Oorlogsslachtoffers I ABONNEE'S „Fonds 60.000" Saluut aan Paatje WERFT ABONNEE'S f Van het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk ont vingen wij een uitvoerig bulletin over De Rijksgroepsregeling VERVOL GINGSSLACHTOFFERS 1940- 1945, die nu in werking is getreden. Uit het uitvoerig document nemen wij enkele van de belangrijkste punten over die de aandacht zullen hebben van velen onzer lezers. Bij Koninklijk Besluit van 8 februari 1971 no. 6 is tot stand gekomen de nieuwe Rijksgroepsregeling Vervol gingsslachtoffers 1940-1945. Deze re geling treedt in de plaats van de sedert 1968 in Hoofdstuk III van de Rijks groepsregeling Oorlogsslachtoffers 1940-1945 opgenomen speciale voor zieningen voor vervolgingsslachtoffers. De regeling bevat voorziening voor ver volgingsslachtoffers van de Duitse en de Japanse bezetting. In deze nieuwe rijksgroepsregeling wordt op vele pun ten tegemoet gekomen aan de onder meer door de belangenorganisaties naar voren gebrachte bezwaren tegen de oude voorzieningen voor vervolg den en de wijze van uitvoering daar van. De aanvragen welke op grond van de oude regeling vóór de inwerking treding van de nieuwe regeling werden ingediend, zullen nog op de normale wijze worden afgehandeld. Dit betekent dus ook, dat in die gevallen nog terug werkende kracht tot 1 juli 1968 moge lijk is. De nieuwe regeling werkt terug tot 1 juli 1970 en de reeds toegekende uitkeringen ingevolge de oude regeling zullen worden herberekend. De doelstelling van de nieuwe rege ling is: door het geven van (aanvullen de) uitkeringen bij te dragen aan het behoud of herstel binnen redelijke grenzen van het oorspronkelijke le venspeil. Met betrekking tot de kampslacht offers uit het voormalige Nederlands- Indië is nu bepaald dat ook militaire vervolgingsslachtoffers, in dienst ge weest zijnde van het KNIL, onder deze regeling vallen. Om een soepele toepassing zo goed mogelijk te kunnen garanderen, is in de regeling een anti-hardheidsbepaling ingebouwd. Hiervan kan de Minister ge bruik maken om personen, die strikt genomen niet onder de regeling vallen, maar waarvan gezegd kan worden dat dit een klaarblijkelijke hardheid is, met een vervolgde gelijk te stellen. Een andere verbetering in deze re geling is dat bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd van de vervolgde het normaal inkomen niet meer wordt be vroren. Het blijft de loonontwikkeling volgen en ook de bejaarden ontvangen dus naast hun welvaartsvaste A.O.W., een welvaartsvaste aanvulling krach tens deze regeling. Aanvragen om een uitkering moeten worden gericht tot de aangewezen ge meente voor het gebied waarin betrok kene woont. De aanvrager kan, indien hij dit wenst, zich echter ook richten tot een van de drie belangenorgani saties, te weten de Stichting Joods Maatschappelijk Werk, de Stichting Pe- lita en de Stichting 1940-1945. Deze zullen bereid zijn om voor doorzending van de aanvraag zorg te dragen. De uitvoerende gemeenten, de drie belan genorganisaties en het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk hebben besloten om regelmatig met elkaar overleg te plegen. Hierdoor zal een uniforme behande ling over het gehele land worden be reikt, terwijl daardoor tevens een goed en noodzakelijk samenspel ontstaat tussen de gemeenten en de organisa ties, die zich voor de belangen van de vervolgden inzetten. Zoals reeds is gezegd, werkt de re geling terug tot 1 juli 1970. Voor degenen, die nog nimmer een aanvrage hebben ingediend, is het van belang te weten dat zij willen zij van deze terugwerkende kracht gebruik maken hun aanvrage moeten inzen den binnen 6 maanden na de datum van inwerkingtreding van dit besluit. Voor aanvragen die later worden in gediend, zal de uitkering ingaan op de datum van aanvrage. Tong Tong nr 14 van 1 februari 1971 glijdt als gewoonlijk precies op tijd in mijn brievenbus. Weg dus met de an dere lectuur. Eerst de nieuwe Tong Tong lezen. Zie ik daar op blz. 3, dat het niet zo best gaat met ons "FONDS 60.000". En wat doe je dan als rechtgeaard Tong Tong-er? Juist! Je pakt natuurlijk in je opwelling van medeleven met die arme stakkerds in Indonesië voor wie dit fonds in het leven werd geroepen, direkt je blauwe giroboekje en vult voor dit goede doel een bedrag in dat je op dat moment meent te kunnen mis sen. Want als je dat niet DIREKT doet, wil dat weieens (of dikwijls?) in de slof raken. En dat is dan erg jammer voor die stakkerds. Dus gaat hierbij weer een girootje voor dat fonds. Met mijn beste wensen. "POEKOEL TEROES FONDS 60.000" N.N. P.S. Het was een honderdje! Dank! Op 26 februari is op 87-jarige leef tijd overleden Johan Henri van der Ca- pellen, wiens naam en identiteit direc ter tot de lezer spreken uit de "titel" Paatje en Tante Truus. Jaren lang heeft dit echtpaar de roem van onze rijsttafel helpen hoog houden, eerst door een restaurant aan de Lan ge Houtstraat (vlak bij het Plein) in Den Haag, dat frequent bezocht werd door vele authoriteiten en menig lid van het Corps Diplomatique. Toen dit werk Paatje tenslotte te berat werd, werd alleen nog een win kel in rijsttafelgerechten door Tante Truus gedreven aan het Stuyvesant- plein (nu nog steeds), maar hielp het echtpaar nog steeds door het verzor gen van Lucuilus-maaltijden voor me nige receptie of openbare Indische bij eenkomst, o.a. de Rapat voor de Her denking 1945 in het Congresgebouw, waar een makanan verzorgd werd voor Hare Majesteit de Koningin en meer dan 3000 gasten, door Truus meerdere malen genoemd: de kroon op een le venslang werk! Maar zoals gezegd had Paatje meer en meer rust moeten nemen en werd met een kennelijk onaantastbare ge zondheid rustig jaartje na jaartje ouder tot hij dezer dagen dus in alle rust en eenvoud is overleden. Al geloven wij (en wensen wij) dat Truus nog vele jaren zijn herinnering hoog mag hou den. Zo ooit, dan heeft dit echtpaar in de jaren dat 'assimilatie" onze wereld beroemde rijsttafel dreigde te verdrin gen, door harde arbeid, onverzettelijk heid en topkwaliteit deze keuken weer midden in de grote belangstelling ge zet. Pas als wij beseffen dat dit op een voudige en typisch Indische wijze ge beurd is: door ook met de "familie naam" Paatje en Tante Truus te zorgen voor een royale en altijd gastvrije etenstafel in Holland, groeit nog eens extra ons respect voor een Indische traditie die onze generatie hopelijk nog zeer lang mag overleven. T.R. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiDiiiiuniiiiiiuiiiiuuuiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiuiiiiNiiiitiiiiiiiniiiouiuiiiituiJiHinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiMniiiiiiHiiiiim mininramianniimimiiiiiiinniiiiniiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiini>iiiiiiiiiiiiiiintiHNflRiiiiiiiHinHimiimiiniiiniiiniiiniiiiiiiMniniiiiitHniiNnniiHHiiiiiiiiiii!iiiiHniiniiiiiiiiiiMiiiiiii!iiii:ii!iiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiff 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4