'z^euke verójeó en rympjeó A TïNG, plaats een ting ting altijd raak! hotel ,ardjoena' De laatste tijd ontvingen wij van velen versjes en rijmpjes uit het oude Indië, waarvan wij er hieronder enkele plaat sen. Zo net van Tong Tong van 15 febr. genoten. U vraagt daarin om nog een paar indische rijmpjes. Voici! Zuurzak, nangka olanda, Hati nja roesak, Di god ah djanda. Adoe papa, adoe mama, Saja sakit peroet, Saja soeda tiga hari Tida bi sa kentoet (Van mijn baboe geleerd 70 jaar geleden.) Oedjan dateng, kambing lari, Matros mabok, delapan hari. Verder het "Rasa sajang kené" van Ambon heeft onuitputtelijk veel rijmen, waar wij onderwijzeresjes en zee-offi cieren in 1911 -' 12 zélf bijmaakten. Als een zee-officier (totok hoor) te gen je zong: "Kalau nona dari Ambon, liat dalem matakoe, Seneng hati saja, saja soeka bertemoe" antwoordde ik: "Nona, nona, denger saja (dari sini) Djangan kawin opcier laoet, Tida bisa di pertjaja (Dia loepa bini) Kalau kapal soedah djaoeh." Nu durf ik niet meer mijn echte naam te noemen, want ik ben al oud, maar soms kan ik nog genieten van de herin neringen aan mijn heerlijke jeugd in Indië. A.M.G. II Naar aanleiding van het artikel "Uit het land dat lacht" in uw no. 15 van februari, geef ik als jeugdherinnering (19141917) de volgende rijmpjes, die onze huisbediende Wyanta ons onder het broodeten leerde: Mag niet, mag wel matanja geniet, moeloetnja bawèl! Augustus-pebruari oedjan dateng, kambing lari. Ter oriëntatie en legitimatie: onder getekende is totok; van 19141954 in Ned. Indië en Indonesië woonachtig geweest en helaas het land, dat ik lief heb moeten verlaten. Ik geniet intens van de inhoud van uw blad en wens u nog vele voorspoedige jaren toe. Verder hoop ik, dat Tjalie R. nog lang zijn voortreffelijk werk, ten be hoeve van de Indo-Europeaan, dan wel Indische Nederlanders, mag voortzet ten. Hulde! L. Sprey. Ill 1"Wim nassi tim Met een kippetje erin." 2. "Bang toet, tjendella wawa. Siapa njang kentoet, Kawin sama tjina toewa." 3. "Wat zie ik daar een mooie ding? Toekang saté gojang-gajing. Si Koko potong kambing, Die tendang tegoeling-goeling." Lies Kruijsdijk - Boon Oom Jan, oom Piet (bis) Oom Piet masong kandang Oom Jan tjolong ajam Dap, dap godong dadap Die perapat, Godong waroe die peteloe, Tjoer, tjoer sopo dadi, bantjoer! Tjies kantjang boentjis njèntjlek Tiek angol antiek inem. N. V. Kien Toor tak, ter dool Pastoor botak Zuster gundool L. Coldenhoff Leuke rijmpjes worden ons van vele kanten toegestuurd. Onder andere ook die een beetje (tot erg) "miring" zijn. Dus helaas niet plaatsbaar, al schud den we soms van het lachen. Eigenlijk jammer dat volksgrapjes en rijmpjes uit Indonesië vaak wel schuin, maar zel den plat zijn. Met plezier denken we terug aan de stamboel (en later de bangsawan en sandiwara) waar ba- doets vaak de hele bamboezen keet deden kraken van lach-salvo's met nou ja, niet nette grapjes, die het in die taal en onder dat gemoedelijke volk altijd reuze gezellig deden, maar bij vertaling direct grof klonken. Raar ja? Jan kepala matjan Tung alang-alang Biar buntung, djagan kepalang Loes Duys Poera-poera tida tau Belum di tanja sudah mau Sakit tangan bisa lihat Sakit hati siapa tau Alleen bij vooruitbetaling. Minimum f 4,50 van 1 tot 3 regels, per regel meer f 1,50 meer. Voor niet-abonnees dubbel ta rief. Maximaal aantal regels 6. Voor adverenties onder nummer f 1,meer voor opzenden van ontvangen brieven. Voor opzenden brieven onder nummer naar het buitenland totaal f 2,meer. Gevr. GRAMMOFOONPLATEN (78 toeren) met alle soorten KRONTJONG en GAMELAN muziek. G. U. Hoffmann, Planetenlaan 73. Spijkenisse (Z.H.) Tel. 01880-4478. Gevr.: Namenlijst personeel v. Suikerond. op Java. Uitg. H. v. Ingen, Soerabaia 1941. Opg. na 18 u. Tel. 1880-40 69. KNIL-COLLECTIE, bekend van de Pasar Malam, vraagt Emblemen, Medailles en Uniformstukken v. KNIL-KL.-Kon. Marine en T.N.I. Inl. C. v. Ekers, Tesselschadelaan 147, den Haag. Tel. 070-65 25 34. TE KOOP: Fa. "Katjang": Ind. Rest./Winkel Rijstt. art.; Centraal gelegen: Schoolstr. 7 den Haag; goed lopende zaak. Inl. tussen 9/6 u. 070-51 25 61 CONTACT gez. m. Mevr. J. A. P. Perquin-Blom, omstreeks 1943 wonende Salembaplein en/of m. de zoons Herman, Wout, Jan. Br. a. F. v. d. Griendt, Polluxhof 20, Dordrecht. Te Huur v. vacantie: gem. étage m. alle comf., keuken, douche, etc. pr. st. Den Haag (bij Congr. geb.) voor 1 of 2 pers. Vrij tot half Sept. f. 350, p.m. f 200,p. 14 dg., f 125,p. wk. Br. onder nr. 2461. Prijsopgave gevr.: W. Fruin-Mees, "Geschiedenis v. Java", Deel II. Br. onder Nr. 2460. HEER alleen z. evt. werk. dame, 1 k. geen bezw., die v. kost-inw. vergoed, de huish. wil doen. KI. gerief, flat v. alle gemakken voorz. Centr. Rotter dam, Br. onder nr. 2459. WIE kan ons zeggen, waar onze oude sobat Charles Davies (Tjoh) zit? Laatste bekend adres Bisbane (vertrokken) Woonde in Bandung Kebon Sirih 14, daarna bij fam. Ties, Pasteurweg. Was werkzaam bij de Pyrotechnische Werkplaats. Brie ven: L. Antonis Josaphatstraat 80 1030-Brussel. iniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Logeren in Den Haag? I dan natuurlijk bij I I Moderne kamers, prima service, prettige I sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In iedere kamer warm en koud stromend water. Vanaf f 20,per persoon per nacht. 1 Gr. Hertoginnel. 205, tel. 070/39 03 24 'MiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiuiiunniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnDiniiiiiiiiü DENK ER OM Uiteraard is in onze boekhan del (evenals in elke andere boek handel) niet elk verlangd boek direct voorradig. Houd dus bij het bestellen van een boek altijd rekening met een bezorg-speling van pl.min. vijf dagen. 23

Tong Tong | 1971 | | pagina 23