Lunch in Atjeh oeta tjakil SELAMAT <=üoorplaat Kandjeng in kwadraat Bij de Atjeh Tram zijn volgens het verslag van kolonel Brendgen (Tong Tong 15-10-70) nog steeds locomotie ven van het jaar 1900 in gebruik. Dat pleit enerzijds voor de taciheid van die machines, maar doet aan de andere kant vrezen dat de passagiers er nog steeds evenveel last zullen ondervin den van kolengruis en roet als in dat qrijze verleden. Een euvel dat zich trouwens ook op Java voordeed. Men kon trachten zich er met speciale kle ding tegen te wapenen (wie herinnert zich nog de dure lichtgrijze stofjassen van de bereisde Roeien eerste klas uit die tijd?), maar je makanan werd er in de trein onherroepelijk door bedorven. Het zal bovendien in de Atjeh Tram (die ik persoonlijk nooit heb gezien) niet mogelijk zijn geweest stofvrije res tauratierijtuigen in te richten, zodat men er wat anders op heeft moeten verzin nen. En daar is men, naar mij door hoogst betrouwbare kennissen is ver teld, op een erg slimme manier in ge slaagd. Zij die de hele reis van Kotaradja naar Langsa (of omgekeerd) moesten maken, konden aan het beginpunt bij de stationschef opgeven wat zij bij hun lunch dachten te gebruiken. Deze wensen seinde de chef door naar Lho Seumawah, het station halverwege, waar de rijzigers dan bij aankomst in een speciaal lokaaltje konden plaats nemen om de bestelde en inmiddels klaargemaakte spijzen te verorberen. Niemand behoefde zich daarbij te haas ten, want men verkeerde in de rustige zekerheid dat de tram niet eerder zou vertrekken dan nadat de langzaamste eter zijn laatste hap en laatste slok binnen had. Ik kan me bij dit heerlijke tafereel levendig voorstellen dat er ten gerieve van de minder kapitaalkrachtige passa giers ook wel de nodige lekkere djadjan voorhanden zal zijn geweest, meer ge baseerd op door de verkopers mentaal aangelegde "statistische" gegevens over smaak en voorkeur der gegadig den dan op telegrafische bestellingen. En dat die maaltijden denkelijk uit een pisangblad zo maar op de hurken op het perron er niet minder gezel lig om zijn geweest. Beste lezers en lieve lezeressen, stuurt u nu alstublieft geen ingezonden stukjes naar Tong Tong om te beto gen dat er van mijn verhaal helemaal niets waar is. Ik heb het weliswaar alleen maar van horen zeggen, maar een gedocumenteerde ontkenning van die gemoedelijke toestand, zo echt pas send in de goede oude tempo doeloe- stijl, zou me wreed beroven van een idyllisch droombeeld en dus oprecht verdriet doen... CORNETS 8 'ffasfc/t. Verreweg de meeste lezers hebben In hun leven in Indië nooit (of maar heel zelden) wajangvoorstellingen ge zien. Of in elk geval niets of heel wei nig begrepen van wat de voorstellin gen in beeld brachten. Als men heel korte voorstellinkjes gezien heeft, is de kans groot dat men een gevecht ge zien heeft tussen Ardjoena en Boeta (reus) Tjakil. Een nogal wild gevecht dat er uiteindelijk altijd mee eindigt dat Ardjoena wint. Dit gevecht is wel eens voorgesteld als een "klassiek" gevecht tussen Goed en Kwaad, maar dat is niet zo. In feite ligt deze strijd op het mense lijke vlak. Vandaar dat de strijd tussen Ardjoena en Tjakil zo populair is. Om dat men zich met Ardjoena vereenzel vigt, terwijl Tjakil ongeveer te vertalen is met: "Kwelduivel", leder mens (die het goede nastreeft) schijnt op zijn pad altijd een ellendeling tegen te ko- Heb met mijn verjaardag van vele zijden kleine vriendschapsbewijzen ge kregen, waaronder de leukste: zes gul dens (voor elk jaar een dubbeltje) "naar de trant van de verjaarswensen voor Pa v. d. Steur!" en een fles voor mij nog onbekende maar heel goede cognac! Prosit! Wil degene, die ons de foto, die diende als voorplaat van T.T. van 1 maart (no. 16), in bruikleen afstond naam en adres opgeven met het oog op retourneren van de foto? men, die hem voortdurend dwars zit, hem belastert en op allerlei denkbare manieren sart en bedreigt. Het enige dat Ardjoena hierbij doet, is zijn kalmte en onverstoorbaarheid bewaren ;in elk geval niet op elke aanval van Tjakil terug te slaan. Wie dit op de wajangvoorstelling ziet, herinnert zich dus de waardig, haast plechtstatig, voortschrijdende Ardjoe- na-figuur, terwijl Tjakil gewoonweg om hem heen "fladdert", afschrikt, bedreigt en uit zijn hoek probeert te lokken zodat zelfs de toeschouwer denkt dat het direct met Ardjoena gedaan is. Maar als dit drama lang genoeg ge duurd heeft, doet Ardjoena één formi dabele tegenaanval en het is met Tjakil gedaan. Verhaaltje uit. Er zitten echter méér diepere achter gronden in dit verhaal. Op de eerste plaats bedreigt Tjakil niet alleen Ar djoena, maar ook diens nakomelingen. Dus: :wie "uit goed hout gesneden is", heeft altijd last van plaaggeesten (kwel duivels; minne, gemene mensen). An ders gezegd: het is het Lot van alle goede, nobele mensen, om eeuwig dwars gezeten te worden door lage, gemene mensen. En verder: de kwelduivel sterft door zijn eigen kris! M.a.w. door het kwaad dat de kwelduivel een goed mens toe wil brengen, wordt hij zelf ten gronde gericht. Wie een goed mens vervolgt met laster, wordt zelf door laster ge troffen. Pas wie weet hoe goed iedere Ja vaan dit verhaal als een morele opvoe ding kent, behorend tot het normale leefpatroon van ieder goed mens, be grijpt iets van de onverstoorbare en waardige levenshouding van de Javaan onder alle omstandigheden. En begrijpt achteraf misschien ook iets van de on verstoorbaarheid waarmee generaal Suharto, het Indonesische volk en de Indonesische pers de opgewonden de monstraties in Nederland "begroetten" tegen de komst van het Indonesische staatshoofd enige maanden terug... T.R. REISVERSLAGEN Van ettelijke lezers, die onlangs In donesië terug zagen, kregen wij onge vraagd lange reisverhalen. Méér dan ons blad (dat maar tweemaal in de maad verschijnt) kan verwerken. Als dus wat lang gewacht moet worden tot er iets over in Tong Tong verschijnt, worde men niet ongeduldig en kribbig. "Geef een nieuwe abonnementskaart voor de Koek". "Voorletters?" "F. F. M. Jhr.". "Boekan main. Adres?" "Leenheerstraat "Waddoehl" (Afgeluisterd bij de administratie).

Tong Tong | 1971 | | pagina 8