Betaling van de Indische Pensioenen in Indonesië BOEKEN NAAR INDONESIË In T.T. van 15 januari jl. Nr 13, schreven wij in de aanhef bij het artikel van de Voorzitter van de Indische Pensioenenbond o.m., dat vele lezers nog steeds niet begrijpen op welke onrechtvaardige gronden onze Rege ring ons ambtelijk pensioen in Indonesië niet als elders ter wereld, volledig in Ned. Courant wenst uit te betalen De heer van Uythoven memoreerde in zijn bijdrage, dat de minimum uitkering 15.000 rupiah per maand bedraagt en dat de Ambassade de bevoegdheid heeft de toeslag aan te passen, wanneer de kosten van levensonderhoud met 10% gestegen zijn. Zo verstuurt U post (Boeken, Tijdschriften, Kleren) naar: G.I.K.I. (JAJASAN PENDIDIKAN GITA KIRTI) Dj. Pemuda 64, Surabaja. Alle pakketten aangetekend stu ren. 1 tot 3 kilo 6,15 3 tot 5 kilo f 7,70 5 tot 10 kilo 13,95 Dus een zending van 3.2 kilo is roegi (voor hetzelfde geld 5 kilo). Idem dito 5.3 kg. Voor hetzelfde geld kunt U 10 kilo versturen. Kleren zenden. Bodem van de doos verstevigen met cellotape. Adres ook op de doos voor gevl papier scheurt. Ook inhoudsopgave op de doos vermelden. 2 Douaneverklaringen plus adres kaart. Op douaneverklaring vermelden GIFTPARCEL/HADIAH (kruisje zetten in het bestemde vakje). Inhoudsopgave: secondhand cloths/pakian bekas untuk fakir miskin NO value. N.B. 5 kg twee herencostuums of 4 pantalons 10 shirts. Wat heeft de Regering ertoe geleid tot het vaststellen van de discrimine rende regeling t.o.v. de uitbetaling van de Indische pensioenen in Indonesië? Welke zijn die onrechtvaardige gron den? Wij waren, gebruikmakend van onze contacten, in de gelegenheid ge steld op donderdag 18 februari j.l. ons licht op te steken bij de Staatssecre taris van Binnenlandse Zaken. Zijne Excellentie heeft ons op een gemoe delijke wijze uit de doeken gedaan, dat rekening moest worden gehouden met de zeer lage levensstandaard in Indonesië en met de door de Indone sische Regering aan haar eigen ambte naren toegekende pensioenen. Een top ambtenaar zou daar 4000 rupiahs per maand aan pensioen genieten. Stel. dat een oud-Indisch ambtenaar met een pensioen van netto 1000 Nederlandse guldens in Indonesië dit bedrag uitbe taald zou krijgen, dan zou hij 100.000 rupiahs per maand ontvangen. Daarmede zou de Nederlandse Rege ring de inkomens-verhoudingen in In donesië immers scheef trekken. Onze oud-collega's, die, om welke redenen dan ook, in Indonesië zijn gebleven, zouden met een minimum uitkering van 15.000 rupiahs er naar verhouding, niet slecht aan toe zijn. Als belanghebbenden door omstan digheden, als bijvoorbeeld hoge kosten voor medische behandeling, in de put komen te zitten, dan is de Ambassadeur bereid hen daarin tegemoet te komen. Excellentie van Veen wil graag klach ten in ontvangst nemen en behandelen. De vraag werd ons gesteld, of er inderdaad gepensionneerden zich in In donesië zouden willen vestigen, indien de bestaande regeling zou worden ver beterd. Als dat aantal de moeite van een wetswijziging waard is, zou Z.E. bereid zijn voor deze groep een gun stiger regeling voor te bereiden. Wij waren Z.E. zeer erkentelijk, dat hij de heren Bogaardt, Tjalie en van der Lee onofficieel heeft willen ont vangen. Wij tekenen hierbij aan, dat de ach tergronden van de "discriminerende" regeling van de pensioenuitbetaling in Indonesië duidelijk uit de doeken werd gedaan. Verder is de Indische Pensi oenen Bond het aangewezen deskun dige Orgaan, om deze netelige kwes tie te behandelen. (Ajo, waarom zijn er nog altijd belanghebbende mensen geen lid van deze Bond? De bijzonder lage contributie mag toch geen beletsel zijn!). Desondanks doet Tong Tong hierbij de oproep tot de lezers, die van plan zijn zich blijvend in Indonesië te ves tigen, zich met volledige gegevens schriftelijk tot ons te wenden. Behalve de Staatssecretaris zijn ook wij benieuwd naar het aantal gepen sioneerden met hun gezinsleden, die, wat wij noemen, willen pulang kandang. Graag zo spoedig mogelijk opgeven. Djangan malu. Wij zullen Uw namen niet publiceren. Hier heb je nu één van de vele mooie dingen van de democratie, n.l. dat een verantwoordelijke gezagsdrager bereik baar en toegankelijk is voor iedere in gezetene. Toch zijn wij niet tevreden, omdat het gevoel van discriminatie niet is weggepraat. Dat de inkomens-verhou dingen in Indonesië worden verstoord, is tot daaraan toe. Als volslagen leek dacht ik toch aan 100% uitbetaling in Ned. Crt., met dien verstande, dat bijvoorbeeld 70% bij een Bank in Indonesië wordt bevroren en wel zó, dat ter bestrijding van buiten gewone uitgaven bij de Bank kan wor den beschikt. Dan zou de Indonesische Regering de deviezen kunnen gebruiken. Een stuk ontwikkelingshulp? Dick v. d. Lee Met minder keurige woorden maar rechter op de man af kan ook gezegd worden: In alle eenvoud komt het er dus op neer dat van de Indischman gevraagd wordt om toch maar af te zien van het normale genieten van zijn pensioen in Het Land van Herkomst, omdat het zo onaardig staat tegenover Indonesiërs met een lager pensioen. Dat we er met ons pensioen "bekaaid van af komen" in dure gebieden zoals Amerika en West Indië, dat moeten we dus maar nemen. Maar zodra we er elders béter van af komen, wordt direct weer aan dat pensioen geknibbeld! En dat laten wij maar toe. Ook geloven wij niet dat de Indonesiër ons zuur zal aan kijken omdat wij van ons pensioen meer inkomen hebben dan hij. De In donesiër zal het naar onze mening zéér op prijs stellen als we in zijn land een goed pensioen zouden verteren! Ook moet een ieder altijd bedenken dat een pensioen een privé bezit is, Everywhere chance reigns, just cast out your line and where you least expect it, there waits a fish in the swirling wa ters. (Ovidius, uit: Springs of Roman wisdom). Ziet gij een edel mens, tracht hem dan te evenaren. Ziet gij een slecht mens, onderzoek dan grondig U zeiven. (Confucius Loeng Ju IV. 17, uit bronnen van Oosterse wijsheid). zichzelf "uit de mond gespaard" in vroeger jaren uit "contant opgebrachte arbeid", en dat wij dus zo rechtvaardig mogelijk op onze oude dag willen be steden waar het ons goeddunkt. Nu zegt onze Regering: gebruik makend van een verouderde wet neem ik U dat recht af waar het Indonesië betreft! De Regering mag dat nu wel in alle standen goed praten, maar mét de voor zitter van de Indische Pensioenbond zeggen wij: "Dit is een ONrecht. Rust niet vóór dat onrecht weggenomen is!" Een modus die Dick v. d. Lee voor stelt in de twee na laatste alinea vin den wij acceptabel en royaal, maar welke andere modus ook bedacht zou worden, handel niet bij ons, over ons MAAR ZONDER ONS! T.R. 3

Tong Tong | 1971 | | pagina 3