Fonteijn Co - KLOBOT RICE AND HOT PEPPERS Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100 gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud 22 Karaats verlovingsringen BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,- geheel terug I l de reiskosten voor één persoon N.a.v. No. 8: "Rokok Klobot mbako Se- marang Gaweanné abot doewitté la- rang" op blz. 11 van T.T. 1-5-1971 een ware samboengan. Mijn Pa rookte in dertijd uitsluitend rokok klobot. De kokkie kocht op de pasar djagoeng van een bepaalde leeftijd, niet te jong èn niet te oud, plus speciale tabak bij een speciale leverancier. Nèh Ranoe, te oud geworden voor baboe, maakte in haar kamertje Pa's rokok Klobot. Met haar slecht ziende oude ogen en bevende handen, maar met des te meer Perhatian zocht ze de juiste bladeren klobot uit, knipte ze op de juiste groot te/lengte èn breedte en legde ze dan op een tampah in haar kamertje in de lucht te drogen. Als ze droog genoeg waren geworden, nam ze het juiste plukje tabak en rolde Pa's klobots; niet te los, niet te vast, knipte ze op de juiste lengte (waarvoor ze een bamboe maatje had) maakte er dan bundeltjes van 10 van, met behulp van een reepje klobot. Pa rookte niet alleen thuis en op zijn kantoor ('t Translatiebureau van de Javaanse Taal) zijn strootjes, maar ook op de zeer deftige recepties in de Kraton van P. B. X (Pakoe Boewono de Tiende), (Wereldspijker de Tiende) en ten Gouveneurs Huize rookte hij rustig zijn strootjes. Hij vulde dan zijn specia le, grote tepak vol strootjes. En nou 't gekke van dit ware verhaal. Geregeld kwamen zijn goede kennis sen om een stootje te ruilen tegen een fijne Egyptische cigaret (Maspéro Frè- res of Bouton Rouge). En later op de avond, als de strootjes schaars waren geworden, zelfs tegen een fijne sigaar. Bij thuiskomst zaten er in zijn spe ciale grote tépak vele sigaren en ciga- retten, maar geen één Rokok Klobot. Gek ja, of toch niet? Zat ik toevallig met Semarang-H.B.S. vacantie thuis in Solo, dan had ik vol op heerlijke Egyptische cigaretten. En dat alles door de perhatian van de ou de, trouwe, lieve, gepensionneerde Nèh Ranoe. O. H. Kiliaan Wij zijn benieuwd hoeveel lezers de bijzondere smaak van klobots uit eigen ervaring kunnen bevestigen. Zowel klobot als krètèk ken (en waardeer) ik uit eigen ervaring. Beide heb ik min of meer door omstandigheden gedwongen leren roken, de krètèk al heel vroeg. Toen ik namelijk als 12-jarige nogal vaak sjèk pijpte van Pa. En er soms geen vloeitjes waren in de grote ta baksdoos (ex Wiscana sigaren). De eerste keer nam ik gewoon een ouwe pijp van Pa, stopte hem flink vol met shag en begon er moedig op los te paffen. Na de eerste sedots echter (waarbij ik ferm inhaleerde) viel ik bij na om van de "poesingheid" en had bijna overgegeven. Nie wieder sjek aus der Pfeife! Als er geen mondiano vloei tjes waren, "leende" ik krètèks van onze kebon, rolde er fijntjes Warning in en genoot! Sindsdien heb ik constant krètèk gerookt als ik met eenvoudige jagers of vissers op stap was. Bij één dier gelegenheden viel mijn boekje vloeitjes in de kali. Amblas! Mijn hengelgenoot, Midoen presenteer de me hoffelijk zijn klobots. Zuiver uit "standsbewustheid" aarzelde ik even, maar nam tenslotte toch een klobot. Hij smaakte boven verwachting aange naam en sindsdien heb ik vaak goede klobots met plezier gerookt, vooral als ik in de doeson was. Van tabak met tjengkeh gekruid, heb ik nooit gehou den, maar pure tabak (ook molèh) waardeer ik altijd bijzonder. Op "standsoverwegingen" heb ik nooit meer een uitspraak over tabak geba seerd. Toen ik later kennismaakte met de in Hollandse kringen van snobs overdreven geprezen Franse Gauloises, heb ik dit bocht na de eerste trek direct verworpen en nooit meer aangeraakt. Sinds lang rook ik niet meer, maar denk er af en toe toch nog met plezier aan terug. En mochten er lezers zijn die uit de hoogte neerzien, hèh toh, op die vul gaire materialen, bedenk dan dat ook onze branieste pioniers in verre oetans klobot en krètèks gerookt hebben - en het niet vergaten toen ze later hoge posities in de maatschappij verover den. En dat tenslotte wijzelf in krijgs gevangenschap de waanzinnigste ma terialen met beide handen aangrepen om er onze shag in te rollen. Het wordt werkelijk tijd dat wij "koloniale stands veroordelingen" vergeten en vele za ken leren te beoordelen op hun waarde "sec". T.R. Als 3e in command van een "wire team" bestaande uit vier man en een Jeep, werden we erop uit gezonden om een telefoonlijn aan te leggen. Van de Commandopost naar een 9 mijl afge legen voorpost en telkens weer een telefooncheck maken, naar gelang we vorderden. Ons ongeluk kwam, toen we een blizzard kregen en we ons moesten schuilhouden. Door deze weersomstandigheden zag de "vijand" de kans met 'n surpri se attack onze eenheid 20 mijl terug te slaan. Daar zaten we dan, zonder commu nicatie en alles ondergesneeuwd met maar 2 dagen rations en 2 tanks benzi ne en ondergesneeuwde jeep. Ver dwaald als een mier in een bal-zaal. Na twee dagen mochten we pas vol gens reglementen de oefeningen "Non tactical" verklaren en vuurtjes aanste ken om de aandacht te trekken van de "Rescue"-helicopter, die ons zou moe ten vinden. De blizzard bleef 3 dagen aanhouden en men vond ons pas 5 dagen na ons vertrek. Wat een situatie. Nou heb ik nog nooit iets bijzonders gepresteerd, wat militaire aangelegen heden aanging. Maar was wat trots op een aankondiging van the big man Kolonel Guntharp tijdens een small pa rade. Private 1ste class B. of HQ- HQCo. 1ste Battle group 12th Infantry was able to feed his comrades, lost in the wilderness of Alaska with 8 cans of "LACHOW" rice, corned beef and hot peppers. They came out better fed than the rest of the whole division." Hier moet je echt een Indo voor zijn. B. 11

Tong Tong | 1971 | | pagina 11