Jos. van Arcken Hotels In Indië O VILMA RAADSEL IN DRIE TALEN Enige maanden geleden verscheen er in T.T. een artikel over Indische ho tels, waarop van verschillende zijden commentaren en aanvullende opmer kingen werden gemaakt. Zelf heb ik ook een stukje daarover geschreven en wel over enkele toertochten die ik, onder auspiciën van de J.M.C. (Java Motor Club) over Java heb gemaakt. Mijn desbetreffend schrijven is echter nimmer op de bestemde plaats aange komen of mogelijk in het ongerede ge raakt. Op verzoek van Tjalie heb ik mij echter weer gezet om een klein verslagje te maken van die tochten om dat daarin uiteraard vele hotelnamen en ook namen van employe's van die hotels voorkomen. De bedoeling van die toertochten van de J.M.C. was dat het toerisme in Indonesië zou worden bevorderd. Men moest minstens 2.000 km aaneengesloten afleggen en vanuit iedere stopplaats een kaart van aan komst en daarna van vertrek naar Se- marang zenden. De kilometers die men tijdens de stop in de omgeving maakte telden niet mee. Men kreeg van de J.M.C. een toerboekje waarin men kon aantekenen hoe men gereden had, met het aantal kilometers dat was afgelegd. Na het einde van de tocht moest het boekje naar Semarang wor den opgezonden en na controle van de J.C.M. werd het boekje afgetekend en geretourneerd met een fraaie toer- plaquette voor de auto. In 1937 maakten wij onze eerste tocht. Startplaats Batavia-C. Vertrek 's morgens 9.30 uur oo 8 mei. afgete kend op het kantoor der J.M.C. door de heer J. H. Menger. Aankomst in hotel Ngamplang om 5 uur n.m., afgetekend door W. de Grooth, manager, die ook op 10 mei het vertrek om 7.30 uur v.m. aftekende. De reis ging verder tot Ba- toeraden, aankomst om 2 uur n.m. in hotel Batoeraden, afgetekend door de heer H. F. Vonck. Op 11 mei om 8 uur vertrokken wij via Poerwokerto, Wono- sobo, Magelang, Boroboedoer naar Djocja, alwaar aankomst te 4 uur n.m. in Grand Hotel Djokja werd afgetekend door de heer Th. Giesage. Ons vertrek op 12 mei om half acht werd afgete kend door de heer C. J. Landman, ass. manager. Via Solo, Wonogiri, Ponoro- go en Parang reden wij naar Sarangan. Aankomst om half drie in Grand Hotel Sarangan, waar de heer Catoir voor ons aftekende die ook op 13 mei om 8 uur ons vertrek parafeerde, 's Mid dags om 1 uur aankomst in het Oranje Hotel. De aankomst werd afgetekend door de heer S. E. Martin, beheerder. In Soerabaja bleven wij vier dagen en maakten verschillende tochtjes in de omgeving terwijl wij ook verschillende oude bekenden uit onze Soerabaja-tijd opzochten. Op de tiende dag van onze reis (17 mei) vertrokken wij om 4 uur n.m. naar Batoe (afgetekend door de heer Nahapiet). In Batoe logeerden wij bij Co Balfoort, Hotel Pension Die goeie Plek, aankomst 5.30 uur n.m. Uiteraard tekende Co zelf voor aan komst en ook voor ons vertrek op 20 mei, om 8 uur v.m. De reis ging toen via Kediri en Ma- dioen naar Ngebel waar wij in Hotel Meerzicht logeerden, eigenaresse me vrouw N. Lans, aankomst half twee uur n.m. Het was leuk, dat kort geleden over het meer van Ngebel een artikel tje in T.T. heeft gestaan, waardoor wij nog eens extra aan ons verblijf in Meerzicht werden herinnerd. Op 21 mei zetten wij onze reis voort (vertrek om 7 uur v.m.) en trokken via Ponorogo, Patjitan en Wonogiri naar Solo. Aankomst om 3.30 uur n.m. in Hotel "Slier", waar de heer J. Dirkse voor de aankomst tekende. De volgen de dag ging de reis verder naar Sema rang (vertrek om 9 uur v.m.). In Sema rang logeerden wij bij goede vrienden doch lieten onze aankomst op het kan toor van de J.M.C. aftekenen door de heer H. M. F. v. Velsen, 2de secr. De 24ste mei om 9 uur v.m. lieten wij Semarang achter ons (afgetekend door de heer Arnoldus van de J.M.C.) om verder te trekken naar Toewei, waar de heer Tauber (nog familie van de grote Richard, tenminste volgens zijn zeggen) ons ontving. 25 mei trok ken w,j verder via Proepoek, Tand- joeng en Cheribon, naar Bandoeng. Onze stop was daar in Hotel Homann. Om 2 uur n.m. tekende de heer Die sel, 1ste employé, voor ons af die ons ook op 26 mei uitgeleide deed toen wij om 9 uur de laatste etappe naar Batavia begonnen (aankomst 3.15 uur n.m. afgetekend door de heer Menger van de J.M.C.). Een uitgave van de Moesson Reeks verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 5,90 f 0,50 porto. Voor Seiko - horloges naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 Totaal afgelegd (buiten de kleinere plaatselijke tochten) 2.380 km. Onze tweede tocht, in 1938, was vrij wel identiek aan onze eerste tocht; wel ontmoetten wij nieuwe gezichten op de diverse stopplaatsen, zoals de heer Schoutendorp bij de J.M.C., Batavia-C.; in de pasangrahan te Pasoeroean te kende de mandoer M. Moekidin voor ons af. In Soekaboemi ontving ons de heer G. Lenné, dir. van Hotel Selaba- toe, 'n goede vriend en relatie van mijn kantoor. Hotel Batoeraden had een an dere manager gekregen t.w. de heer B. H. v. Slee (volgens verkregen infor maties wisselde men daar nog al vaak van beheerder). In Hotel Kopeng was de heer v. d. Blij manager, terwijl het Grand Hotel Sarangan nu als manager had de heer P. H. Zieren. Grand Hotel Djokja had ook al een andere manager t.w. de Heer J. J. ten Kaat (of te Kadt). In Semarang was onze stop ditmaal in Hotel Bellevue, gelegen in de heuvels, manager de heer In der Mauer. Verder in Cheribon ontving Hotel Ribberink ons, employé de heer Ribberink Jr., waarna wij op 31 augustus 1938 in Ba tavia C. terugkeerden. Totaal afgelegd 2.130 km. Onze be levenissen van deze beide tochten lig gen vast in een groot aantal foto's en films, die de Japanse vrouwenkampen hebben getrotseerd en voor ons uiteraard dankbare herinneringen zijn aan ons mooie Java. Hoogewoud Javaans: Anaké tapéan, Mboké wudoh. Opo iku? Antw. Pring. Soendanees: Boedahna di dampieng, Indoengna telandjang. Naon ètah? Antw.: Awi. Madoerees: Anak sampéran, Embooh bengkang. Apa riejah? Antw.: Perèng. Nederl. vertaling: 't Kind is gekleed, (de boeng) De Moeder is naakt, (de volwassen bambu) Wat is dat? Antw.: Bambu. O. H. KILIAAN 18

Tong Tong | 1971 | | pagina 18