Tjiwidej en de „Kanine Haarschneider" Jos. van Arcken restaurant wijnands wh cecn APART AROMA? Op 27 km afstand ten Z.W. van Ban doeng, 1100 m boven de zeespiegel, ligt in de Preanger het aardige berg plaatsje Tjiwidej met een koel en heer lijk klimaat. Mede door het prachtige panorama waarvan men even buiten de bebouwde kom kan genieten, hebben vele gepensioneerden zich daar geves tigd. Slechts enkelen woonden in het eigenlijke Tjiwidej. Het wonen buiten de bebouwde kom heeft verder het voordeel, dat men ook nog een vrij ruim erf heeft om er vruchtbomen en sajoeran te planten, wat de gepensio neerde de gelgenheid geeft zijn dagen nog nuttig en aangenaam te besteden. Ook aardappelen gedijen er zeer goed. Hebben de buren bovendien voldoende kippen, dan heeft men genoeg voor het dagelijkse menu. Alhoewel Tjiwidej maar een kleine plaats is, is het toch een zeer belang rijk middelpunt voor het achterland, dat zich haast tot de Indische Oceaan uit strekt en bijna geheel uit grote thee- en kina ondernemingen bestaat. Ook aard appelen worden hier veel verbouwd voor de uitvoer naar Singapore en de Zwavelfabriek "Kawahpoetih" staat ook vlakbij. Al die producten worden hier opgevangen door het eindstation van de S S. en doorvervoerd naar de haven Tandjoeng-Priok voor verder transport over zee. Ter plaatse had Tjiwidej ook nog een kleine industrie. Over deze industrie en zijn leider wil ik U het een en ander vertellen. Op een dag ontmoette ik bij een autoreparatie atelier een Duitser (een Hamburger, employé van het be drijf). Al gauw raakten wij met elkaar in gesprek en op mijn vraag op welke onderneming hij werkte, kreeg ik als antwoord, dat hij ter plaatse woonde en van beroep Kaninen haarschneider was- "Wat zegt U?" vroeg ik hem en dacht natuurlijk dat hij mij voor het lapje hield, want van zoiets had ik nog nooit gehoord. En omdat hij toch niet zo ver uit de buurt woonde, nodigde hij mij uit even bij hem te komen. Na een glaasje bier liet hij mij toen het bedrijf zien waar een dertig of veertig mensen werkten, mannen en vrouwen - bezig met het be werken van geschoren en ongeschoren konijnenhaar. De haren worden niet met de hand geschoren zoals men zou verwachten. Eerst worden de vellen geschraapt en soepel gemaakt. Dan gaan ze in de ui terst fijn afgestelde snijmachine, die de voortschuivende vellen ragfijn snijdt. De afgesneden ragfijne vellen vallen aan de voorzijde van de machine af en de vrij gekomen haren aan de achter kant. Deze wijze van scheren is om haarlengte te winnen. De huidafval heeft voor het bedrijf verder geen waar de en wordt door sawaheigenaars weg gehaald om als mest gebruikt te wor den. Dat snijden deed die Duitser zelf of door een hiervoor door hem speci aal opgeleide inheemse, dus goedkope, kracht. Na de nodige behandeling met zuren gedurende een bepaalde periode, heeft de verzending plaats en door een lichte broeiing aan boord, (men denke maar aan de reis door de hete Rode zee) was het haar volgens mijn zegsman bij aan komst in Hamburg al direct geschikt om verwerkt te worden en wel voorna melijk tot vilthoeden. De vellen komen uit Nieuw-Zeeland en Australië. De N-Z.se vachten zijn dikker en de haren langer- Voor de transactie's zorgde zijn chef, die de eigenaar van het bedrijf was en ook in Tjiwidej woonde. Op welk uur van de dag ik deze me de eigenaar ook een bezoek bracht, altijd trof ik hem bij zijn glas door hem geliefde Java bier met de fles er naast. En vanzelfsprekend kreeg ik ook een vol glas van dat schuimend brouwsel met de fles er naast. En ik mocht niet naar huis eer de fles er naast leeg was. Deze kwam echter nooit leeg, want eer het zover kwam werd hij vervangen door een nieuwe geopende fles. Het, was zo zijn vaste gewoonte om elke dag zo'n hele kist naar binnen te hijsen met of zonder hulp van gasten. Gewend om 's morgens alleen een flinke kop koppie toebroek te drinken kreeg ik op de eerste dag dat ik hem bezocht, het ene glas bier na het ande re, en U kunt zich wel voorstellen hoe ik toen over de weg naar huis moest voortstrompelen. Door het overmatige bier gebruik kreeg de man op bepaalde tijden vlek ken op zijn huid en zweren op zijn lichaam als gevolg van het gift dat hij iedere dag te verwerken kreeg. Dan moest hij naar het - Borromeuszieken- huis te Bandoeng waar hij onder steng toezicht stond en geen druppel alkohol kon bemachtigen. Na verloop van tijd verdween de ene zweer na de andere. Maar nauwelijks waren de laatste ver dwenen of men miste hem in het zie kenhuis en dan zat meneer weer thuis bij zijn onafscheidelijke glas Java bier, tot dat Borromeus hem weer moest opnemen. Eens gebeurde het dat hij zijn em ploye naar Tg-Priok zond om de haar- zendingen en ook de geldelijke zaken te regelen. Zelf nam hij diens taak op de fabriek waar. Het was toevallig op Voor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 HOLLANDSE en INDISCHE KEUKEN Hoogstr. 12 - Den Haag - Tel. 600712 Dir. M. WIJNANDS v/h Grand Hotel Makassar het eind van de week, hari bajaran en het inheemse personeel moest uitbe taald worden. Middels de loonlijst riep hij de namen af en betaalde de lonen uit. Toen hij onder aan de bladzijde gekomen was, vergat hij het blad om te slaan en begon weer van boven af te lezen. En dit gebeurde van wege zijn al te benevelde brein. Als de lezer meent, dat hij daardoor geld had ver loren of dat de anderen die niets ont vangen hadden hevig protesteerden, vergist hij zich. Toen de employe op de fabriek terug was, nam deze de kas op en ontdekte al gauw de blunder van de baas- Iedere werknemer stortte alles wat hij te veel had gekregen terug. Niemand die het in zijn hoofd haalde om ook maar een cent achter te hou den, want deze fabriek betaalde de hoogste lonen uit de hele omtrek. En wie nog niets gebeurd had omdat hij op de achterkant van de loonlijst stond, ontving prompt wat hem rechtens toe kwam. Eens in de week stond een auto bus gereed om het personeel naar de bioscoop te Bandoeng te brengen, en alle kosten kwamen ten laste van de fabriek. Waarom moest die fabriek nou juist in Tjiwidej zijn? Dit heeft zijn voordelen. De plaats heeft volgens de bedrijfs leider de juiste vochtigheidsgraad. Werklonen zijn er zeer laag vooral ten opzichte van Australië in die tijd, en het vervoer rechtstreeks naar Hamburg van onbewerkte huid, dus huid met haar, wordt door zwaarder gewicht en groter volume te duur. En daarom: In Tjiwidej moet je wezen, in Tjiwidej moet je zijn! R. F. Doelitzsch Batavia, Gang Ketapang, in één der Euro pese huizen, met een groot erf. Mevrouw ontdekte dat van de irrigator, die in de badkamer hing, de tuit of het eindstuk miste. Er werd overal naar gezocht, de kin deren en bedienden werden één voor één gehoord, maar het ding was weg en bleef weg. Enkele dagen daarna betrapte de heer des huizes de tuinjongen er op dat hij achter de bijgebouwen zat te roken en als sigaret tenpijpje gebruikte... het verloren voorwerp. Instede boos te worden, schoot de heer des huizes in een luide lach en trouwens wij allen. Smakelijk roken! maar de sufferd wist ook niet wat hij in z'n mond stak. VICTOR 20

Tong Tong | 1971 | | pagina 20