VIER LEERRIJKE BOEKEN OVER LATIJNS AMERIKA en 3dee <~Ujt <2)e dropen LEUKE RIJMPJES In de Tong Tong van 1 december 1970 zag ik die mooie tekeningen in het arti kel "Draagbare mode", pagina 16 en dat bracht mij het idee van deze brief. Jullie moeten n.l. weten dat wanneer ik s'middags van werk thuis kom, het eerste wat ik doe is mijn overhemd uit mijn broek trekken, mouwknoopjes los peuteren, en dan ga ik mijn ruime ge makkelijke pyamajas aantrekken, die over mijn broek gaat, zonder mouw knoopjes, zo echt gezellig... wah effen. Totdat er visite komt en dan zegt Betty: "Ga je nou toch gauw even verkleden, dat is toch geen gezicht!". En dan ook heb ik eens geklaagd dat de zakken verkeerd zitten in een wes ters pyamajasje. Alleen maar eentje, links boven. Wat doe je dan met je handen als je niet rookt? Op een dag zegt Betty tegen mij: "Nou, als je die rare gewoonte van dat pya majasje niet verleert, zeg dan eens pre cies hoe je het wilt hebben, dan koop ik wat fatsoenlijk goed en dan laat ik je zo'n ding maken." Zo gezegd, zo gedaan. Nou heb ik toch twee moorddadige soepoverhem den! Erg losse snit, wijde lange mou wen, (zonder knoopjes), twee wijde grote zakken, onderaan de zoom, om zo lekker je handen in te laten rusten; gro te knopen en alleen maar 4. Wijduitlo- pende mouwen. Open hals natuurlijk en dat alles van mooie batik print, ka toen. Toen we het plan, model of idee naar een (inheemse) kleermaker brachten en het uitlegden zei hij: "Oh, net zoals een Kanzoe." Dat is een inheemse kle derdracht die mohammedanen hier dra gen alleen is dat maxi, enkellang. En nu moeten jullie eens weten dat ie dereen die ik ontmoet mij vraagt: "Waar heb je toch dat mooie over hemd gekocht"? "Wat ziet dat er ge makkelijk uit" etc. Een idee voor Tong Tong? Van Voorthuizen Tanzania, Afrika In het Engels! moet ik er helaas bij zeggen. Want Spaans- of Portugees- Amerikaanse lectuur wordt nog steeds erg spaarzaam vertaald in het Neder lands. En dat is zeer te betreuren, want evenals China gaat ook Latijns-Ameri- ka een heel eigen en heel bijzondere toekomst tegemoet. In het begin zullen waarschijnlijk al leen een handvol Indo Europese lezers met een wijdere horizon deze drie boekjes kopen, veronderstellen wij. Nog steeds worden in Europese socio logische boeken de mestiezen en creo len van Zuid- en Midden-Amerika be handeld als marginale volksgroepen, wat per sé niet het geval is bij deze nieuwe volken die zich al minstens anderhalve eeuw zelfstandig ontwikke len zonder rand-invloed van de stam landen in Iberië of welk ander volk ook. Wie kennis maakt met deze "meng- bloed-volken", zal merken dat zij in hun vrijheid en zelfstandigheid belang wekkende en boeiende eigen cultuur patronen ontwikkelen. De boeken: 1. "A History of Latin America": de historie der nationale ontwikkelingen in de diverse landen. Beknopt, maar CXXXXXJOOOOOCXDOCXXDOOOOOOOOOOO LEZERS IN AMERIKA O Denkt U eraan dat voor zoekge- raakte of extra Tong Tong num- O mers, U altijd terecht kunt bij O Marijke Steevensz, g 12255 Allardstr., Norwalk, O California 90650 O Op hetzelfde adres kunt U ook g vele Nederlandse boeken bestel- O len. Informeert U eens! O O O O Vlugger en goedkoper dan naar den Haag schrijven! üOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doel denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension f 20,logies met ontbijt 13,per dag per persoon inclusief be diening en B.T.W. compleet en overzichtelijk. Eigenlijk: een eindeloze serie oorlogen, oorlogjes en revoluties. Wie ook in die staten rondreist, zal merken hoeveel straten en pleinen de namen "guerra, guerre- ro, guerilla" dragen alsmede genoemd zijn naar de data waarop grondwetten tot stand kwamen of helden zich onder scheidden. Er wordt in Europa nogal gauw minachtend gespot met al die re voluties en oorlogjes in dit nieuwe werelddeel, maar evenals elke nieuwe beschaving (voorheen ook de Europe se) is de ontwikkeling via botsingen en gevechten normaal. Dit pocketboek, geschreven door George Pendle, kost 3,75 plus 0,50 porto. 2. "The Modern Culture of Latin America", door Jean Franco, 6,75 0,50 porto. Namen van schilders als Orozco, Rivera, Siqueiros en Tamayo zijn al lang wereldberoemd. Zo ook van architecten als Luca, Niemeyer, Can- dela, Mijares, enz. Wetenschappelijk en literair werk is verschenen van de hand van een niet eindigende lijst van schrijvers. Dit boek levert een schat van namen, richtingen, tijdperken van de belangrijkste ontwikkelingen. Hier zijn kunstenaars en denkers bezig ge- Hodjo lali lo, (Vergeet onze afspraak niet.) Titipannee Gambir Mabako. Rokok kelobot mbako Semarang, Gaweanné abot doewitté larang. Klobot sigaret met tabak van Semarang. Het werk is zwaar, maar het loon gering. Ketjil, ketjil koeda Koeningan, Beloem di samboek soedah berdjalan. Ketjil ketjil nonah sekarang, Beloem di tjobak soedah bergojang. Klein zijn de paarden van Koeningan. Zonder een zweep lopen zij al hard. Klein zijn de meisjes van tegenwoordig. En toch zijn ze al geraffineerd. Pah Pittie heel nieuwe inzichten en denkvormen te ontwikkelen. Een dankbaar overzicht omdat het zo systematisch te werk gaat. 3. "Writers of the New Cuba", door J. M. Cohen, ƒ3,75 0,50 porto. Een bundel moderne short stories uit een nieuw en dynamisch Cuba. 4. "Political leaders of Latin Ame rica", door Richard Bourne, 3.75 0,50 porto. De bij oppervlakkige ken nisname uit de kranten nogal kalei- doscopisch schijnende staatsgrepen in Latijns Amerika krijgen meer lijn en duidelijkheid in dit samenvattende boekje. Wij worden in kennis gesteld met de beknopte levensloop van poli tieke leiders als Che Guevara, Alfredo Stroessner, Eduardo Frei Montalva, Jüscelino Kubitschek, Carlos Lacerda, Eva Perón. Uitstekend documentair! T.R. 19

Tong Tong | 1971 | | pagina 19