHALLEN PASAR MALAM Tong Tong voordelig uit met NS 13 olifant ten geschenke luisterende naar de naam Rimba, die tot W.O. II daar in bezit is geweest. Zij heeft het ge weld van de meidagen overleefd, dank zij de aanwezigheid van een paar die renverzorgers. Het houten gebouw waarin Rimba tijdens het bombarde ment van Rotterdam gevestigd was, brandde tot de grond toe af, doch zij kon gelukkig worden gered en aan een boomstam worden vastgezet. Ze was alleen handelbaar voor de eerste op passer. Andere verzorgers moesten steeds op een uitval van haar bedacht zijn. Nadat de olifantenstal in de Nieuwe Diergaarde Blijdorp was gereed geko men, vertrok Rimba op een vroege zondagmorgen om 4 uur aan haar be nen gekluisterd, zodat ze slechts klei ne pasjes kon maken, gebonden achter een zwaar beladen grindwagen, naar haar nieuwe verblijfplaats. Op 28 mei 1941 vertrok ze in ruil voor een meer betrouwbare olifant naar Duitsland (waarschijnlijk "Tiergarten Nurnberg"). Isah deed haar intrede in het Arn hemse Dierenpark eveneens in mei 1933. Met haar had sergeant H. Tee- rink tijdens zijn verlof het park bezoe kende een merkwaardige ontmoeting. Hij meldde zich bij de directeur en zei dat hij een oude sobat wilde begroeten. De directeur gaf hem de oppasser van Isah mee naar de stal, waar zij aan een paal gekluisterd stond. De oppas ser die haar zeer onhandelbaar en agressief noemde, zei dat ze niet veel met haar konden beginnen. Dit bleek toen hij haar een grote wortel presen teerde, die zij weigerde. Teerink zei: "Geef mij die wortel, dan zal ik het eens proberen". Nu was Isah te Lam- Meulo en Tangse nooit anders dan in het Maleis toegesproken. Teerink, die dikwijls met haar op transport was ge weest begon met "Isah", dat hij enige malen herhaalde. Daarna werd het: "Isah madjoe". Ook dat herhaalde hij enige malen. Toen kwam zij tot grote verbazing van de oppasser naar voren. Ze nam de wortel aan en liet kalm toe, dat Teerink haar over de slurf aaide. Ze was kennelijk blij, dat ze een oude kennis had ontmoet, die haar taal sprak! Teerink schreef voor de oppas ser enige Isah zo bekende commando's op een papiertje zoals moendoer, ka- nan, kiri, tidoer, berdiri en gaf de op passer de raad het in de toekomst met die woorden te proberen. Ook ried hij aan de ketting te verwijderen aange zien deze belemmering van haar bewe gingsvrijheid zeker de oorzaak was van haar kwaadaardigheid. Ook Inong vertrok naar Nederland. Waar zij is terecht gekomen is niet duidelijk. In ieder geval niet in de Haag se Dierentuin zoals veelal werd ge meend. Daar vertoefde sinds 1925 een andere Atjehse olifant. Hoe die daar was gekomen? In 1923 verzocht de directeur van de Haagse Dierentuin aan kolonel G. W. Mazee, gewestelijk militair commandant van Atjeh en Onderhorigheden hem wel een jonge olifant te willen bezorgen. Luitenant "Pang" Agerbeek, toenmalig commandant van het detachement te Tjalang (Atjeh's Westkust), die daartoe opdracht ontving, slaagde er in met enige militairen van zijn bivak er een paar van de kudde olifanten, die perio diek in het Tjalangse rondzwierf te vangen. Eén van hen, genaamd "Manis", werd in de lente van 1925 naar Holland ver scheept. Toen de Pang in 1929 met verlof in den Haag zijnde, een bezoek bracht aan de flink uit de kluiten gewassen Ma- nis, vernam hij van haar oppasser, dat zij was herdoopt en thans de naam Betsy had gekregen. Het dier dat op 10 meter afstand in haar grote stal stond kwam op de roep van de Pang: Manis, Manis, langzaam naar voren wandelen. Zij betastte hem enige malen van top tot teen met haar slurf. Hij werd als het ware door haar overladen met zoe nen die zij met haar slurf op hem af vuurde. Het was van beide kanten een hartelijk weerzien. Het was Betsy aan te zien, dat het verheugd terugzien van een oude sobat uit Atjeh haar qoed deed. Men zegt, dat Betsy nog in 1940, bij het uitbreken van de oorlog, in de Haagse Dierentuin verbleef. Wellicht is onder de vele Hagenaars, die Betsy destijds in haar grote kooi hebben be wonderd, er een die weet mede te delen wat er met Betsy is geschied. De oud-Atjehklanten, die met olifan ten te maken hebben gehad zullen bij het lezen van de namen: Rimba, Radja, Manis, Minggo, Slimoen, Boewang Me- latti, Inong, Isah, Agam, Jumbo en Ba- roe misschien wel met enige weemoed terugdenken aan die mooie tijd, waarin de olifanten een voorname rol hebben gespeeld. Wat ik mezelf wel eens afvroeg was: "Waarom is er in de periode 1913- 1932 nimmer een olifantje geboren te Koeta Radja, LamMeulo en Tangse?" "Was dat wel eens voorgekomen bij olifanten in gevangenschap?" Ik stelde de vraag aan de directeuren van de dierentuinen te Rotterdam, Amsterdam en Wassenaar. Van hen vernam ik het volgende: Het is in enkele Europese en Amerikaanse parken voorgekomen. Geen geval is bekend, dat dit ooit in een dierentuin in Nederland is geschied (Wassenaar). Rotterdam antwoordde: "Het is mo gelijk, dat zij zich in een diergaarde vermeerderen. De moeilijkheid tot Tok ken is echter het feit, dat bullen in de bronstijd dikwijls onbetrouwbaar zijn vooral ten opzichte van de tweede olifantenverzorger (de assistent). Riva liteit, wil niet gehoorzamen aan een lager in ranglijst geplaatste (in dit ge val de assistent). Daar komt nog bij dat men de beschikking moet hebben over twee bullenstallen, zodat de ver zorger de bullenstal niet behoeft vast U merkt het natuurlijk dagelijks als u gaat blandja: alles wordt steeds maar duurder. En iedereen verhoogt zijn prijzen ieder jaar maar weer met een paar dubbeltjes, kwartjes of gul dens, ledereen? De standhouders, die al ingetekend hébben voor de Pasar Malam in Den Haag hebben kunnen constateren, dat deze Pasar Malam nu al drie jaar achter elkaar de standhuren NIET heeft verhoogd. De Haagse Pasar Malam is de goedkoopste Pasar Malam, zeker in verhouding tot het aantal openingsdagen (5) en het aan tal bezoekers (56.500 in 1970). Maar ook de entreeprijzen voor de bezoekers zijn NIET verhoogd. Ner gens krijgt u zóveel te zien voor zo'n lage entreeprijs: f 2,50 voor volwas senen en f 1,voor kinderen. ORIENT Bovendien kunnen alle mensen van buiten Den Haag dit jaar weer "voor delig uit met NS", want op meer dan 50 stations zullen weer goedkope Trein-Toegangbiljetten te krijgen zijn, die 3x reductie geven: op de trein reis naar Den Haag, op tram of bus in Den Haag, op de entreeprijs van de Pasar Malam. T.z.t. maken we de stations bekend waar u op de "Oriënt Express" kunt stappen, de trein, die u naar een stuk je "oriënt" in Nederland zal rijden. Meer inlichtingen en een geïllustreer de folder op aanvraag bij: PASAR MALAM TONG TONG LANGE VOORHOUT 25 B DEN HAAG - TEL. 070 - 64 52 49 lees verder pagina 14

Tong Tong | 1971 | | pagina 13