het oude nederlands-indië van gorcum assen/amsterdam Een Historisch Document Het oude Nederlands-Indië, memoires van mr. A. Jonkman, Uitg. Koninklijke Van Gorcum Comp. N.V., Assen - 38, Langzamerhand is de afstand tussen de gebeurtenissen in Indië vlak vóór en na de tweede wereldoorlog zo groot geworden, dat het de geschiedschrijver mogelijk wordt zich min of meer objectief op te stellen te genover hetgeen zich in die bewogen de cennia afspeelde. Gelukkig wordt boven dien het aantal dergenen, die zich geroepen voelen hun ervaringen in dat tijdsgewricht op schrift te stellen hoe langer hoe groter. Ook al zijn die ervaringen deels van per soonlijke aard, zij dragen er toch alle toe bij het beeld van die bewogen tijd volledi ger te maken en aldus de mogelijkheid tot een oordeel over het Nederlands beleid enerzijds en de groei van het streven naar zelfstandigheid van de Indonesische natio nale beweging anderzijds te versterken. Het eerste deel van de memoires van mr. Jonkman, de laatste voorzitter van de Volks raad is daarom een welkome bijdrage tot de geschiedenis van het oude Indië, dat in 1942, met mr. Jonkman nog steeds in dè voorzitterstoel van het vertegenwoordigend college, op zo tragische wijze te gronde ging. Wie intussen zou menen, op grond van de titel van dit eerste deel zijner her inneringen, dat mr. Jonkman inderdaad een schets van "het oude Indië" naar zijn visie zou hebben gegeven, zal zich enigs zins teleurgesteld gevoelen. De titel werd gekozen terwille van de tegenstelling tot die van het te verwachten tweede deel van de ze memoires, die zal luiden: "Nieuwe be trekkingen tussen Indonesië en Nederland". Dit deelde de schrijver mede op een bij eenkomst ter gelegenheid van de officiële openbaarmaking van zijn boek op 13 sep tember jl. Een belangrijke datum in het le ven van mr. Jonkman: hij werd die dag 80 jaar en had dus dubbele gelukwensen in ontvangst te nemen. Wie het voorrecht had hem op die bijeenkomst "in actie" te zien, zal met bewondering hebben kunnen vast stellen dat de jaren geen afbreuk hebben gedaan aan zijn paraatheid en zijn vermo gen tot indringende formuleringen. Dat de ondertitel van zijn boek mij beter bevalt dan de het te veel belovende eerste opschrift vermindert mijn waardering voor de inhoud niet. Naast een groot aantal ge gevens die betrekking hebben op de per soonlijkheid en de ontwikkeling van de schrijver en zijn loopbaan als rechterlijk ambtenaar in Indië geeft het boek een uit voerige verantwoording van Jonkman's op treden eerst als lid, later als voorzitter van de Volksraad. De waarde van deze memoires ligt vooral in de uitvoerige samenvatting van het poli tiek gesprek tussen Nederlanders en Indo nesiërs in de periode vlak voor de oorlog. Soekarno heeft in die jaren eens gezegd, dat een oorlog in Azië zou leiden tot de onafhankelijkheid van Indië. Wie in het licht van de gebeurtenissen deze profetische uit spraak in herinnering houdt zal zich aan de hand van de thans door mr. Jonkman bij eengebrachte gegevens een duidelijk beeld kunnen vormen van de tragiek van de wor steling om tot een zekere overeenstemming te geraken omtrent de toekomst. Mr. Jonk man, zelf een zeer vooruitstrevende figuur, meent, dat het vooral de verouderde grond wetsbepalingen (stammend uit 1922) en de daarop gebaseerde, en dus eveneens ver ouderde bepalingen van de Indische staats regeling zijn geweest die de armslag van de Nederlanders beperkten. Men mag daaraan toevoegen, dat de Nederlandse publieke opinie in het oude Indië voor verregaande concessies aan het nationalistisch streven evenmin rijp was. Wat tenslotte de doorslag gaf was, na de bezetting van Nederland, het standpunt, dat zolang de Staten-Generaal onmachtig wa ren hun stem te laten horen, van enigerlei concessie aan de nationale beweging geen sprake kon zijn. Met dit standpunt schijnt de Londense regering, wier aandacht trou wens- in de eerste plaats gericht was op de ontwikkelingen in het bezette moederland, het eens geweest te zijn ofschoon zij was gewaarschuwd o.a. door een indringen de en haast profetische nota van mr. Pee- kema, destijds adviseur van minister Weiter in de regering-in-ballingschap. Jonkman ci teert deze nota, die hem onbekend was ge bleven totdat zij onlangs de openbaarheid bereikte, uitvoerig. Mr. Jonkman's ambtelijke pad is niet over rozen gegaan en niet alleen zijn radicale in stelling was daaraan debet, maar ook zijn optreden in een der meest geruchtmakende rechtzaken van de vooroorlogse periode: de zaak Margadant. Als officier van justitie te Makassar belast met een hernieuwd onder zoek in die geruchtmakende kwestie, toen namelijk de twijfel aan Margadant's schuld aan de verdwijning van een grote geldsom uit zijn kas zulk een hernieuwd onderzoek wenselijk maakte kwam hij in grote moei lijkheden. Het scheen zelfs of de Marga- dant-zaak het einde zou betekenen van zijn loopbaan. Margadant, tot gevangenisstraf veroordeeld, was inmiddels overleden en de zaak had dus voor deze, tot langdurige ge vangenisstraf veroordeelde oud-BB-ambte- naar, die zijn onschuld altijd had volgehou den, geen betekenis meer. Jonkman bleek na een langdurig onder zoek eveneens van Margadant's onschuld overtuigd, maar zijn poging om andere be trokkenen te doen veroordelen faalde op het oordeel van de rechter, dat bovendien voor de officier van justitie Jonkman in hoge mate pijnlijk was. Doch ook deze crisis overleefde deze merkwaardige man, die in zich een opvallende combinatie van eigen schappen vertoonde en nog vertoont. Zeer vooruitstrevend, een typische associa tie-man, een onverbiddellijke gezagsfiguur, wars van een oplossing door geweld van de verhouding tussen Nederland en Indonesië, een uitgesproken bewonderaar van het Oranjehuis hoe deze schijnbaar uiteen lopende karaktertrekken harmonisch en kon- sekwent konden worden verenigd in één mens kan blijken uit deze waardevolle her inneringen. Met grote belangstelling zal men uitzien naar het tweede deel van deze me moires, want die zullen ook de periode om vatten, dat mr. Jonkman als minister van overzeese gebiedsdelen belangrijke invloed kon uitoefenen op de oplossing van het toen brandende vraagstuk van de toekom stige verhouding tussen moederland en ko lonie. En, als zovelen van zijn oude medestan ders Van Mook, Logeman en anderen machteloos bleek een bevredigende solutie te bevorderen. Civis. uitgeverij: van gorcum, assen/amsterdam het oude nederlands- indië. memoires van mr. j. a. jonkman (ons XXste eeuwse verleden, nr. 7) 320 blz., 8 blz. foto's, gebonden f 38, het boek is een rijke bron meegemaakt", zoals b.v. "het oude nederlands-indië", het eerste deel van de memoires van mr. j. a. jonkman, oud-voorzitter van de eerste kamer, geeft een beeld van "onze koloniën" in het verre oosten, gezien door de bril van een vooruitstrevend ambtenaar en politicus, het bestrijkt de periode van 1919 tot 8 maart 1942, de dag van de capitulatie voor de japanse overmacht. van historische informatie vooral voor diegenen die het destijds "zelf hebben oud-bestuurs-ambtenaren, parlementariërs en oud-officieren. verkrijgbaar bij: boekhandel tong-tong, prins mauritslaan 36, den haag 17

Tong Tong | 1971 | | pagina 17