HET KONINKLIJKE BEZOEK TACTIEK Koningin Juliana en Prins Bernhard op de Tangkoeban Prahoe, hier gefotografeerd aan de rand van de krater, na zoals de Bandoengse lezer weet een prachtige rit voorbij Lembang. Zo vol als men in heel Nederland is over het Oranje-bezoek aan Indonesië, zo rustig is men eronder in Indische kringen. Dit hoeft geen verbazing te wekken als men beseft dat een bezoek van Oranje aan Indonesië al verwacht werd sinds Nederland koningen heeft! Ook de heftigst oplaaiende geschillen tussen politieke groepen in Nederland en Indonesië hebben dit vaste vertrou wen dat „ééns de Koningin naar Indo nesië komt" niet kunnen verzwakken. En wij weten nog van ons verblijf in In- dië dat diezelfde overtuiging ook ge koesterd is door het Indonesische volk. Daar hoeft geen Dojobojaanse voor spelling bij te pas komen. "Djodo" is dit: het heeft zo gemoeten. Een andere wens heeft de plaats van de oude wens ingenomen: dat het be zoek nog vaak herhaald mag worden en dat ook de toekomstige Oranjetel gen in het Indonesische volk een vaste vriendschap vinden, die in vele bezoe ken zal worden bevestigd. De vele lichte dissonanten in de Ne derlandse pers nemen wij op de koop toe. De "haat tegen het kolonels-regi me" en de "ontstellende armoe van het corrupte Indonesische volk" moeten we maar niet al te serieus nemen: dit is hoofdzakelijk acteren "voor de (linkse) galerij". Soms werd juist het tegenge stelde bereikt van wat bedoeld werd. Zoals in de HP, waar het bezigen van platburgerlijke taal het soort koloniaal in de herinnering bracht dat denkt "dat je van een Inlander alles mag zeggen, wat je van een blanke niet zegt!" Maar ook dat is een oud verschijnsel. En het versterkt de door ons vaker uitgespro ken overtuiging dat de ware kolonialen niet in de Oost zitten maar hier in het Westen. Overigens vragen wij ons af: waren vele reporters blind dat ze niet zagen dat de zon verrukkelijk scheen, dat de horizon gemarkeerd was door berg- profielen, en dat het volk altijd lacht? En al die ijver om krotten en vuilnis belten op te zoeken, tekent dit ons niet zo'n beetje af als straathonden? Ook al is Indonesië "maar een on derontwikkeld land", laten WIJ zorg zaam zijn met ons eigen zelfrespect. Please! Met schaamte denken wij terug aan de wijze waarop Gen. Suharto's staats bezoek enkele maanden terug hier in Holland werd afgeblaft. Omdat hij een "kolonels-regime" vertegenwoordigt. Maar voor Gen. Suharto's communisti sche voorganger Soekarno hadden we weer andere motieven van afwijzing. Maar uit Soerabaja kregen wij intus sen toch maar een (goedaardig) spot tende brief, waarin: "Jullie Koningin is bij ons veiliger dan onze President bij jullie!" Waarvan acte! En zo zal er wel op elk Indonesisch staatshoofd in de toekomst wat aan te merken zijn. En toch heet het Indo nesische volk vreedzaam en vriendelijk en leergierig. En toch heten wij gastvrij en ruimdenkend en bekwaam te zijn. Toch heeft Indonesië enorme potenties voor industrie en handel voor Indone sië EN Nederland. En heeft Nederland de nodige "know-how" om beide gro te mogendheden in goede banen te lei den. Maar onze kleinburgerlijke en on verdraagzame politiek verknoeit alle mogelijkheden. Dus worden de ongunstige en afbre kende factoren groter. Nederland werkt zich in steeds grotere tekorten en moet nu proberen een deficit van 3 milliard guldens te klaren. En Indonesië's steeds stijgende geboorte-overschot ziet steeds minder kans voor de nieuwe staatsburgers van de toekomst arbeid te creëeren. Klinkt dat opeens „pessimistisch"? Het is doodgewoon werkelijkheid: be- staanszorgen van twee reuzen (want dat zijn Indonesië en Nederland nog steeds!), maar het zijn reuzen met kin derziekten In het artikeltje „Het Koninklijk Be zoek" werd ook het stuk in de HP ge noemd, dat bij velen grote ergernis ge wekt heeft. Een bepaald facet ging ech ter aan veler aandacht voorbij: dat het gepresenteerd werd in een nummer met een beschaafd omslag dat op dit om slag alléén al vele kopers gevonden zal hebben. Voor hen moet het onbe schaafde, raillerende artikel zelf een dubbel onaangename ervaring geweest zijn. Een dergelijke "verrassing" is vooral voor Indischgasten de inhoud van het boekje "Indisch ABC" geweest, dat binnen een kinderprentenboek omslag een compleet vuurwerk anti-Indonesi sche "historie" weggaf. Dergelijke presentaties heten niet "verraderlijk" of "bedriegelijk", maar worden beschouwd als een geestige tactiek, die vooral op politiek terrein erg "in" is. Ook Tong Tong ondervond iets der gelijks een paar jaar terug toen, ge bruikmakend van de intieme en speci ale betekenis van deze naam voor vele, Indischgasten, een geschrift werd ver spreid onder deze naam, waarbij Tong- Tong, zijn redacteur en het Indische "kolonialisme" onder vuur werden ge nomen. Gelukkig zonder veel resultaat; daarvoor heeft het begrip Tong Tong al een té goede reputatie- Alleen mensen met een zwakke eigen opinie laten zich gemakkelijk andermans mening aanpra ten. Toch is sindsdien in de "masthead" op pagina 2 de regel nodig gebleken: "De directie behoudt zich het recht voor hen die schadelijk geacht worden voor het welzijn van Tong Tong als abonnee te weigeren of af te voeren". Wie kwaad in de zin heeft jegens Tong Tong heeft het recht ons aan te vallen, maar liever niet eerst zoetsappig abon nee worden...! Hoe dan ook, dat betekent dus dat vooral op reclame gebied (waar men zich alles laat aanpraten) veel van de ze "tactiek" voorkomt. En verder ze ker niet alleen links in de politiek, maar ook rechts en zelfs op religieus terrein. Mensen die zich van deze tactiek be- lees verder pag. 5, le kolom 3

Tong Tong | 1971 | | pagina 3