TOKO EN BOEKHANDEL TONG TONG ZIJN IN JULI EN AUGUSTUS OP DE ZATERDAGEN GESLOTEN! OP WERKDAGEN GEOPEND. Weer werkzaam „thuis" PRINS BERNHARD Op 29 juni vierde de Prins der Neder landen, Z.K.H. Prins Bernhard, zijn zestigste verjaardag, ter gelegenheid van welk kroonjaar wij de Prins onze oprechte en eerbiedige gelukwensen aanbieden en hem nog vele goede jaren temidden van de Koninklijke Fa milie toewensen. Dit jaar zal het vijf en dertig jaar ge leden zijn dat het Nederlandse volk voor het eerst met de Prins kennis maakte; en zeer velen zal de septem berdag in 1936, toen de verloving van onze toenmalige Kroonprinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biester- feld werd bekend gemaakt, nog leven dig voor de geest staan. Voor Indischgasten zal deze gebeurte nis steeds verbonden blijven met de herinnering aan de reeks van festivi teiten, waarmee Indië bij het vernemen van het heuglijke nieuws op de enthou siaste wijze uiting gaf aan haar vreug de, die typisch was voor het vieren van Oranjefeesten in Indië. Ook de reis die de Prins vorig jaar naar Indonesië maakte heeft Prins Bernhard een zeer speciale plaats ge geven in Indische harten en wij hopen hem nog zeer lang in ons midden te hebben! OPROEP! Aan alle ex-kostschoolkinderen van de Zusters-Ursulinen Houtmanstraat 1, Bandoeng. INDONESIË. Het ligt in de bedoeling om op Zater dag 4 september a.s. een reünie te or ganiseren van allen die door de zus ters zijn verzorgd. De reünie wordt ge houden in het klooster te Driebergen, Rijsenburglaan 3-5. Degene die Moe der Judith, Mère Amadea en andere, (momenteel met verlof in Holland) wil len ontmoeten, worden verzocht zich in verbinding te stellen met: Mevr. Nadja Zuurveen-Woskressens- kaja, Nic. Beetslaan 108, Uithoorn, tel. 02975-32 58. Echtgenoten zijn welkom! Na opgave, volgt zo spoedig mogelijk een uitge breid programma. ZEGT HET VOORT! ZEGT HET VOORT! Beste Tjalie, Even een groet uit Lawang, waar ik met een D.l.T.H. opdracht (Dir. Intern. Techn. Hulp) plotseling verzeild ben geraakt (Rehabilitatie van het "Pusat Latihan Kedjuruan Technik" te Singo- sarie/Malang en hierna voorbereidend werk voor het opzetten van een soort gelijk centrum bij Medan) over het werk evt. tgt. persoonlijk bericht. Wat zijn m'n indrukken van O. Java? 1e. Ook hier de immense volksmassa's in de steden, die een bijna griezelig onoplosbaar probleem vormen; 2e. De verwaarlozing van wat eens Nederl. was, ook van wegen en autopark en de sublieme toepassing van kawat om alles aan de gang te houden; 3e. Het verdwijnen van ieder Europees leef klimaat; 4e. De van ouds bekende In donesische attenties en hartelijkheden, waarbij ik me volledig geaccepteerd voel als een "thuis-gekomen broeder". Om te kunnen beoordelen, hoe of het leven voor een Europeaan met z'n gezin zal zijn, als hij hier het rehabi- litatiewerk komt doen, heb ik me vol ledig in het "hier en nu" ondergedom peld! Zonder nog eindconclusies te ge ven, een paar opmerkingen. Het stadsleven zal een enorme aan passing vereisen. Geen Europese kern of centrum, waarop je terug kunt val len. (Ik heb de laatste dagen geen "blanke" meer gezien!) Wil je buiten eten, dan ben je op eethuisjes aange wezen. Ik zat er als onbestorven boe- djang geregeld (zoëven nog op de Pas ser van Batu). Je eet er fantastisch en goedkoop, maar dat is nog wat anders, dan het als een "uitje" te beschouwen voor je vrouw en grote dochter! Gisteren met de assistent Wedono van het onderdistrict Ampel Gading (Z. Smeroe) de resultaten bekeken van een cursus van een "mobile training Unit" vanuit Singosari. Indrukwekkend! Vertel het later wel persoonlijk. Mis schien is dat dè oplossing: terug naar de dessa en aldaar opzetten van huis nijverheid en kleine industrietjes. Am-> pel Gading is overigens welvarend (va nille, tjengkèh, koffie, cocosvezelver- werking). Vanmorgen uitgebreid op bezoek ge weest bij de Fam. Bambang Sujanto. Mevr. Bambang is een kleindochter van de Pakoeboewono 9 en de enige, die buiten de Kraton heilige krissen en andere poesaka's mag bewaren. Ze heeft een blanke huid en spreekt Ne derlands. "Mijn Moeder is een halve Franse; ik kruip maar gauw uit de mouw, an ders denkt u; "Hoe kan dat, een In- Wie zou ah Indischgast, teruggekeerd naar Indonesia in de doerian-lijd, niet direct als hier de heer Tönjes, "van leer trekken" zodra zich de eerste de beste gelegenheid voordeed? Vandaar het Indische spreekwoord: "Niet te lang donesische zo blank"! (Haar Oom blijkt nog een studievriend van mij te zijn uit Delft 1936), de tegenwoor dige Lt. Gen. Djatikoesoemo. Een an der familiestuk is de Oud-Kol. Bam bang Supeno, die commandant was van de wijk, waarin vrouwen en kinde ren eind '45 in Malang geconcentreerd werden (o.a. mijn Moeder, vrouw en zoon!) Nu staan op het programma: Pasu- ruan, Waru, Surabaia (fabriek Barato vroeger Braat, waar ik gewerkt heb) en Gresik; daarna Medan, Djakarta en Den Haag. Tot ziens, J. A. Tönjes. Vaak bereiken de redactie korte briefjes zoals deze, waaruit wij leren dat oud-lndischgasten-het erg op prijs stellen voor het een of ander "corvee" in Indonesië de handen uit de mouwen te mogen steken. "En passant" mer ken we dan, dat er in Indonesië toch wel veel gebeurt, al wordt er in de Nederlandse pers zelden of nooit mel ding van gemaakt. We hopen nog heel lang zulke be richten te mogen krijgen als bewijs dat het met het herstel van de welvaart goed blijft gaan! - En hoe men zich als „teruggekeerd familielid" toch scherp moet orienteren. De „summing up" in vier punten in alinea twee is goed raak. Red. 3

Tong Tong | 1971 | | pagina 3