LANGS TIJGER PADEN HET GELUK VAN HETJAGEN Tenggheh Polèh(Ill) Lex Denninghoff Stelling "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk" ]OSé ORTEGA Y GASSET (Wat Madoerees is voor: "Schiet nog's 'n keer!") Deze desa heet Besuksat. En dat is het Einde. Ik bedoel, verder op is er geen desa meer. Wel een paar Indo nesische ambtenaren van de Meteoro logische Dienst, die als taak hebben de vulkaan in de gaten te houden. Deze Smeroe kan af en toe danig te keer gaan en bij de minste kuch-of hoestbui beeft de aarde... Ik weet niet precies wat de betekenis van de naam Besuksat is en daarom wilde ik er even met U over praten. Kennnelijk is hier sprake van een sa mentrekking van twee woorden, nl. "Besuk" en "Sat". "Sat" is Javaans voor "uitgedroogd" (een put, kooksel), droogleggen (van sawah's), droog ge worden, etc. Het woord "besuk" ken ik in "lemah besuk" en het betekent zoveel als grond van zwarte klei met fijn zand. Als er op tegalans (droge rijstvelden) veel steen en kiezel voor komt, spreekt men wel van "lemah besuk". Ik heb ook wel eens horen zeggen, dat "besuk" rivier betekent. En Besuksat zou dus zijn: een droog geworden of drooggevallen rivier. Hoe het ook zij, ik heb daarboven èn een droge rivierbedding gezien èn aarde sterk vermengd met zand, steen en kiezel. De pondok van Rachmad vond ik ide aal! Niet qua afmetingen of luxe, maar de ligging er van is goed en de inde ling der vertrekken zoals die wezen moet. Je zult zo'n pondok hebben zeg! Een trap op en je komt in de open voorgalerij. Hierachter is een lange middengalerij met rechts drie slaapka mers. Een grote keuken en een iets lager gelegen badkamer met ruime mandi-bak completeren het geheel. Naast de pondok kun je onder een soort afdak je auto kwijt. "U zult wel moe zijn, meneer Bartman, wilt U niet wat rusten?" "Heel erg vriendelijk van U meneer Rachmad, maar als U me aan een spuit kunt hel pen, ga ik er onmiddelijk op los! Okay? Ik had de keuze tussen drie verschil lende soorten kalibers kogelgeweren, nl: 1) Een Johnson, kaliber punt 30 vijf schots semie-automatic (7,62 x 62 mm.) De Nederlands Indische Regering be stelde vóór de vijandelijkheden met Japan uitbraken in Amerika een partij van deze geweren. Die ook werden ontvangen. Het waren zeer zuiver schietende wapens, maar met een nog al vreemde vorm! 2) Een 5 schots grendel repeteer 8 x 57 mm buks systeem Mauser van Cze- chische makelij (met gemonteerde 4 x vergrotende doelkijker). 3) Een 5 schots grendel repeteer Winchester in kaliber punt 270 en model 70 (6,858 mm.) Met gemonteerde 4 x vergrotende doelkijker voorzien van kruisdraad. Ik koos laatstgenoemde spuit, verwis selde snel van shirt en schoenen, stak 10 Winchester "Silvertip"-patronen (van die lange, slanke weet je wel) in m'n zak: "Ajo Pak Niti, mangkat jo?" (Pak Niti, m'n gids is tani) Pak Niti "Monggo!" We holden weg. Opschieten! Het was al half vijf en aangezien we erg hoog zaten, was de kans op mist, grimis, ne vel etc. niet gering. En dan zie je de "bolen"! Na 100 meter door Besuksats "Main- street" gelopen te hebben, kwamen we in een stuk jungle, waar alles door el kaar, maar hoofdzakelijk Mary-Gold groeide. Een prachtige djago-alas vloog luid protesterend vlak voor m'n voe ten op. Na enige tijd stond ik aan de rand van een bijna loodrechte wand, Sterk verlaagd in prijs I Thans slechts f 4,incl. porto. een hoge rivieroever. Diep beneden me was een droge bedding. Hoe hoog die wand was? Een meter of vijftien misschien.. Maar dit was wel het laag ste punt. Hier gingen de mensen via een zig-zag pad naar de rivier om er te baden of kleren te wassen. Elders was de oever zo'n 30-40-50 meter hoog en door de zeer dichte begroeiing on bereikbaar. Van waar ik stond, kon je zowel links als rechts de loop van de kronkelige, bochtige bedding, die 25- 40, op sommige plaatsen 80 meter breed was, zien. In deze tijd van het jaar waren er 2-3 bruisende bergbeken, met kristalhelder, ijskoud water. Je had die rotsblokken van onvoorstelbaar grote afmetingen, kris en kras en schots en scheef door en over elkaar en op elkaar, waarmee de bedding bezaaid was, moeten zien. En dan vraag je je even af: Zouden hier vroeger reuzen aan het knikkeren zijn geweest? En hoe groot moeten niet de krachten binnen in die Smeroe ge weest zijn om effe zo'n huizenhoge steen met een gewicht van tonnen en nog eens tonnen de krater uit te "lel len", de lucht in te blazen, ik zie het gebeuren. Daar gaat ie! Om even later met een bens neer te klappen op de helling en omlaag te donderen, alles verpletterend op zijn weg naar het laagste punt. De kali! Kaatsend op an dere stenen en rotsblokken, wegve- rend, vonken spetterend. Ajo! Let go! En hier, hier is ie tot rust gekomen, samen met z'n collega-keien. Hier kan ik 'm bewonderen in al z'n grootsheid. Boekan main. En zo liggen er honder den, wat, duizenden. Of zouden deze rotsen naar omlaag geschoven zijn door een een lahar stroom? Twee, drie bruisende beekjes stromen door de bedding. Tussen al dat gesteente. Je kunt er met een beet je acrobatiek wel over heen springen. Pak Niti vroeg: "Koelo gendong 'nggih?" Beste Pak Niti! Maar straks in de regentijd, als het boven plenst moet al dat water onmid dellijk verwerkt worden door deze kali. Nou, dan zijn die twee of drie mooie beekjes veranderd in een grote Duivel! En dan moet je niet proberen hier over te steken. Niti zei: "Mboten kenging!" (kenniet) En dat is duidelijk. Dan is het hier niet meer het tamme geval, waar je wel overheen kunt springen. Nogmaals, dan zijn alle duivels losgebroken. Je zou door het aanstormende water plus de meegevoerde zware stenen, ontwor telde bomen en wat dies meer zij, bij de eerste de beste stap eenvoudig ver pletterd worden. Voor je "pap" kon zeggen! Enfin, ik was goed en wel aan de over kant gekomen en omhoog kijkende kon ik precies zien tot waar het water kwam als het werkelijk menens~werd. Weer een zig-zag pad en 200 meter verder moest ik een heuvel beklimmen. "Heb medelijden Pak Niti, met deze 18

Tong Tong | 1971 | | pagina 18