BRIEF UIT MALANG II WIJN VAN OOST-JAVA Op mijn "Brief uit Malang" in Tong- Tong No. 10 van 1 december 1970 kreeg ik leuke reacties uit Nederland, Amerika, Canada, Australië en believe it or not, uit Indonesia. Wah, wah, Tong-Tong wordt over de hele wereld gelezen ja! In de naaste toekomst ook op de maan. Dat is niet zo gek als het lijkt, sinds Duitse profs (bukan main Iho!) na intense onderzoe kingen en proeven tot de conclusie zijn gekomen, dat men geen astronaut be hoeft te zijn, om op de maan te komen. Ouden van dagen, mits gezond kunnen er ook heen gaan. Goede plaats voor mensen, die naar vrede verlangen. Alle briefschrijvers en briefschrijf sters krijgen zo vlug mogelijk antwoord op al hun persoonlijke verzoeken en aan Tjalie Robinson zeg ik, dat ik over drie en dertig jaar weer naar Neder land kom. Als hij daar niet op kan wachten: de KLM vliegt nog steeds naar Indonesia. De brief uit Malang zal ik graag voortzetten. Dat is geen moeite, rest alleen nog de vraag of er plaats voor is in Tong-Tong, want zoals te doen gebruikelijk zijn er geen reservations. Voorts adviseer ik Si Tjalie, daar in Den Haag niet in een of andere kali een bad te nemen, wil hij geen herrie krijgen met de H. Hermandad. Hoe graag ik ook foto's van Malang in Tong- Tong zou willen laten afdrukken, er zijn tegenwoordig helaas geen ansichtkaar ten meer te koop, om de eenvoudige reden dat de vraag naar die dingen bijna niet meer bestaat, zodat de heren professional fotografen geen zin meer hebben ansichtkaarten te maken. Voorts moet ik bekennen, dat ik sedert 35 jaar niet meer in het bezit ben van een kiekdoos. Kieken is nog steeds een luxe (voor gewone burgers) in dit land. Verdere kabar uit Malang mag niet langer worden uitgesteld, dus deze keer maar zonder kiekjes. De volgende maal misschien wèl met, door middel van kiekende vrienden. Herinnert U zich nog de Concordia Sociëteit? Die is er niet meer, maar op de plaats waar het eens stond, staat nu een drie verdiepingen hoog gebouw, met dakspeeltuin, zo'n soort "Bijen korf", waar men van alles en nog wat kan kopen (behalve ansichtkaarten). Zeker een prachtgebouw met dito tuinarchitectuur. Zo'n toko wordt hier TOSERBA genoemd, dat is TOKO SER- BA ADA en voorlopig heten alle To- serba's in Indonesia SARINAH. De to- serba SARINAH van Malang is natuur lijk een kleindochter van Mbok Sarinah in Djakarta. Vroeger moet er langs de Concordia Sociëteit een stadstram hebben gere den, die dwars door de aloon-aloon knarste en zo verder de stad uit. Die bestaat ook niet meer, maar de rails op de Djalan Kajutangan nog wel. Men heeft geen moeite gedaan om die eruit te peuteren, omdat de peuter- kosten veel hoger zijn dan de be dragen, die toekang rombeng eventueel durft uit te geven voor dat lange stuk ijzer. Door wegverbeteringen zijn lang zaam maar zeker de rails verdwenen uit de ogen van de Kajutangan-gangers. Een goed idee om zo'n stadstram let terlijk uit de weg te ruimen. U moet Soerabaja eens zien, zonder stadstram. De Darmo Boulevard is wer kelijk een boulevard, kalah Champs Elysee. Wat er ook niet meer is, is de dje roek Batu. Hoe is dat mogelijk zult U zeggen. Vroeger had iedere bewoner van Batu een of twee djeroekbomen op zijn erf staan en anderen hadden dje roekplantages. Djeroektuinen zijn er Even mijn bevinding over de wijn gaard Loengoes-Anggoer in de kalk heuvels van Pandaan. Die was van de heer Galliard, schrijf ik zijn naam goed?, een Fransman of pranakan prantjies, een "klein-landbouwer" zoals zovele anderen. Na de crisis in 1932 werd het klein-landbouwerschap door de regering gecreëerd om de crisis slachtoffers aan een bestaan te helpen. Ze ontvingen financiële steun van de I.M.I.W. (indische maatschappij indivi duele werkverschaffing) waar mijn man bestuurslid van was. De klein-landbou- wers kregen 25 ha. bouwland, een goed huis en de nodige dieren of planten, waarmee ze wilden opbouwen. In Probolinggo bestonden al sedert lange tijd boeah anggoertelers, die de druivenranken langs en over para para's heen lieten groeien en die para para's werden zo uigebreid, dat bijna al de kampongerfjes zo'n wingerddak hadden, allemaal afkomstig van één heel oude stronk. Ik zag kalk, oude schoenen, botten om zo'n stronk heen, als voedsel voor de druif, die zeker veel ijzer nodig had. Ook zo bij Gal liard. Auto's uit Sb. mampirden daar bij tientallen als ze op weg waren naar hun week-end huizen in de bergen, cm bij G. druiven in te slaan. Zijn zuster, mevrouw (haar naam ben ik kwijt) ontving ons en we mochten zelf "onze" druiventrossen uitzoeken en laten af knippen, waarna mevrouw ze afwoog op een koperen weegschaal, gewoon op een tafeltje in de tuin. Je betaalde, hoeveel weet ik niet meer hoor, maar ze smaakten opperbest en dat je ze zelf mocht plukken, dat was al een eve nement. Heerlijk!! Zo'n druivenrank moest 2 x 's jaars gesnoeid worden; dat snoeien hadden we ook al geleerd en met rood en blauw potlood op een schema gezet voor de druiventelers, dus 't kon nooit missen, de vruchten moesten wel door die periodieke snoei uit de takken bot- nog wel in Batu en omstreken, maar Djeroek Batu isternietmeer. Wel uit andere streken van Malang. Buiten landse experts hebben na grondig on derzoek verklaard, dat de bodem in Malang voor tientallen jaren ziek is en daardoor ongeschikt voor de djeroek cultuur. De bomen dragen nog wel vruchten, maar deze vallen voor het rijp worden af. Alle zorgen baten niets. In de plaats van djeroeks zijn er appels gekomen, groot en lekker. Zelfs ZKH. Prins Bernhard schudde het hoofd, niet omdat hij met rotte ap pels werd bekogeld, zeker niet, want de ontvangst was allerhartelijkst. Hij was echter verbaasd, dat Indonesia zulke mooie, grote en lekkere appels kon voortbrengen. Beste mensen, dat was 't weer. Ontvangt U de hartelijke groeten uit Malang. Rd. Ms. B. YUDOPRASETIO ten. Frans Merkelbach, ook al een be kende Malangse "jongen", kreeg ook zo'n druivenbedoening bij Pasoeroean, maar dan volgens het oude Europese systeem: de plant groeide om een stok, steunsel en mocht dus niet hoog weg- klimmen; 't waren groemboelans met trossen heel laag, leuk. Mijn man probeerde druiven te plan ten in de heuvels van Noord-Oost Be- soeki (hoe heet dat gebergte ook weer? - De Arak-Arak Red.) (voor klein- landbouwers dus). Ledeboer, de be kende Radja Yang had er veel inte resse voor en liet verse stekken komen uit Martinique, Afrika. Hij kon 't doen, geld zat, nou en toen kwamen de over weldigers, weg alles. De doerèn-bron noemden mijn kinderen die bekende stek, precies bij de kromming Soeko- redjo-Alkmaar. De Suikerfabriek, als je dus links afsloeg, heette Alkmaar. Aan de grote weg Soekoredjo woon de in een heel groot landhuis een be kende Chinees, die een vruchtentuin had aangelegd. Daar mampirden de auto's ook, om speciaal de verrukke lijke aroemanies te kopen en ettelijke andere lekkere vruchten, djeroek balie, belazer of niet, enz. De Chinees was aardig, hartelijk en gezellig. DORIEN KAMPMEINERT 16

Tong Tong | 1971 | | pagina 16