BLADEREN IN EEN BEEK Groeten van hen die sterven TE KOOP Aan het eind van ieder jaar is men ge neigd naast introspectie ook (al is 't maar heel eventjes) sentimentele voor vallen in het verleden de revue te laten passeren. Ik zie ze dan als in een stro mende beek gevallen bladeren, die dar tel voortglijden om nimmer terug te komen. Deze keer gaan mijn gedachten terug naar mijn vroegere mentors, die mij gezamenlijk hebben gevormd tot wat ik nu ben geworden. Uit mijn lage re schooljaren kan ik me nog enkele namen herinneren waaronder de heer Schotsman die me een draai om de oren gaf omdat ik toen het lef had ge durende de uitspanning een (koetsiers-) fluit solo ten beste te geven. Dat was nl. het monopolie van het schoolhoofd daarmee te kennen gaf dat de lessen moesten beginnen of worden beëin digd. Het fluitje werd prompt in beslag genomen en ik moest Abdulmukti, de rechtmatige eigenaar daarvan met een gobang schadeloos stellen, m'n hele dagelijkse zakgeld notabene. Later werd dit instrument door z'n op volger, de heer Mulders vervangen met een belletje van de es-puter-verkoper. Deze goeie man scheen eeuwig tekort te hebben aan slaap en liet ons in de hoogste klas haast altijd zelf werken, hetgeen ons volop gelegenheid ver schafte om te "spieken" of anders Karl May dan wel Jules Verne te ver slinden. Dan hadden we die oude, ge brilde juffrouw van der Heyde, die vaak m'n oorlel tussen duim en wijs vinger kneep, omdat ik zo'n zoete jon gen was (althans dat dacht ze). Van Mulo Praban noem ik de heer Beek, de directeur (opgevolgd door de heer IJselstein) die na een geslaagde blindedarm-operatie een gouden hor loge plus ketting ten geschenke kreeg namens de hele school. De heel sym pathieke wiskunde leraar Bastiaan kan ik moeilijk vergeten, evenmin als de houterige lerares van Es, die les gaf in het vak Nederlands. De heer Lagro, die later directeur van Instituut Buys op Baliwerti werd, was het type van een Frankenstein, die toen nog niet be stond. Dr. Bessem van de AMS te Bandung was een uitmuntende rector, die vol komen meeleefde met het wel en wee van z'n pupillen. Zo'n opvoeder als hij is nu betoel-betoel met een lantarentje te zoeken. Toen ik eens ziek was, kwam de brave man me in m'n kamertje op zoeken een geste die ik nooit kan ver geten. Trouwens van de overige lera ren niets dan goeds; uitblinkers waren Dr. de Haan (geschiedenis), Drs. van Katwijk (latijn), de heren Kingma (frans) en Lubbers (duits) die later directeur werd van de HBS Surabaja en last not least Prof. Westra (economie). Deze mensen hadden, geloof ik, werkelijk verdriet als ze onvoldoendes moesten uitdelen; v. Katwijk b.v. liet me eens op het thee-uurtje bij hem thuis komen om mij de kans te geven m'n cijfer te verbeteren. Destijds vond ik dat maar matig maar nu waardeer ik dat des te meer. In de dertiger jaren kreeg ik bij wijze van spreken de crème de la crème op het gebied van onderwijs. Namen zoals v. Kan, Schepper, Logeman, Kollewijn, Hoetink, Ter Haar, Hoessein Djajadi- ningrat en dergelijke hooggeleerde he ren zijn nu niet bepaald onbekende grootheden, zou ik zeggen. Indien al die mensen thans nog in le ven zijn, dan zouden ze al aardig op weg zijn naar de leeftijd van Methusa- lem. Naast mijn gewezen opvoeders ko men enige van m'n vroegere school- genoten nog duidelijk voor de geest, alhoewel ik ze sindsdien niet terugge zien heb. Waar blijven b.v. James Smith, Coffa, Degener, Stoelman-Leysner, An nie v. Essen, Mien Hartman, Annie Baay, Agatha Abels, v. Nunen, Jo Wie denhof, Lucie Spiecker, Tardjo, Pekih, v.d. Heuvel, Annie Clifford, Aponno, Soebana, Siti Soendari, Soelasmira, Pim Schallig, Henk de Exter, Supit, Thung Liong Tjie, Tjoa Eng Som, Kwee Tat Ing, G. P. Khouw, om maar een paar te noemen. Enkele bekenden zijn VIP's geworden, sommigen zijn me reeds voorgegaan naar de eeuwige jachtvelden. Tot slot SELAMAT PUKUL TERUS en MINAL AIDIN WAL FAIZIN. T. Soerabaja OPROEP SCHULDEISERS Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan Me vrouw A. E. Hagenstein, gewoond hebbende te Oegstgeest, van Wassenaerlaan 17, voorheen ook gewoond hebbende te Blitar (In donesië), overleden te Leiden 12 oktober 1970, worden opgeroe pen om zich binnen drie maanden in verbinding te stellen met No taris W. J. Scheltens, Breestraat 56, Leiden, tel. 01710-2 58 24. Wees een BOOM, een VRUCHT BOOM. Lever na slechts één maal geplant te zijn vruchten voor vele, vele jaren. Plant 10,in het FONDS ZESTIGDUIZEND Dezer dagen ontsliep ongemerkt een goed vriend van Tong-Tong, P. Cornets de Groot. De laatste jaren van zijn le ven was hij - vooral sinds de dood van zijn vrouw - een uitermate eenzaam mens, wien alleen de eindeloze herin neringen aan zijn Indië dierbaar waren. En waarom hij ook een regelmatige gast van Tong-Tong was, waar hij graag ook voor gewerkt had. Maar de ziekte, die hem uiteindelijk ten grave sleepte, verhinderde dat helaas. Hij was behalve een echte Indischman (iets algemeens) ook een persoonlijk heid met heel eigen positie-bepaling (een "IK") en dit maakte hij door zijn voorbeeld iedereen duidelijk: heb ver plichtingen tegenover je land en volk van herkomst, maar ook tot je persoon lijke lotsbestemming. Hij heeft beide tot zijn laatste levensdag standvastig ingelost. Hamien. Cornets de Groot stierf op de ge boortedag van zijn vrouw. Indische mensen zien dit niet als een toeval. Eerder als een vingerwijzing dat er verbintenissen bestaan van hoger, zij het fragieler orde. Tjalie's moeder stierf op de verjaardag van haar twee de zoon, die tevens haar lievelings- zoon was, en om het leven kwam in de baai van Nagasaki in de 2de wereld oorlog. Welke banden in het leven zijn ein dig, en welke eeuwig? Welke groet is eindig en beperkt, en welke groet wordt gebracht aan de drempel van het Leven van Hoger Orde? En waarom leven wij in deze westerse, rationalistische beschaving (van 2 plus 2 is vier, en de alleen- heersende wet van oorzaak en gevolg) buiten wetten en werelden van magie en mystiek? Zijn wij daarom misschien zo ongedurig en "onaf" in het Westen? T.R. 14 jaar bestaande Indische Toko met eigen keuken "9 vuren". Enigst in HAARLEM. Jaaromzet minimaal 100.000,- Telefoon 023 - 26 18 31. Na 20 uur: 023 - 37 31 06. 12

Tong Tong | 1971 | | pagina 12