De Zandbaai De Elsevier-serie: „Beschavingen" „ROOFSTAAT"! Of: de mooiste vakantie van mijn leven Nooit hadden we gedacht dat we ''Zandbaai"een van de mooiste ver tellingen van E. du Perron in "Het Land van Herkomst"ook nog eens in Tong Tong tegen zouden komen, maar hier hebben we een herinnering van een lieve abonnee die zeker even enthou siast is. Mijn jongste oom was administrateur van de klapper-onderneming Tjiletoe, aan de Zandbaai. Men kon alleen over zee naar hem toekomen. Het land ach ter de onderneming was wild en woest, de voor jagers beroemde "Djampangs", vol wilde zwijnen, bantengs en enkele tijgers, waarvan zelfs de sporen op het strand gevonden werden. In de grote vakantie profiteerden mijn oudere broer en ik van de gele genheid, dat Oom Wim voor zaken in de bewoonde wereld moest zijn, om vanuit de Wijnkoopsbaai met hem mee te varen naar zijn huis in de rimboe. Hij had juist 'n mooi, jong meisje van 17 jaar jaar getrouwd, met wie we met een kennis wilden maken. In Palaboean-Ratoe wachtte 'n grote "sampang" met 'n enorm zeil ons aan het strand met de nodige roeiers. Aan 'n dik kabeltouw was aan de achter kant 'n smalle prauw vastgemaakt voor reserve. Het was 7 uur 's avonds, de maan scheen en de lichtjes van enkele vis sersboten maakten de zee fantastisch. In het midden van de boot had m'n oom 'n dikke matras laten neerleggen, en tegen 9 uur dwong hij mij om daar te gaan slapen. Mijn broer bleef luis teren naar Oom's verhalen, starend over de prachtige, zilveren oceaan. Ik hoorde de golven tegen de bodem van de sampang klotsen en het rytmisch gekraak van de zuchtende roeiriemen, en de zachte cadans wiegde me in slaap. Tegen middernacht werd ik ge wekt. De wind was gaan liggen, en volgens Oom kwamen we daardoor veel te langzaam vooruit. We moesten allen overstappen in de smalle prauw met alle roeiers, behalve twee, die in de sampang bleven. "Blijf vooral stilzitten!" zei m'n oom, "want als de prauw omslaat, kunnen er maar 2 dingen gebeuren: óf we wor den opgegeten door de haaien, óf we worden doodgeschuurd door de koraal rotsen!" In alle geval kwamen we 's ochtends om 4 uur behouden en wel in 't zicht van de Zandbaai. Ik zal nooit vergeten, hoe vredig in 't grijze licht die wonder mooie baai voor ons opdoemde, om zoomd door rizophoren en groene nipa- palmen, alsof de wereld zojuist ge schapen was... 'n Heel eind vóór 't strand werden we op de schouders genomen door de roeiers en zó aan land gedragen. Door 'n pad, omzoomd door passiflora, kwamen we aan 'n groot huis op palen, geheel uit ruw, ongepolitoerd hout op getrokken, in 'n tuin vol bloeiende Ben gaalse rozen. Mijn mooie jeugdige tante en haar twee jongste zusters, gewekt door 't oorverdovend welkomstgeblaf van de vele honden, kwamen slaapdronken naar buiten om ons te omhelzen. En weldra zaten we met dampende koffie en lekkere warme ketella met geraspte klapper en goela djawa op ons verhaal te komen. De verrukkelijke dagen, die volgden! Oom en m'n broer togen vaak op jacht, en ik maakte met m'n tante en nichtjes grote tochten door de klappertuinen. Als we moe waren, zochten we 'n plek je in de ondiepe rivier, kleedden ons poedelnaakt uit, en lieten het koele water over ons heenstromen, zalig uit gestrekt op de kiezelstenen van de bodem. Bij opkomende en ondergaande zon zwommen we gezamenlijk in zee, en deden spelletjes op 't strand. Nooit droegen we meer kousen of schoenen, en toen 't uur van scheiden daagde, kostte het ons moeite weer aan die dingen te wennen! En nu nog, 'n halve eeuw later, heb ik m'n ogen maar te sluiten, om al die toverachtige plekjes weer voor me te zien. Na alles wat er in Indië gebeurde, klotst de zee nog eender tegen de rot sen, en de mooie Zandbaai ligt daar nog even ongerept, met zijn glanzende stranden bespoeld door de Oceaan van de godin Njai Loro Kidoel... L. Bourdil-Rotteveel Ofschoon het mij bijzonder spijt, moet ik U toch verzoeken, o.a. door het tengevolge van de Staatsbelastingen moeten leven in een roofstaat, mijn abonnement op TONG TONG als ge ëindigd te beschouwen... Mijn gedachten aan het mooie vroe gere Nederlandsch-Indië zullen onge wijzigd goed blijven, zo ook aan de tot nu toe ontvangen nummers van Uw blad. Jhr. S. v. S. "De vroegste beschavingen". Een boeiende serie van vijf boeker. (Elsevier-uitgeverij); die een goed en duidelijk overzicht geven van de oud ste culturen. De serie is voorzien van prachtige illu straties en kaartjes. De prijs bedraagt 12,50 per deel 1,porto. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong. De delen zijn getiteld: De Koninklijke horden - door E. D. Phillips. Een fascinerend boek over kunst en cultuur der vroegste nomadische ruiter volken in Centraal-Azië, waarin worden behandeld: het ontstaan en opkomst van de eerste herdersgemeenschappen, de Indo-Europese migraties, de Scy then, de Hunnen etc. De voorouders van de Grieken - door S. Shood. Dit deel behandelt de Minoïsche be schaving, die gedurende de Bronstijd meer dan duizend jaar bloeide, met Kreta als middelpunt, en de Myceense beschaving, die ontstond uiteen wissel werking van de Minoïsche cultuur en de cultuur van het Griekse vasteland. Mesopotamië en Iran - door M. E. L. Mallowan. Handelt over de stedenvorming in Oe- roek en Iran, de tempelbouw in de laag vlakten, het ontstaan van het schrift, leven en kunst van de Sumeriërs en hun tijdgenoten, de vroege dynastieke periode en de nieuwe dynastieën van Babylonië. De eerste Amerikanen - door G. H. S. Bushnell. Geeft een overzicht van de Amerikaan se beschaving vanaf de prehistorie tot de ontdekking van Columbus in 1492. De auteur concentreert zich op gebie den waar de belangrijkste beschavin gen zich hebben ontwikkeld: Midden- Amerika, Peru, Bolivia, Columbia en Ecuador, het cultuurgebied van de Ma ya's, Azteken, Inca's en andere Indi aanse cultuurvolken. Het nabije Oosten - J. Mellaart. James Mellaart, lector in de archeolo gie van Anatolië te Londen, geeft een boeiend verslag van zijn recente op gravingen in het Midden-Oosten, en geeft de lezer een inzicht in de opzien barende archeologische vondsten die men de laatste jaren in het nabije Oos ten heeft gedaan. Als U er niets voor voelt om op een herdenkingslijst te staan of U onderschrijft de beteke nis ervan voor volgende genera ties niet breng tóch Uw offer van f 10,Want een volgestort fonds van ZESTIGDUIZEND GULDEN zal voor jaren een ze gen zijn voor ontelbare duizen den in Ons Land van Herkomst!

Tong Tong | 1971 | | pagina 16