AIJUD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? DE SNELLE TUD De pisangboom en meneer Klumperbeek Disco Bolland Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Men hoort oudere mensen vaak zeg gen dat de tijd snel gaat. Ook jongere mensen zeggen het vaak, maar voor oudere mensen heeft dit snel gaan van de tijd vaak een onheilspellende be tekenis. Vorig jaar was ik weer eens in Amerika terug na 41/2 weggeweest te zijn. Wat mij opviel was het ARMER geworden zijn van de TV-ontspanning. Vijf jaar geleden nog was er een brede keus en keur van „entertainers": Steve Allen, Jack Paar, Johnny Carson, Red Skelton, Lucille Ball, Ed Sullivan, Dick van Dijke, Bilton Berle, Jack Benny, Phillys Diller, Gomer Pyle, Andy Grif fith, Barney, Green Acres, Pettycoat Junction, enz. enz. Gewoonweg onaf zienbaar. En in vergelijking met wat voor de Europese TV komt, enorm ge varieerder en rijker. En nu is practisch alles weg. Het is ongelooflijk hoeveel er in zó'n korte tijd verdwijnen kan. Weliswaar zijn er nu andere ontspannende programma's, maar lang zo geestig en veelsoortig niet. En als we nóg verder kijken, en den ken aan de enorme entertainment van de Roaring Twenties, dan beseffen we beter dan ooit tevoren dat dit inderdaad een tijd is van "Decline of Western Ci vilization". Toch is de toeschouwende Indischman lang zo somber niet als de doorsnee serieuze Europeaan die uitermate pessimistisch is. Kijk eens naar de film. Films met een "Happy End" bestaan gewoon niet meer. Ja, er wordt op neergekeken! Moderne films eindigen bij voorkeur met de voortijdige dood van één of meer hoofdpersonen. Zelfs middelbare scholieren praten tegenwoordig over zelfmoord alsof het de normaalste zaak is van de wereld. Dat de Indischman over het alge meen buiten het Westerse intellectua lisme staat, is geen bewijs van on mondigheid (wat velen denken), maar van kalm en scherp blijven toezien naar de schaarse kansen die uitzicht kun nen openen op een herstel. Indische mensen hebben al eens een oorlog meegemaakt waarin alles ver loren was, zélfs de hoop! Dan kan je nou (zelfs bij het grootste pessimisme) je zelfvertrouwen bewaren en moed houden. T.R. Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stètionsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070-55 66 97 DEN HAAG PASAR MALAM 1971 wij staan er met 2 stands. Nieuwe import L.P.'s uit Indonesia, Singapore, en nu ook uit India. U kunt bij ons een keuze doen in onze 4 filialen of op de Pasar Malam. Orig. krontjong asli en beat, Minang liedjes, Amb. muziek Ka- panya, The Steps Salina, Ernie Djohan, An nie Rae, Yanti bersaudara, Sundanese ket- japi L.P., Annie Landouw, gamelan Java, Bali enz. Heus U mist wat als U niet komt kijken! Speciale P.M. aanbieding: Suara Nusa Ina in Asli en Lagam stijl: f. 7,90. Indien u niet altijd zo fit bent a(s u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. (zie voorplaat-artikel 15 april) Als zijn voornaam Jos is, dan komt met hem een fijne herinnering bij me op van een long weekend op de thee- en kina-onderneming "Kajoe Enak", boven Loemadjang, aan de voet van het Teng- gergebergte. Een heerlijk fijn weekend bij de Ad ministrateurs Familie Rookmaker. Die hadden 3 dochters resp. 21, 19 en 16 jaar. Gezellige, hartelijke jolige meis jes, die bovendien, vooral de 2 oud sten, beeldschoon waren. Behalve wij uit Loemadjang, de kin deren Mesker en Eisinger, waren ook Jos Klumperbeek met (meen ik) 2 vrienden. Hoe die vrienden heetten, weet ik niet meer, maar Jos Klumper beek was wel de spil van het hele troepje, Mama en Papa Rookmaker incluis. Want Jos was overal, vermaakte en amuseerde oud en jong. Hij verzon grapjes, danste goed en zong niet on verdienstelijk. Twee liedjes van zijn repertoire ken ik nu nog; alle couplet ten. Dat zijn: 1. Hier ziet u 'n soldaat, die treurig voor u staat, enz. 2. De natuur gaat boven leren, enz. Weet je nog Jos, je moest 't telkens weer voor de grote meisjes (jongeda mes) zingen. Zij wilden die liedies van jou leren. Ik was toen 8 jaar oud en was nog, wat je noemt, mamboe telèk, telde nog met mee. Maar ik was wei altijd vlak in jullie buurt als je die lied jes telkens weer hun voorzong en ik natuurlijk passang koeping, zo groot als koeping gadjah. En dansen kon je ook best. Jij leer de ons de Foxtrot, One step en Tango, nieuwe passen, want jij kwam uit e.o.a. grote stad en wij waren maar dessa- en goenoeng-mensen. Ook ik heb toen vaak met je gedanst, want je was he lemaal niet te blaga, om ook met 't grut te dansen. En toen hebben wij die trip naar de Zandzee gemaakt. Eerst door de bos sen en bl's'k en plèssèd in en door de modder, want het had de vorige nacht in de bossen, hogerop, geregend. En toen boven op 't Tenggergebergte in een lege koeienstal geslapen op droog vers stro, met een vuurtje aan 't voeteneind, 's Morgens gezicht was sen en tjèböh met dauw van de kool blaren. Weet je nog Jos? Wij waren doodop, maar springlevend en gezond. En jij bleef zingen en grapjes uithalen. En wij meezingen en gieren en lachen. Wat een heerlijk long weekend was dat geweest. Toen de volgende morgen, na die trip, weer thuis, 's Morgens vroeg al poeter de gramofoon. Je hele body deed pijn, vooral je benen, maar... toch door dansen. En Jos, maak jij nog steeds natte strepen op de vloer, als jij op blote voeten danst? Ikzelf heb jarenlang met je ge dweept, zo'n indruk heeft Jos Klumper beek op me gemaakt en beide liedjes heb ik ettelijke malen op feestjes voor gedragen, met succes. De pisangboom hier in Holland is net zo bizonder en uniek, als Jos Klum perbeek toen voor mij was. Men vraagt zich af: "Waar is die tijd gebleven?" Maar ik weet het antwoord. Die tijd ligt vast besloten in mijn hoofd en mijn hart. Good luck Jos Klumperbeek. Pim. 5

Tong Tong | 1971 | | pagina 5