Een Kijkje in Honolulu KENNISMAKING MET KAMEKAMEKA SCHOLEN Jullie kent de muu-muu (spreek uit moe-oe, moe-oe) zeker wel, die hier in Hawaii' gedragen wordt; je hebt de kor te en de lange muu-muu. De lange muu- muu doen je soms aan nachtponnen denken; maar soms ook aan beeldige avondjaponnen. De holoku muumuu heeft zelfs een sleep. Ik stuur jullie ook een Hawaian ka lender; als je de namen van de maan den leest, is 't net of je met iemand te maken hebt, die pélo is. Het Haw. al fabet bestaat maar uit 12 letters; woor den worden meest gevormd door klin kers, die gelukkig de Latijnse uitspraak hebben en niet de Engelse. De mission- narissen, die 't alfabet op schrift stel den - voor de komst van de mission- narissen hadden de Hawaiianen geen geschreven schrift - waren gelukkig zo wijs. De Hawaiianen hebben een tendentie om de woorden te verlengen, zoals Amen amene: Brittania Be- retania. Toch moet je oppassen met de uitspraak, zo heb je b.v. luau, spreek uit loe-au; met een kleine hiaat tussen lu en au betekent dat dan een feest maaltijd; een feest, een party. Spreek je dat uit als loeau (dus aan elkaar) dan is dat een W.C. Zo hebben de Hawaiia nen altijd veel pret als ze tegen elkaar opscheppen, dat ze toch "such a nice luau" hebben meegemaakt. Ik werk op de Kamekameka schools, niet als onderwijzeres, maar als keu kenhulp, potten en pannen schrobben en wassen, vloer dweilen; de dish washer machine cleanen. De Kam. schools heeft 2 keukens, n.l. die van de "preperation schools" (grade Kin dergarten tot 8) 1200 meals met lunch. We prepareren ook ontbijt en avondeten van de kostgangers, maar dat is niet zoveel; 144 maar, voor de boarders met hun housemothers en housefathers. Deze boarders zijn kin deren van andere eilanden. Je weet toch dat Hawaii ook een eilandenrijk is, alhoewel niet zo groot als Indonesia. De tweede en grootste keuken is voor de Highschool, die prepareert 1800 lunchmeals. Hun keuken is een stuk groter dan de onze, ook hun eet zaal. De highschool eet ^cafetaria-stijl. Ik werk in de pupschool kitchen; de kin deren eten family-style, 8 om een ronde tafel, met aparte borden voor brood en boter; dessert en main-course, met het daarbij horende zilver natuurlijk. Dat geeft natuurlijk een behoorlijke afwas. We hebben in de keuken 2 hele grote dishwashers machines. Een ploegje jongens en meisjes helpt altijd met de afwas na elke maaltijd; ze werken als razenden, want tussen de 2 ploegen (1 bij elke machine) is er altijd strijd wie 't eerst klaar is. Daar de school in de loop der jaren erg gegroeid is, maar niet de eetzaal, eten 14 klassen - 2 kindergartens en grade 1 t/m 4 (3 klas sen van elke grade) in de klas; liever gezegd, in de lanai van hun klas; elke klas hun onderwijzeres verdeeld o- ver 3 tafels. In de eetzaal en ook in de klassen heeft elke tafel een waiter of waitress. Dat is dan een meisje of jongen, die ook aan die tafel eet. Ze dekken de tafel; halen de schalen met voedsel en ruimen ook de tafel af en brengen 't overgebleven voedsel en servies en zilver naar de keuken, waar de dish- washersploeg al klaar staat, die eet n.l. iets eerder. De kinderen leren tafel manieren en handigheid. Vanzelfspre kend krijgt ieder een beurt van waiter of dishwasher. Aan het einde van 't schooljaar is de onderwijzer of onder wijzeres voor 1 dag waiter van de tafel, waaraan ze eten. Ze verkleden zich dan en doen hun werk tot grote hilariteit van de kinderen( en van ons, want je ziet soms echt gekke dingen, z.a. een barebreasted waiter en een harige man ook nog!) Ik heb een huisje gezet op het dak van de keuken, waar ik werk. Aange zien de keuken ook niet meegegroeid is, met de school, zitten we wel kedje- pit. Dat gebouw met dat mozaïkdak, is nieuw, bevat de administratie en klas sen. 't Gebouw met pijltje gemarkeerd, is de gymnastiekzaal, daarachter lig gen de kosthuizen. De hele campus is een heuvel gebouwd, zoals je ziet. Helemaal bovenaan liggen de kosthui zen voor de grote meisjes, plus de schouwburg. Tussen pupschool en girls-boarding- houses liggen de classrooms en boar- dinghouses voor de grote jongens, en huizen van de president, etc. etc., meestal de hoge ooms; die verdienen zoveel, dat ze nog een vrij huis en zo erbij hebben. Enfin, ze zeggen toch, de duivel op de grootste* hoop. Je mag alleen op die school gaan, als je part- of heel Hawaiian bent - puur Hawaiianen zijn haast niet meer te vin den; nu mogen ze al op de Kamekame- Alen kan zich er in Holland geen voorstelling van maken hoe enorm zalen en zwembaden inbegrepen. Alles breed uitgebouwd (niet omhoog) linge wegen, autoparken, enz. enz. Dit hier is het Kamekameka scholen bouwencomplexen in Indonesië. Als Hawaii niet zo duur was, zouden 14 groot in Amerika de scholen-complexen kunnen zijn, met sportterreinen, met "vrij ademhalen" van bloemparken, gazons en stelsels van onder complex in Hawaii. Het geheel doet in vele opzichten denken aan ge- veel meer Indischgasten zich hier gevestigd hebben.

Tong Tong | 1971 | | pagina 14