ALTIJD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? ONVERGETELIJK NIEUW-GUINEA Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Een zeiltochtje met wat hindernissen ledereen noemde hem Entjèh Pendék, de kleine Chinees, wat bejaard, kort van pos tuur, vitaal en erg kwiek in zijn bewegingen. In de periode van de paradijsvogeljacht was hij een taai en verwoed jager en daarna een mini-exporteur van copra en parelmoer schelpen en gesettled op het eiland Komam- bang-besar, waar hij een kebon klappa ex ploiteerde. Steeds gekleed in een sober badjoe Tjina met knopen van een opgenaaid gevlochten balletje van draad en verder een tot de knieën reikend zwart broekje. Gedurende de tijd dat de Angin Timoer weer waaide, nodigde hij mij uit om naar zijn negorij te gaan op zoek naar parelmoerschelpen. Waar ik toch een rustperiode had totdat ik weer het binnenland in moest voor de win ning van Gom-copal, nam ik zijn uitnodiging aan. De groep Komambang, liggende ten noor den van Sarmi, bestond uit 3 eilandjes, t.w. Komambang-besar, Komambang-ketjil en Komambang-kosong. Deze eilandjes lagen in een zeer rijk visgebied alwaar ook in een vrij grote hoeveelheid de bea-soesoe en de bea-boelan (parelmoerschelpen) te vinden waren. Met een vlerkprauw en 4 papoeasche roeiers vertrokken we van Bagan-Serwar, een dorp ten oosten van Sarmi. Bij de start liet het weer zich goed aan zien doch halverwege Sarmi-Komambang- besar kwamen plots hevige rukwinden op zetten, die golven met schuimkoppen deden ontstaan. De prauw danste en de aan de séma-séma (uitsteeksels waaraan de drij vers links en rechts waren vastgemaakt) verbonden drijvers smakten hevig spattend met gekraak in het water. Het zeil moest gereefd worden en als een slavendrijver vuurde Si Péndék ons aan om harder te roeien en zijn krijsende stem klonk boven het geloei van de wind uit: satoe... doewa... satoe... doewa... dajoeng... dajoeng moe... forsee... forsee... (roeien, roeien met volle kracht). Een opkomende regen en een mist bank omhulde ons plots zodanig, dat we amper tien meter verder konden zien, waar door we ons niet meer konden oriënteren en zodoende onze koers kwijt raakten. Met een vloek stond Si Pendék van zijn zitplank op, doch omdat de prauw op dat ogenblik hevig helde viel hij met een kreet: "Toehan ampoeng" neer en tuimelde over boord. Als een rat kwam hij weer boven water. Ondertussen liet ik mijn peddel los, boog me over de prauw heen en kreeg hem bij zijn broekje te pakken. Het was beslist niet zijn beste broekje geweest want de kólór ervan brak en het broekje zelf kreeg een enorme scheur. Toen we hem aan boord hadden getrok ken grinnikten de papoea's bij het aan schouwen van de striptease, die ons klein kereltje ten beste gaf. Hij trok de kólór van zijn broekje helemaal uit en bond die vast om zijn middel. Daarna perste hij zijn nat broekje uit en hing dat over zijn kólór heen waardoor hij weer piekfijn was gekleed met een tjedako (lendendoek), de luchtige prak tische dracht van de jungle. Na de storm kwam plots een stilte. De regen was opge houden en ook de mist was weggetrokken. We waren oost-waarts afgedreven in de richting van Komambang-Kosong, waar we vanwege het vallen van de avond onze koers naar richtten. Met vallen en opstaan nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 3,90 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. konden we de prauw uit de lichte branding naar land trekken. Terwijl wij ons gereed maakten om 'n bivak op te slaan kuierde Si Pendék naar een niet ver van ons gelegen open hutje, waar 2 papoea's druk bezig wa ren met het foe-foe-ën (roosteren) van vlees. We zagen hem druk gesticuleren met die mannen. Hoofdschuddend kwam hij naar ons terug en zich tot mij wendend zei hij met 'n verongelijkte stem: "Tjoba 'nir, itoe orang ada daging toetoeroega (schildpaddenvlees) Saja minta kapada dia: Sobat... dengerlah.. saja maoe belih sepotong dari itoe daging. Apa kau maoe. Oewang kah?... atau tem- bako... kah? Tjobah... apa kah dia menja- oet? Tjêê, terada! Dia orang tida baek moe!" Mopperend nam hij plaats naast me. Dat: Tjêê, terada: wat in feite "Donders neen" betekende, zat de kleine man erg dwars. Na onze maaltijd bestaande uit sinolè (d.i. sago geplet in een hete wadjan), gepofte vis en wat klapper strekten we ons ver moeid neer en waren spoedig in slaap ter wijl onze roeiers zo nu en dan het bivak- vuur oprakelden. In de vroege morgen werd ik gewekt door Si Pendék, die mij met opgewonden stem vroeg met hem mee te gaan naar het bivak hutje van de twee papoea's. Hun bivakvuur was gedoofd. Naar de 2 stil liggende man nen wijzend zei hij met verschrikte ogen: "Mati, moe". Na het onderzoek constateerde ik dat die twee mannen inderdaad dood waren evenals de hond, die naast hen lag. Een van onze oude papoea-roeiers die ons was gevolgd, snuffelde in het hutje rond en haalde uit een nocking (zak van gevlochten draad), dat aan een dwarshoutje hing, een stukje toetoeroe- gavlees. Hij greep vervolgens mijn hand en leidde me naar een struikje waar het krioelde van mieren. Toen hij het stukje vlees tussen de mieren legde zagen we dat die beestjes na een korte schouw een ze kere aversie toonden door zich snel van het vlees te distantiëren om vervolgens hun loop te vervolgen. De oude papoea legde zijn hand op mijn schouder en zei op het vlees wijzende: Toetoeroega tera baek moe. Daarmee wou hij mij te kennen geven dat het vlees giftig was. Vervolgens vertelde hij mij dat in deze streken weieens een "toetoeroega-karang" op het eiland kwam om hun eieren te leggen. Volgens hem mocht men het vlees van dat soort schild pad niet eten omdat het giftig was. Onder tussen waren er andere prauwen aangeko men met papoea's vanuit Sarmi. Nadat we hun de gehele situatie hadden uitgelegd, begroeven ze de hond in het zand en voer den met hun prauwen de doden onder kla gend gezang huiswaarts. Ook wij maakten ons gereed om onze reis te vervolgen. Si Pendék nam mij voor ons vertrek even ter zijde en zei wijzende naar de hut: Slamat 'nir, saja tida beli itoe daging. Itoe doewa papoea sebetoelnja orang baek. Daarna spraken we niet meer over het geval. Het was een heerlijke morgen. Van het zuiden waaide vanuit de grillige blauwe toppen van de van Rees-gebergten een frisse koele landwind, die de zee zacht deed rimpelen. Het azuur van de hemel met voortijlende door de zon getinte roze dotjes van wolken in de heldere reine lucht gaven mede een aspect van volmaaktheid in dit stukje heelal. Nieuw-Guinea! DAT ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen. Naar Den Haag schrijven duurt lang! 13

Tong Tong | 1971 | | pagina 13