EEN PORTIE TIKOES PAPAïN tèwèl. WIE WEET? 15 In „Het Vaderland" las ik het feuille ton over het redden van dieren bij de aanleg van een kunstmeer. Bij het le zen hiervan gingen mijn gedachten te rug naar de begin dertiger jaren in In- dië, tijdens de toenmalige „hausse" voor artikelen uit slangenhuid. De uitroeiing van slangen op Java was enorm en op sommige plaatsen nagenoeg zó radikaal, dat de overlast van muizen te groot werd en alles wat eetbaar was door hen werd verorberd. Er bleef voor de bevolking niet veel meer over. Hun voeding moest van el ders worden aangevoerd. Het Regent schap Madioen was een van de ergste die te lijden had. De landbouwvelden waren kaalgevreten. Elke korrel die in de grond werd ge poot was de volgende dag verdwenen. Zelfs groenten waren voor hen niet veilig. Klemmen, vallen en vergiften verstrekt door de overheid brachten geen uitkomst. Ten einde raad riep de regent zijn directe ondergeschikten bij elkaar ter beraadslaging. Het voorstel om pre mies uit te betalen per ingeleverde muizenstaart en zodoende de massale jacht aan te moedigen werd afgekeurd vrezende voor muizenkwekerij terwille van de premie, wat niet de bedoeling was. De regent zelf kwam toen met het voorstel om de bevolking aan te sporen muizenvlees te eten, want door die honger moest dat idee wel slagen. Ook al zou er muizenteelt door ont staan, de massajacht daarop zou tot uitroeiing leiden, zo meende hij. Dit plan werd dus goedgekeurd op één punt na. Namelijk of de godsdienst dit wel toestond. Enkele dagen later liet hij alle islamitische godsdienst leraren bijeen komen. In de koran von den zij geen termen aanwezig die 't nut tigen van muizenvlees verboden. Daar na liet hij alle hoofden komen (dessa- hoofden incl.) en maakte bekend dat muizenvlees eetbaar was, dus zeer goed voedsel om de honger te ver zadigen en buitendien: de koran ver bood het consumeren van dit vlees niet. Hij droeg alle hoofden op om de bevolking aan te sporen dit vlees te eten. Als voorbeeld liet hij een vette muis slachten en na klaargemaakt te zijn nuttigen hij deze ten aanschouwe van zijn onderdanen. Navolgers kreeg hij genoeg. Er waren ook die muizen gingen telen. Maar toch was het aantal lang niet genoeg om de plaag te bezweren of te verminderen. Eerst na veel invoer van katten en vooral toen de vraag naar slangenhuid verminderde en ten slotte uitbleef, ver dween de plaag, doordat de slangen- aanwas was hersteld. Of de regent na de eerste rat die hij het volk ten voorbeeld consumeer de, nog meer rattenbiefstuk of -satee gegeten heeft, weet ik niet. Maar men mag over zijn handelwijze zeggen wat men wil, voor mij was de regent toch iemand die alle respect verdiende. Het bovenstaande is een van de voorbeelden, waar het verstoren van het biologische evenwicht toe kan lei den. R. F. DOELITZSCH P.S. Het verhaal mag dan „onsmake lijk" zijn, vele krijgsgevangenen in Ja panse krijgsgevangenkampen weten uit ervaring met hoeveel smaak er werd gegeten van ratten, katten, honden, slakken, enz. In het kamp Johore „schoten" sommigen van ons muizen met de katapult, zelfs al kookte zo'n tjeroeroet in de sajoer helemaal weg! Eens zagen wij Australiërs een boeng- lon bakken in stacomb en toen geurig verorberen! De eters werden ziek. - Red. Een van onze lezers achtte het wense lijk in te gaan op het onderschrift van het plaatje van de "Festal"-advertentie (T.T. 15 augustus 1971, pag. 5) welke reactie wij hierbij laten volgen, daar wij meenden, dat sommige van onze lezers er interesse voor zouden hebben. Papain is een enzym, dat voorkomt in jonge papaja's (getah) en in de jonge bladeren. Dit enzym maakt het vlees losser (mals) en het maakt de vlees eiwitten gemakkelijker verteerbaar. De gedroogde ruwe latex wordt uit Ceylon, Zd.-Afrika, Hawaii en Porto-Rico in de V.S. geimporteerd, waar ze in de che mische industrie wordt gezuiverd tot het kristallijne papain Dit wordt verkocht aan slachterijen. Het slachtvee krijgt een zeer verdunde oplossing geinjecteerd in de halsslag ader, wordt na 10 minuten gedood en dan geslacht. De Amerikaanse papaïn- fabrikanten noemen dit product "a meat tenderizer". Via de corned beef van Zd. Amerika tot zelfs in Australia wordt papain in de conserven-industrie ge bruikt. Of het met papain behandelde vlees een afslanking van de mens (semar) bevordert? Verder weet ik niet of het Hoechst product "Festal" papain is. Mijn kokki maakte eens een vleesge recht klaar met gebruikmaking van ge kneusd jong papajablad. Het resultaat was voortreffelijk, het vlees was ook eerder gaar. Ik kan mij voorstellen dat papain of jong papajablad goed te gebruiken is voor taai vlees van bagongs (oude zwij nen), kangeroes, meeuwen, krokodil len, haaien etc. Pateh. DISCO Bolland Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrlkl. 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Zojuist de nieuwe L.P. uit Mata Hari T.T.S. 588 originele Indonesische krontjong opna men. Verschillende artiesten, een BEST SELLER! Prijs ƒ19.90. Verder uitgebreide sortering gamelan, krontjong, krontjong-beat etc. Ook de mu ziek die gebruikt is bij het bezoek van de Koningin aan Indonesia hebben wij voorra dig. Export naar Uw relaties In Amerika, wij verzorgen de verzending. t^eube ^Qijmpjeó Manook platook mieber ngoelon Motto ngantook djalook kelon. (Vogel Specht vliegt Zuidwaarts. Slaperige ogen verlangen omhelzing (geknuffeld te worden) Gremet, gremet, angsal selamet, Tjepet, tjepet, dadie roewet. (allemaal toonloze e's) (Aarzelend, aarzelend, doch geluk brengend. Haastig, haastig, verwarring brengend.) Tobbat, tobbèl, iwah babbat, djangan (een zinloze uitroep) een kluifje maag (gebraden) gestoomde jonge nanka als groente, (djanganan) Boeat saja roepiah, Boeat kamoe ringgit. Saja boeaja, Kamoe bandit. (Voor mij de gulden. Voor jou de rijksdaalder. Ik, de krokodil (boeaja in de betekenis van boef.) Jij, de bandiet.) Bijdrage van Oma Tilly Guttenberg (73 jaar), Magelangs kind. Een lezer laat mij een nogal oud boek zien. Op de titelpagina staat: "Oud-Hin- doesch Keurjuweel; Fragmenten uit Rama- yana en Mahabharata. Naar Fransche en Duitsche bron. Door: NELLIE". Vraag van deze lezer: wie zou weten wie die Nellie is? Want je proeft gewoonweg dat het een da me is die lang in Indië heeft gewoond. Mis schien weet iemand het? HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43. tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doel denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension f 20,logies met ontbijt 13,per dag per persoon inclusief be diening en B.T.W.

Tong Tong | 1971 | | pagina 15