DE „I.E.V.-KWEEK" SCHADECLAIMS SALATIGA In Tong Tong van 30 september 1968 - 13e jaargang Nr. 6 scheef T.R. op blad zijde 3 over het onderwerp "schade claims Indonesië", - wij citeren: "Dat wil niet zeggen, dat wij niet ge- trofffen zijn door de verregaande harteloosheid waarmee ook deze onrechtvaardigheid aan de Indische gemeenschap is "opgelost". Er is weer eens een "mooi gebaar" ge maakt tegenover Indonesië en de laatste kolonialen zullen nog op de rand van het graf daarvoor geplun derd worden... Maar wat ons bij alle onrechtvaardig heid en gebreken van regeringen het meest grieft, is ONS gebrek aan so lidariteit en broederschap, waardoor wij keer op keer, bij honderdduizen den toekijken, in onverschilligheid en hardheid als een paar duizenden onrecht wordt gedaan."... Het is van voldoende bekendheid, dat het hoofdstuk 'SCHADECLAIMS IN DONESIË' nog steeds aanleiding is tot grote bitterheid bij zeer velen. Bij het lange hoofdhaar van een door de Krijgsraad tot 2 jaar veroordeelde dienstplichtige, hebben wij recent kun nen beleven, welke kracht er schuilt in een éénsgezinde gemeenschap! Zou het mogelijk zijn, om na de doden herdenking van 15 augustus 1970 in den Haag, nog eens te komen tot een duidelijke manifestatie van de gehele Indische gemeenschap in Nederland? Ditmaal met als achtergrond een in drukwekkend protest tegen de verfoei lijke "VERDEELWET"! U hebt allen kunnen lezen dat Hare Majesteit de Koningin voornemens is een eerste bezoek aan Indonesië te brengen. Wij allen hebben Wim Kan bewonderd om zijn unieke strijd, toen bekend werd, dat de Keizer van Japan - dezelfde van de Burma-spoorweg! - naar Nederland zou komen. Allen die van hun sympathie of adhesie willen blijk geven, voor een massaal protest tegen de onbillijkheden in de 'VERDEELWET', worden verzocht een briefkaart te zenden naar de V.B.B.I. (Vereniging ter Behartiging van Belan gen in Indonesië). Huizingalaan 45, UTRECHT, Tel. (030) 71 31 50. Op deze briefkaart vermelden Uw naam en adres in drukletters en de woorden: "SCHADECLAIMACTIE" en uw hand tekening. Doet het nu!!! Een actie-comité, waarvan de samen stelling nader bekend zal worden ge maakt, beraadt zich over de meest doeltreffende protest-actie(s). Kabar Angin. Laat dit nieuws uitgedragen worden door de KABAR ANGIN! Zendt Uw briefkaarten aan de V.B.B.I. J. A. C. Bennink Voorzitter V.B.B.I. (Vereniging ter Behartiging van Belan gen in Indonesië). In het nummer van 1 juli jl. hebt u kunnen lezen over de reünie, die afge studeerden van de I.E.V. Kweekschool uit Bandoeng hebben gehouden. Dat is, als U het goed beschouwt, een vreemde zaak: een school, die alszo- danig al lang niet meer bestaat en nochtans jaar in jaar uit - nu al voor de tiende maal! - zijn abituriënten en docenten bijeen brengt. En heus niet in een sfeer van heimwee of nostalgie, integendeel, de deelne mers en/aren telkenmale opnieuw de stimulerende krachten, die er van hun samenzijn uit gaan op hun dagelijkse werk onder Hollandse collega's en Hollandse kinderen, van wie velen ons "land van herkomst" nooit hebben aanschouwd en er tóch een beter be grip van hebben gekregen. Die niet meer bestaande I.E.V. Kweek school nu, werd bijna 50 jaar geleden opgericht, vooral dankzij de enorme werkkracht en de enorme durf van een man als ARTHUR CHATELIN. Op 1 juli 1922 begon in een gebouw aan de Na- ripanweg de eerste cursus met - let wel! - meer dan 100 leerlingen! Of de school ook in een behoefte bleek te voorzien. Ruim een kwart eeuw heeft ,,de Kweek" onder beheer van het I.E.V. bestaan en honderden en nog eens honderden onderwijsmensen af geleverd. Als gevolg van de gebeurte nissen in en na de tweede wereldoor log verdween de kweek van het peda gogisch erf. Maar de geest bleef bestaan en zal blijven bestaan, totdat de laatste kwe keling ten grave is gedragen. In verband met het feit, dat het volgend jaar dus 50 jaar geleden zal zijn, dat de Kweek werd opgericht, rees bij mij het plan: een eenvoudig, maar historisch-ver- antwoord werkje samen te stellen, waarin de geschiedenis van de I.E.V. Kweekschool aan de verge telheid wordt ontrukt. Een ambitieus plan? Doordat ik voor de 10e reünie werkte aan een serie dia's van oude foto's, ken ik nu enke- Salatiga. Pa, sergeant-verpleger, als assistent en tolk van een Deense dokter. Spreekuur polikliniek. "Herr Weites, kommen Sie schnell, und hielfe. Die Frau sagte, sie hat ein Hund im Bauch." Pa vragend: "Ada apa Bibik?" "Tida apa Saan, peroet kemboeng, masoek angin, toean Dokter sangka boenting." De dokter verstond: Masoek an- djing. Ingez. door Jan Weites. Ie tientallen mensen, die in het kost bare bezit zijn van waardevol illustratie materiaal, dat ze t.z.t. beslist wel ter verwerking willen uitlenen. Ook zie ik in grote lijnen al, hoe het boek(je) moet of kan worden. Maar... ik mis ten enenmale de kunde, om de historische gegevens te verzamelen. Daarom nu de vraag: Wie van u - en laten het er alsje blieft heel velen zijn - zou kunnen en willen helpen bij het tot stand bren gen van deze "posthume hulde aan onze Kweekschool"? Ik denk in de eerste plaats aan die oud kwekelingen en oud-hoofdakte-cursis- ten, die later geschiedenis hebben ge studeerd. Kunnen zij hun bekwaamhe den niet ten dienste stellen van dit plan? De heer W. Nieuwenhuijse, onze oud- pedaleraar sprak ik op de reünie hier over en hij was onmiddelijk bereid, voor zover het hem mogelijk is, mee te werken. ledereen, of hij/zij nu aan de Kweek school gestudeerd of gewerkt heeft of daarbuiten gevormd werd, iedereen die iets in dit plannetje ziet, verzoek ik beleefd zich zo spoedig mogelijk met mij in verbinding te stellen, dan wel zich op te geven bij de redactie van "Tong Tong" Prins Mauritslaan 36, Den Haag. F. Mathéron Marshalllaan 147 Utrecht. tel: 030-93 37 81 Noot van de Redactie: Tong Tong juicht dit streven ten zeer ste toe. Pas na lange tijd zal men be seffen welke uitmuntende waarden er schuilden in het nu nog als "koloniaal" veroordeelde Indië. En ook: later zullen er meer mensen zijn met een wijder kijk op de historie dan de enghartigen van thans die al leen maar "vergeten" willen. Dus: NU stenen leggen voor OPBOUWWERK later. Er kan nooit te vroeg mee be gonnen worden! OPROEP De heer R. Diederich, gepens. adju dant-onderofficier van het K.N.I.L., thans wonende Calle Ronda Interior 2 - 5b te Malaga (Spanje) zoekt contact met de heer G. A. J. C. van Loon. Deze was in 1937 zijn commandant in de rang van luitenant in Moeara Tambesi (Sumatra). Mogelijk dat een lezer de heer van Loon kent en hem in contact kan bren gen met de heer Diederich of de laatste wederom via Tong Tong hiervan op de hoogte kan stellen. 8

Tong Tong | 1971 | | pagina 8