RADIOBAANBREKER PHILIPS l'HILf J>S Als we tegen 6 uur naar huis moes ten, dan liepen we moegespeeld, rustig 't kleine eindje naar huis voorbij een Javaans huis, waar ze op 't voorerf een rookvuurtje hadden voor de muskieten. Hun karbouwen stonden dan stil in een kring met hun koppen naar 't vuur ge keerd en de katjongs hurkten erbij, nu niet meer uitgelaten, maar ernstig. De geur van die rook is me altijd bijge bleven. Tegen dezelfde tijd moest de laatste trein uit Semarang komen en die liep voorbij ons huis. Wij waren altijd pre sent in de voorgalerij en als we de laatste wagen zagen verdwijnen riepen we groetend „Blauwlichtje, blauwlich- tje" n.a.v. de twee achterlichten, 's Morgens kwam altijd een bibik met uitsluitend rijstemeelkoekjes, poetoe majang, gempol plèrèt met geraspte klapper en witte suiker. Er was een rol bij, zwart, in pisangblad, zoet, maar niet heet (saren?), maar wat ik zalig erbij vond. Trouwens alles vond ik heerlijk wat die meid bracht. Voor 1 cent moch ten we elk snoepen. Bibik zonder di ploma of examen dit en school dat. Met semangka tijd werden grobaks vol van deze ronde lichtgroen ge streepte vruchten in Semarang ver- kocht aan Chinezen, speciaal voor de pitten. De bekende kwatjie waar je al tijd een gezouten tong van overhoudt. Wij kregen elk een uitgeholde, maakten er gezichten op en in de vooravond, met een kaars erin, liepen we gelukkig in de tuin rond. Als mijn vader van tournee thuis kwam, had hij wel eens zakken vol kleingeld bij zich, die eerst geteld moesten worden. Een paar tafels met tjorongs aan de hoeken werden vrij gemaakt en dan begon 't uittellen. Mijn broer en ik mochten meedoen en we deden echt ons best om net als de djoeroetoelis, de gobangs met 4 tege lijk, centen en dubbeltjes met 5 naast elkaar te leggen. Op 't-laatst deden we 't zo goed, dat we geen fouten meer maakten. Zoiets vonden we interessant werk en we bleven erbij tot alle zakken in de kluis werden opgeborgen. Een andere keer werd een picnic georganiseerd naar 't strand dat daar Moro heet, als ik me niet vergis. Hier van weet ik niet veel meer, alleen vaag i 't pootje baden dicht bij de moeders (we kwamen in dokars) en 's avonds thuis 't goreng van vis. Tot laat in de I' avond bleef mijn moeder in de keuken met kokkie bakken. Nog geen ijskast. We hebben nog de cholera-epidemie meegemaakt. Tot 's avonds laat zag ik de Javanen hun doden begraven, want hun kerkhof was achter ons huis. Ik zag obors en hoorde 't gemurmel van de gebeden: tussen de bedienden stonden we dan stil toe te kijken. Van de Regent van Demak kregen we vaak rijpe gedondong toegestuurd, maar we moesten de pitten teruggeven. Misschien een bijzondere soort? Maar de Regent kreeg zijn afgekloven ge- dondong-pitten terug. De experimentele kortegolfzender van Philips in het laboratorium, waarvan de eerste proef-uit- zending op 12 maart 1927 door de Heer A. C. de Groot te Bandoeng werd ontvangen. N.a.v. de artikelen over "Radio Baan brekers" in ons blad, schreven wij naar Philips om een "baanbrekend tele gram" van de heer A. C. de Groot ten einde dit telegram in ons blad af te drukken. Wij ontvingen van Philips on dervolgend schrijven hierop: Tot onze spijt moeten wij u medede len, dat wij niet in het bezit zijn van het telegram van de heer A. C. de Groot. Wij kunnen u wel in het kort medede len, hoe e.e.a. in zijn werk was gegaan. De amateurs die destijds met de korte golf werkten, moesten soms zeer lang wachten op gunstige weersom standigheden. Zij zaten soms hele nachten aan hun toestel en kregen zo nu en dan contact met andere amateurs op zeer grote afstand. Voor Philips was de aanwezigheid van deze amateurs over de gehele wereld zeer gunstig en men rekende ook op hun steun, toen men startte met de experimentele zen der van het laboratorium (de PC.J.J.). De eerste proefuitzending vond plaats op vrijdag 11 maart 1927 (dus niet in 19281). Men besloot gewoon grammofoonmuziek uit te zenden. Tus sendoor vermeldde men op een zeer bescheiden toon: "Hallo, hier experi mentele zender van het Philips' Labo ratorium in Eindhoven, Holland, op de 30,2 meter". De tijd brak aan, dat 't oude kantoor verplaatst moest worden; er was nog ergens een foto van mijn vader, een assistent en de djoeroetoelissen, maar die is ook verloren geraakt. Daarna moesten we in Semarang in de kost en door 't nieuwe schoolleven vervaagde Demak hoe langer hoe meer. C. W. D.—Th. Bij Philips wisten maar weinigen iets van de proeven, omdat men het experi ment, met de kans op mislukking, niet aan de grote klok wilde hangen. Zaterdagochtend, 12 maart 1927, om 3.15h Java-tijd, had de heer de Groot reeds een paar maal door een draag- golf heen gedraaid, maar hij had er niet speciaal acht op geslagen. Om 3.40h hoorde hij opeens: "Hier een experimentele uitzending van het Philips' Laboratorium in Eindhoven, Holland, op de 30,2 meter". De heer de Groot was zo enthou siast, dat hij de volgende morgen in plaats van de ontvangstkaart, een tele gram naar Philips liet sturen, dat luidde: "Philips Eindhoven uw korte golf schitterend de Groot Bandoeng". Later bleek dat hij door een telegram te stu ren, Philips juist een grote dienst had bewezen. Het zou n.l. enige weken ge duurd hebben, voordat het Laboratori um de ontvangstkaart zou hebben ont vangen. Door dit telegram wist men in het Laboratorium van Philips de volgen de ochtend al, dat de eerste uitzending geslaagd was en men kon doorgaan zonder vrees voor een fiasco. Bijgaand sturen wij u een foto van de experimentele zender van Philips, die wellicht ais illustratie in een van uw ar tikelen zou kunnen dienen. Drs. D. Boer In rebus asperis et tenui spe fortissi- ma quaeque consilia tutissima sunt. In hachelijke en weinig hoopvolle om standigheden zijn de koenste plannen de zekerste. Livius 9

Tong Tong | 1971 | | pagina 9