Hi Pete r van len Disco Bolland 15 Peter Roy van Hien, wiens werk U zult kun nen zien in de boutique van Lilian Ducelle op de komende Pasar Malam in Amsterdam. Zoals de lezer weet, heeft het altijd in ons voornemen gelegen, nog eens Van Hien's "De Javaanse Geestenwe reld" uit te geven. Niet alleen omdat zeker nog zeer veel Indischgasten dit werk nog eens zouden willen lezen, maar ook omdat de moderne jeugd (die wij nogal misprijzend hippie-jeugd noe men) er beslist veel belang in zal stel len. Er wordt weinig van gemerkt hier in Holland maar reizigers die mampirren bij Tong Tong vertellen vaak van zwer vende Amerikaanse en Europese jon gelui, die ontmoet worden van Con- stantinopel tot Den Pasar en van Sap poro in het hoge noorden van Japan tot de Himalaya tot Bangkok tot Sin gapore. Vaak levend als bedelmonni ken hebben deze jongeren een grote voorliefde voor Azië en de godsdien sten en zedenleer-stelsels ervan. Het is alsof zij zich met geweld willen los scheuren van het Westerse rationalis me, dat geen geluk en geen toekomst biedt, hoe rijk het ook is. Daarom verwachten wij wat van "De Javaansche Geestenwereld" voor ko mende generaties - ook al ziet deze generatie er weinig in. Het totale oeu vre van de Javaanse Geestenwereld is echter te omvangrijk (dus steenduur!) om in zijn geheel te worden aangepakt, en zeker is nog geen markt aanwezig, groot genoeg om een behoorlijke afzet mogelijk te maken. Dezer dagen echter zocht een ach terkleinzoon van H. A. van Hien, n.l. de jonge Peter Roy van Hien, contact met ons. Peter bestudeert het werk van wij len zijn grootvader ook al geruime tijd in Indonesië (hij is pas recent in Ne derland) en toen hij hoorde dat ook Tong Tong met het plan rondliep, zocht hij ons direct op. We menen een me thode gevonden te hebben, waarmee wij de werken van H. A. van Hien "in étappen" kunnen uitgeven met een zo klein mogelijk risico. Waarbij Peter komt tot een andere rangschikking en een noodzakelijke bewerking der hoofdstukken. Peter zelf laten wij in de volgende regelen aan het woord: ,.Na de lagere- en middelbare school heb ik een opleiding gevolgd in de goud smeedkunst. Ongeveer tien jaar geleden begon ik mij erg te interesseren voor ZuidOost- Aziatische siermotieven, vooral die welke ontstaan waren na een lange weg van vervolmaakte technieken en waarin het gevoel van het volk dat ze had voortge bracht tot uiting kwam. Dit vond ik in sterke mate aanwezig bij de Indonesische batikkunst en de wapensmeedkunst, speciaal het Javaanse Pamor-smeden. Het laatste heeft temeer mijn aandacht, omdat mijn overgrootva der (H. A. van Hien) begin 1900 een standaardwerk over de Javaanse Gees tenwereld heeft geschreven. Hierin waren de gedachten en de kennis van het Ja vaanse volk omtrent bovennatuurlijke zaken verzameld. Het is namelijk bijzon der knap te zien hoe goed de werking en het karakter van een kris tot uiting komt in de figuratie van de pamor, de lijn en de versierselen. Ook de batikkunst heeft mijn onver deelde interesse; het batikken zoals het op Java en Madura voorkomt is niet al leen een zuiver ornamentale kunst, doch ook een kleuren-kunst in hoge mate. Or nament en kleur gaan gewoonlijk teza men, vormen een hoogtepunt dat ook in de Indonesische kunst een zeldzaamheid is. Er is niets mooiers te bedenken dan deze Javaanse batik's die van simpel katoen-materiaal een weelde-uiting weten te maken, die door de veredelde bewer king het materiaal tot een weeldekunst verheffen. Het is gegroeid, langzamer hand ontwikkeld, zich ontvouwend in de loop van vele eeuwen en het pleit voor de artistieke waarde van deze Indone sische kunsttak dat deze is geworden een nationale schat, uit en door het volk, zoals weinig volken bezitten. In de toekomst wilde ik de Javaanse Mystiek en Geestenwereld opnieuw be werken en uitgeven om te voorkomen dat deze kennis verloren zou gaan. Mocht u hierin geïnteresseerd zijn dan kunt u zich met mij in verbinding stellen." Alhoewel pas sinds kort bezig, zal Pe ter van Hien wat van zijn werk laten zien in de boutique van Lilian Ducelle op de Pasar Malam te Amsterdam van 28 t/m 31 mei. //üü^v Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tei. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG De onovertroffen krontjong L.P. van Miss Annie Landouw uit Solo is nu uit voorraad leverbaar, prijs f. 19,90 per stuk. Originele Sundanese ketjapl L.P.- f. 22,— Indonesische import platen In alle soorten f. 21,p. st. Grote sortering gamelan en Hawaii platen ook in de goedkopere prijsklasse van uit stekende kwaliteit. Elke vrouw die sarong kabaja geregeld draagt bezit minstens twee of meerdere stellen kabaja- spelden: de eenvoudige gouden (of vergulde) staafjes en een stel voor speciale gelegenheden, iets met brilliantjes of andere edelstenen en in 22 karaat goud. Herinnert U zich nog de rissen vergulde Indische halve guldens, vaak ook nog in armband en toesoek kondé verwerkt Wat een weelde speldjes en haarspeld te kun nen laten ontwerpen door Peter van Hien. De afbeelding hierboven toont U het ontwerp dat hij maakte voor een voorname Indonesische, 24 karaat goud voor spelden en toesoek kondé, met fijne brillianten op bijzonder wijze ver werkt in rondingen van het motief, (de ket- tingkjes tussen de 3 kabajaspelden zijn nog niet aangebracht)

Tong Tong | 1971 | | pagina 15