Koninklijk Bezoek Brief uit Indonesië. Het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Indonesia is een triomftocht geworden zonder weerga Mogelijk als weeromstuit op de tijdens het Soekarno-bewind opgedrongen vij andigheid tegen alles wat Nederlands was, heeft het Indonesische volk van dit bezoek gebruik gemaakt, zijn ware gevoelens te demonstreren. Al dagen, voordat het bezoek plaats had, reden studenten van beiderlei kun ne door de straten der grote steden met statie-foto's van Juliana en Bern hard op de borst of voorop de scooters of fietsen en weerklonken in honderd duizenden Indonesische woningen, tot in de verste dessa's via radio, transis tor en televisie, Nederlandse liedjes. Uren voordat het K.L.M.-vliegtuig landde op Kemajoran International Air- port, verdrongen zich al honderd-dui zenden langs de protocolaire wegen van het vliegveld naar Istana Merdeka. Ze bleven "kasak-Kusuk" en "non- tonnen" tot uren nadat de Koninklijke stoet van ruim 100 wagens al lang voor bij was. Djakarta was een vlaggen-zee. Juliana moest op Kemajoran een orchi dee-boeket in ontvangst nemen en Bernhard kreeg de traditionele bloe menkrans omgehangen. De Koningin moest zoveel handen drukken, dat je er als televisie-kijker zelfs moe van werd. Toen het Paar op de 27e de Djakarta- Fair bezocht, bedroeg het aantal ver kochte toegangskaarten ruim 300.000 (gemiddelde verkoop 60.000 per avond) ongerekend de honderden genodigden en zij die zich zelf genodigd hadden (over de schutting). Toen de Koningin met President Soeharto zich waagden aan een nationale dans, riepen de aan wezige duizenden jongeren "Dag Oma!" Hare Majesteit merkte ietwat vertederd op tot Soeharto: "Hoort U? Ze noemen mij "Oma". Wist zij, dat onze jeugd haar daarmede de hoogste eretitel gegeven had? Want "Oma" is toch in ieder Indisch en Indonesisch gezin, onbetwist de meest vereerde persoon! De ontvangst van de "Tamu Agung" te Bogor was zonder meer fenomenaal. Tien rijen dik verdrongen jonge, oude en zelfs heel oude enthousiastelingen met rood-witte en rood-wit-blauwe vlag getjes zich langs de weg van de grens der gemeente tot aan het paleis. Enige dames droegen een spandoek waarop stond: "Leve Juliaantje". Die zullen dus wel niet zo heel jong zijn geweest, al mag men dat van dames natuurlijk niet zien of zeggen. Koningin en Prins bezochten te Bo gor de wereldberoemde plantentuin en gebruikten daarna de lunch te Tjipanas. Langs de gehele bergweg van Bogor tot Tjipanas wapperden van alle bunga lows de Indonesische en Nederlandse vlaggen en verdrong zich de jeugd op ieder plekje vlakke grond, gekleed in rood-wit-blauwe en oranje pakjes en jurken. Na de lunch arriveerde het Konings paar, vergezeld van "Ibu Tien" en de Gouverneur van West-Java te omstr. 3.30 uur te Bandung. Waar de hotels reeds dagen van tevoren tot de nek toe gevuld waren met belangstellenden vanuit andere plaatsen en waar de be volking in zo grote aantallen toestroom de, dat de stoet van auto's nauwelijks passeren kon. Te Bandung ontving Hare Majesteit van het stadsbestuur de (gouden) sleu tels van de stad en een miniatuur gou den ere-pajung. De Koningin en Prins bezochten met "Ibu Tien" (echtgenote van President Soeharto) de beroemde krater van de Tangkuban Prahu en vervolgens het Blinden Tehuis, waar het gezelschap werd verwelkomd door de directie en vertegenwoordigsters van "Blindenzorg Indonesië", de dames A. H- Nasution (echtgenote van Generaal Nasution), Joyce Mantiri, Soemarjo en Kadarsan. Ik sta hier even bij stil, omdat dit so ciale project voor Indonesië van de grootste importantie is. Geen enkele li chamelijk misdeelde is er in dit land zo erg aan toe als de blinden. Zij die hier bekend zijn, weten dat zelfs een man zonder armen en benen nog een living kan verdienen. Alleen de blinden niet. En de gevreesde trachoom-ziekte, die hier endemisch is, vraagt nog steeds als gevolg van de verwaar lozing van de gezondheidszorg tijdens de Japanse bezetting en het Soekarno- regiem in de dessa's en vooral on der de jeugd vele slachtoffers. Daar wordt nu door "Blindenzorg" hard aan gewerkt. Zowel de medische als de psychische zijde van het probleem wor den door de vereniging, waarvan Mevr. Dr. Ali Sadikin (echtgenote van de Gouverneur van Djakarta) voorzitster is en Ir. Sosrohadikusumo adviseur, met onverflauwd enthousiasme aange pakt. In mei vorig jaar legden de dames Mantiri en Soemarjo de basis van een samenwerking tussen R.C.M. en "Blin denzorg" in Nederland en Sociale Za ken en "Blindenzorg" in Indonesië. Momenteel vertoeft hier de Hr. van der Swan uit Nederland, om die samen werking te vervolmaken. De medische kant van het vraagstuk wordt verzorgd door een samenbundeling van oog-spe cialisten onder leiding van Prof Med. I. Salim en de psychische rehabilitatie wordt verzorgd door de dames Mantiri en Soemarjo en medewerkende psy chiaters en psychologen. Die rehabili tatie vordert gestaag (uitweg werd ge vonden in de opleiding tot masseuse en masseur) maar langzaam. Pecunia cau sa. De gift van Hare Majesteit van Nfl. 100.000,— (ruim Rp. 10.000.000,—) is derhalve een zeer nuttige steun in de goede richting. Vanuit Bandung reisde het Konink lijke Paar naar Jogjakarta, waar men de Kraton en de nabijgelegen Borobudur bezocht en Juliana Ajam Opor en Srabi proefde (waar zij sindsdien een grote voorliefde voor heeft en die haar der halve op de hele verdere reis werd op gediend) en vervolgens Bali, waar men zich uitsloofde om Hare Majesteit de beste Barong-dansen te doen zien. De Koningin was opgetogen over de Bali nese dansen en het volk was verrukt over de eenvoudige en toch zo vorste lijke Ratu. Verlaten we even het Koninklijke ge zelschap, dan ontmoeten we de nieuwe Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken de Hr. Schmelzer, die aan zijn Indonesische collega Adam Malik om inlichtingen verzocht over het vraag stuk der "Tapols" (politieke gevange nen). Hij deed dat op een wijze die waardering verdient. Hij begon namelijk te verklaren, dat hij zich niet wilde men gen in de interne aangelegenheden van Indonesië, maar dat die kwestie de aan dacht had getrokken evenals het probleem van de repatrieering der Am- bonnezen van politieke partijen in Nederland. Malik gaf hem volkomen openhartig antwoord. Wees er op dat van de 45.000 Tapols er in dit jaar nog 22 000 in vrijheid zullen worden gesteld, maar dat het grootste probleem is hun weder-opname in de gemeenschap, die nu eenmaal gruwt van alles wat naar Communisme riekt. Het Ambonnezen- probleem zal in wederzijdse samenwer king worden opgelost. Het zal opgevallen zijn, dat de Hr. Schmelzer niet gesproken heeft over de uitbetaling van achterstallige pensi oenen en salarissen aan ambtenaren en ex-ambtenaren van de Nederl. Ind. Regering voor de 31/2 jaar in Japanse gevangenschap doorgebracht. Ook niet over de onverkorte uitbetaling van pen sioenen en onderstanden aan Neder landers die nog in Indonesië vertoeven. Evenmin over eventuele repatrieering van ex-Nederlanders, die onder vigeur van de R.T.C.-overeenkomst en als ge volg van verkeerde voorlichting der toenmalige regeringen in Nederland en Ned. Indië opteerden voor het Indone sische Staatsburgerschap. Alhoewel zij daar noch qua opleiding, noch mentaal geschikt voor waren. En die hier nu misplaatst zijn en door de Nederlandse Regering nogal nonchalant vergeten worden, alhoewel vreemde "gastarbei ders" in Nederland hoogst welkom zijn. Maar ja, dat zijn blijkbaar vraagstuk ken, waar geen politieke partijen daar te lande zich druk om maken. Men kan nu eenmaal niet aan alles denken lees verder volgende pagina, le kolom '1 12

Tong Tong | 1971 | | pagina 12