Ti i japceng J. M. VAN EXEL's Het zijn namen die tot de geschiedenis behoren: v.l.n.r. Dick de HoogIr. Wermuth en Air. W im Ploegman. Zij zijn topfiguren geweest van het Indo Europees Verbond. De portretten van De Hoog en Wermuth werden in 1934 door de ouders van onze redacteur Bartman van foto's tot "levensgroot" gecopieerd en aan het 1EV geschonken om opgehangen te worden in het IEV-clubhuis aan Simpang. Daar kwam later het portret van Air. Ploegman bij. De laatste werd tijdens de bersiap-relletjes in Soerabafa vermoord. Toen Bartman vorig jaar Indonesië bezocht rond hij de portretten terug in dat inmiddels tot school ingerichte clubhuis. De portretten waren uiteraard in de verdrukking geraakt en vergeten. Daarom plaatsen we deze foto .1 in Tong Tong. In de hoop dat er uit onze lezers kring anecdoten of aparte memoires tevoorschijn zullen komen om deze drie verdienstelijke mannen in elk geval in onze jaargangen te vereeuwigen. Het verhaal vari jou over de tjapoerig (Kerstnummer) heeft ook bij mij herin neringen opgeroepen, herinneringen aan een jeugd, die ik niet als onver deeld gelukkig kan omschrijven, maar die achteraf, mede door herinneringen als deze toch zo rijk is geweest aan mooie momenten en belevenissen. Mijn grootmoeder woonde in een huis aan een kali in één van die vele huizen in Djakarta, die langs een kali staan. Ik mocht nooit bij die kali spelen, want die kali was vies, gevaarlijk, ver raderlijk en allerlei duistere gevaren konden mij daar bedreigen. Maar langs de kalikant groeide het gras hoog en ais ik op mijn buik lag, kon niemand vanuit het huis mij zien. Ik had als meisje zo mijn zorgjes en ellenden, die ik voor geen geld aan de openbaarheid wou prijs geven en die ik alleen deelde met "mijn" tjapoeng. Iedere middag n.l. in het middaguur als alles rustig was of sliep of gewoon sudderde in de hitte, dan sloop ik naar de kali en op mijn buik in het gras wachtte ik op de tjapoengs; er waren er héél veel, als je stil bleef liggen. Maar er was één speciale (verbeel ding wellicht!) die was van mij; hij was niet ordinair groen, zoals de meeste, nee, deze was blauw en groot; een koningstjapoeng en hij kwam soms op mijn hand zitten en aan hem vertelde ik alles, waarheid en fantasie, hoop en teleurstelling, vreugde over een nieuwe pop, verdriet over een verloren vrien dinnetje. En de tjapoeng zat gewoon en trilde met zijn vleugels en poetste zijn ge zichtje op en vloog weg als het hem verveelde. Dan sloop ik terug naar huis, vuil, met een gekreukt jurkje, maar voldaan en met een gevoel van enorme opluch ting, dat alles nu weer geregeld en in orde was. Mijn grootmoeder zat dan in de ach- Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 Ruime keuze in zomer-sandalen. tergalerij en had pisang goreng gebak ken of oebie of soms kwee lapis en nooit vroeg ze "Waar kom je vandaan", of "Wat ben je vies". Ze zei: "Kom hier, droomster, en eet dit op, want van dromen alléén blijf je mager". En dan, voor de anderen kwamen, zaten zij en ik daar op het stoepje van de achtergalerij en aten koekjes en dronken ijsthee en voelden ons intens gelukkig en onmetelijk rijk. Jammer genoeg heb ik niet lang van deze middag-uren mogen genieten. Mijn vader was een reislustig man. Maar de herinnering is gebleven als iets wonderbaarlijks in het besef dat wat voorbij lijkt te zijn, nooit helemaal voorbij is, zolang jezelf nog bestaat. Tong Tong is niet alleen voor men sen van Tempo Doeloe; ik ben gebo ren toen Tempo Doeloe allang voorbij was. Soms vind ook ik in T.T. ineens iets terug van Toen en daar ben ik dan blij mee. Want alles wat waarde heeft, moet men voorzichtig behandelen en zijn goeie herinneringen soms niet kost baar? Simone Fullerton In al z'n eenvoud en "plotloosheid" is dit vertellinkje rijk aan zuivere mense lijkheid. Zulke verhalen worden in deze westerse beschaving al lang niet meer gemaakt. Hier wil men altijd 'n 'plot' (in trige) met zware hartstochten en vaak immorele verwikkelingen als bewijs hoe tragisch men leeft... Alleen als je korte verhaaltjes leest uit Zuid-Ame- rika of bij sommige "prille" Aziatische volken vind je deze kristalheldere Lief de voor het Leven. T.R. 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4