IE V-Kweekschool voor 10de Maal Bijeen DE „GOUDEN AANRAKING" Indische Jongen Uit Bojolali Promoveert Voor de tiende maal hielden oud leerlingen van de Bandoengse I.E.V.- Kweekschool hun oer-gezellige reünie. Wie ervan genoten hebben, spreken liever van "familie-reünie", want de sfeer op deze echt-lndische koempoe- lans is inderdaad die van één grote, gelukkige familie, waar alle lief en leed gedeeld wordt. Deze tiende werd gehouden op 8 mei 1971 in de Van Zwijndregtschool aan de Houtrustweg in Den Haag. Na de opening door Joan Haye, die helaas opnieuw twee minuten stilte moest vragen voor de nagedachtenis van hen, die ons ontvielen in het afge lopen jaar, gaf hij het woord aan de heer W. Nieuwenhuijse, een van de oud-pedagogiekleraren. In een korte, krachtige toespraak stak hij menig nog in vol bedrijf zijnde schoolmeester een hart onder de riem, toen hij het had over de veranderen de tijden. Sommigen onder ons vinden aan het lesgeven en opvoeden in deze tijd "niets meer aan". De heer Nieu wenhuijse hield ons voor, dat hij uit zijn 50-jarige onderwijsloopbaan één ding vooral had vastgehouden, nl. dit, dat in iedere jeugd een verlangen naar goedheid bestaat, hoe of ook metho den, manieren of mentaliteiten zich wijzigen. Dat verlangen voedsel te ge ven, is het waardevolle van het beroep van schoolmeester. Met bijzonder veel genoegen eindig de hij zijn toespraak met de herinne ring aan wat 7 mei in Amsterdam had plaatsgevonden. Aan de Vrije Univer siteit was de heer A. I. Eijsenring in een intelligente en slagvaardige verde diging gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Een spontaan applaus beloonde de spreker en bracht hulde aan de jonge doctor. Daarna feestte men tot ver na mid dernacht door en dat is een prestatie, als je weet, dat de reünie om 13.00 uur was begonnen! Er waren dan ook heel wat attracties bedacht en de feestenden lieten zich niet onbetuigd. Diverse gezellige ker- mis-activiteiten kon je beoefenen, zoals raak (of mis) schieten in een echte schiettent, ringwerpen, "voetballen", fotootje laten maken bij "Lan Fong", je de toekomst laten voorspellen enz. enz. Voor het eten werden er "Beelden uit de kinderjaren van de Kweek" ver toond. In een selectie uit enkele hon derden hem toegezonden foto's liet Boet Mathéron het verleden herleven. De oudste tot dia omgetoverde foto da teerde van 1923 en er waren ook beel den bij van de scholen aan de Papan- dajanlaan (nu Djalan Gatot Subroto) en de Van Riebeeckstraat (nu Djalan Tjenteh), opgenomen in februari 1971! Deze laatste foto's werden door foto graaf A. Kosasih van de Djalan Ban- teng 114 te Bandung gemaakt op ver zoek van Rudi Ros, hoofd van een school in Rotterdam. (Spraken we in het begin van dit artikel niet terecht over één grote, gelukkige familie? Toen het 9 mei geworden was, ver lieten de laatsten de reünie met het vaste voornemen, volgend jaar wéér present te zijn. Melding dient nog gemaakt te wor den van twee bijzonder sympathieke zaken. Tussen de uitreiking van de ver schillende prijzen door werd nog be kend gemaakt, dat er een kostelijk bloemstuk bezorgd was van "Tong- Tong". De toevoeging op het kaartje: "Ik wist altijd al, dat Indische onder wijzers tot méér in staat waren." sloeg zeker op de unieke prestatie van Dr. Bram! Het tweede bloemstuk verraste ons nóg meer: dat werd aangeboden na mens de Jajasan Pendidikan "Gita Kirtti" (GIKI) uit Soerabaja. De Ketua hiervan, de heer Dr. M. Soetjajoh in Soerabaja bekend als "Oom Joop" had via een allerplezierigst contact met Boet Mathéron gehoord van onze tiende reünie en stuurde deze attentie. In een brief had "Oom Joop" geschre ven: "Aan promovendus Drs. Eijsen ring ons warme proficiat met het be reiken van uw graad. Met alle reünis ten, die om u geschaard zijn, delen wij gaarne in de vreugde van uw promotie, die wij zien als een posthume hulde aan onze I.E.V.-Kweekschool te Ban dung." Een dergelijke fijngevoeligheid treft diep. Reünist. (Wegens plaatsgebrek bekort. - Red.) Van een abonnee kregen wij dezer dagen een paar potlood-kokers om op de schrijftafel te zetten. Twee simpele, zij het smaakvolle dingen, nochtans met voldoening en trots aangeboden, "omdat ze zelf gemaakt waren", een geste die we nog steeds op prijs kun nen stellen. In deze moderne rijke we reld, waarin ieder mens alles kóópt, en meestal "voor weinig geld veel mooier dan men het zelf had kunnen maken", raakt de zelfgemaakte attentie helaas meer en meer in onbruik. Gelukkig niet voor Lilian en Tjalie die op dit gebied nog erg "ouderwets" zijn. Weet u, op dit punt geloven wij écht dat op zelf vervaardigde zaken (dus zelfs ook op eterijen) een aparte zegen rust. Het is de "golden touch", die aan het een voudigste iets persoonlijks geeft. Laat althans in de Tong Tong kring deze gewoonte niet uitsterven Aan de Vrije Universiteit te Amster dam verwierf op 7 mei 1971 de heer Drs. A. I. Eijsenring de titel van doctor in de sociale wetenschappen. Daartoe had hij de resultaten van jarenlange studie, scherpzinnige observatie en diepgaand onderzoek neergelegd in een dissertatie "Godsdienstpedago gische opgaven in de prepuberteit". Dit belangwekkende proefschrift ver dedigde hij met succes in de aula van het "Woestduincentrum" van de V.U. ten overstaan van rond de vijfhonderd mensen. De heer Eijsenring, voor het over grote deel van die 500 doodgewoon "Bram" heeft zich in de halve eeuw van zijn bestaan bij ontelbaren bekend en geliefd gemaakt. Na de receptie werd hem gevraagd, of hij nu al die 500 mensen, die hem en zijn vrouw de hand hadden gedrukt wel kende. Het antwoord was naar waarheid bevestigend! Zijn kennissen komen uit alle lagen van de maat schappij. U had eens moeten zien, hoe tijdens de receptie hooggeleerden hem keurig in vorm complimenteerden en hoe hij daarna door een ontroerde tante An nie Kalff-van der Kamp van 84 jaar omhelsd werd. Of hoe de dankbaar heid van de kersverse doctor zich ont laadde, toen Oom Jo Rugebregt Bram in een houdgreep als van Anton Gee- sink feliciteerde. De Indonesische consul-generaal, de heer Abdul Habir kreeg een heel an dere, maar even warme begroeting. We zagen ook nog drs. Setiadi Kartohadi- kusumo, de cultureel attaché van In donesië, de oud-ministers van Surina me dr. E. Wijngaarde (volksgezond heid) en A. A. Cameron (onderwijs), mejuffrouw H. Idsingh van de Groning se Therapeutische Gezinsverzorging, onze goede vriend Wiet van Oort als vertegenwoordiger van het Haagse Comité dat de jaarlijkse reünie's van oud-leerlingen van de Bandoengse I.E.V.-Kweekschool organiseert. We za gen Carla Meek-Eysma en Mr. lextor Grieve van de Belangenvereniging "Uit en thuis", de heer M. A. Panhuyzen, directeur van het Centraal Instituut voor Methodische Instructie van het Bedrijfsleven en zijn naaste medewer ker, de heer S. Lapré. De oud-pedago- giekleraar van de I.E.V.-Kweekschool de heer W. Nieuwenhuyse was er ook met zijn vrouw. Verder feliciteerden nog vertegenwoordigers van de Lions Club, vele theologen, pedagogen en psychiaters en andere geleerden deze Indische jongen uit Bojolali, waarvan ik dankbaar ben, één van de vele "ouwe sobats" te mogen zijn. Boet. 3

Tong Tong | 1971 | | pagina 3