ONDER "PESSIMISTEN" W. N.J.M.ALLARD EEN NAAM VELOREN WIE EERST? WELK HANDJE! Het wordt nooit met zoveel woorden in de kranten en tijdschriften gezegd, maar vroeger of later is het toch in alle gesprekken van mensen onder elkaar een vraag die een ieder zich stelt: "Loopt de wereld op z'n eind?" Of minder wijds maar toch op hetzelf de neerkomend: "Loopt de beschaving op z'n eind?" Het zijn uiteraard altijd de zó ernstige mensen die zich dit af vragen, dat ze door anderen zwartgal lig worden genoemd. Dus zeggen de "optimisten": luister er maar niet naar. Alles loopt best nog wel los (al heb ben wij tot nog toe niemand ontmoet die ongeveer weet op wélke wijze "alles zal loslopen"). De somberste geluiden komen wel van de zijde van de politici, voor wie overal oorlog aan de gang is of in de lucht hangt, maar aan vrede schijnt niemand meer te geloven. Het merk waardigst is dat zelfs de conceptie of een droom van een heilstaat ont breekt. Geen enkele regering, waar ook ter wereld, schijnt acceptabel te zijn. Sovjet Rusland heeft afgedaan als droomstaat. Aan de kim gloort de dageraad van een herboren China, al blijft het met Korea, Vietnam, Malaysia, Formosa en zelfs Indonesië niet zo best zitten met een sterker wordend China. En soortgelijke sombere voorspel lingen hoort men ook als men met economen en industriëlen spreekt, on derwerpen die variëren vanaf de ge vaarlijk schommelende valuta van van daag tot de "eens uitgeput rakende olievelden omstreeks het jaar 2000". In sommige Nederlandse bladen stond als onbelangrijk berichtje weg gescholen het volgende nieuwtje: Naamsverandering De Indone sische regering heeft de naam van Makassar, hoofdstad van Sulawesi (Celebes), gewijzigd in Udjung Pan- dang. Een reden voor de naamsver andering is niet gegeven. Inderdaad zal in Nederland niemand rouwig zijn om een veranderde naam in Indonesië, maar voor ALLE Indisch- gasten is het verloren gaan van de naam Makassar een verlies dat velen van ons erg zal aangrijpen. Tong Tong betreurt het dat gedurende zijn bestaan weinig tot niets in dit blad heeft ge staan over de stad van vechters en historische zeerovers, die o.a. zijn naam gaf aan een fraai model prauw, die door ons nog zeer lang in gedach ten bewaard zal blijven... Ook al lacht men hier misschien over, de economen en industriëlen gaan in elk geval uit van niet weg te praten realiteiten. Nieuwe zorgen zijn uiteraard de "milieuvervuiling" die veel erger is dan zelfs de somberste milieubescher mers afschilderen, en de "geestelijke milieuvervuiling": toenemende misda digheid en onzedelijkheid, toenemende verslaafdheid aan verdovende midde len en daarnaast toenemende physieke aftakeling van generatie op generatie. Eerlijk gezegd blijft het moeilijk pra ten met "onheilsvoorspellers". Zij heb ben doorgaans hun materie zó diep onderzocht en hun betogen zó logisch opgehouwd men kan ze alleen maar laten praten en luisteren. En geen lichtmotieven vindend op het laatst ook geloven in een totale ondergang. Alleen verzet ons instinct zich hierte gen. En geen woorden of motieven van tegenweer vindend, besluiten we al leen met de overtuiging: de mensheid is alle beschavingen door inderdaad telkens ten onder gegaan, maar ook weer boven gekomen met nieuwe le vensbeginselen. Eén ding is zeker: uit eindelijk zegeviert het goede altijd Zo lang wij nog leven dus, en ook al mochten wij niet kunnen ontkomen aan onze verkeerde driften en ideeën, laat ons daarnaast ook koppig altijd Het Goede doen zoveel wij kunnen. Opdat er altijd een "batig slot" blijve voor hen die na ons komen. T.R. N.a.v. de verhalen in TongTong over Hotels en scholen valt het mij op, dat het allemaal verhalen zijn uit Ja va, terwijl ik vanaf mijn 5e maand tot 21e jaar (tot na de oorlog) bijna he lemaal, behalve in de oorlog (toen op Java) heb gewoond en geleefd op (S)umatras (O)ostkust. En daar nog wel wat goede herinneringen aan heb. Nu is mijn vraag: kunt U niet de vraag plaatsen, of iemand zo goed wil zijn om eens verhalen over die streek te schrijven, graag e.e.a. ook over de P.S.V. Planterschool Vereniging te Brastagi, maar verder ook over de plaatsen, waar ik woon de: Medan, Tandjong Balei, Rantau Prapat Bindjei, Kaban Djahe, en niet te vergeten ook Prapat aan het Toba-meer. Als er verhalen los ko men, kan ik misschien ook nog wat toevoegen. A de Haak Helaas kunnen we per TongTong geen "bestellingen plaatsen" bij onze lezers. Alle copy komt "vanzelf" bin nen... of niet. Als dus niemand over de Ook Pa Allard (hij liet zich door ons graag Pah Kolot noemen) is dezer dagen rustig de Lange Weg de Wereld Uit gegaan. In zijn welgevuld leven was hij o.m. Lid der Algemene Reken kamer in Ned. Indië en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij werd 84 jaar oud en leidde de laatste jaren van zijn leven een vrij eenzaam bestaan- Wie heeft in deze moderne drukke tijd nog tijd voor Alte Kamera den? Toch hebben wij nimmer een klacht over de lippen horen komen van deze veteraan van Levensmoed. vHij ging moedig en koppig zijn eigen gang, tot de laatste minuut vol met gelukkige gedachten aan Indië. Tot de laatste minuut dus een voorbeeld ter navol ging voor iedere Indischman. Wie in zijn leven mensen als Allard tot zijn vrienden heeft mogen rekenen, heeft waarlijk goed geleefd. buitengewesten schrijft, komt dat ge woon omdat abonnees uit de buitenge westen nooit wat inzenden! Als lezer de Haak nu eens probeerde iets te vertel len van de plaatsen die hij hier noemt? Hij zal verbaasd zijn hoeveel andere lezers er op inhaken. Veel mensen den ken dat ze niet schrijven kunnen. Maar wij verlangen geen schrijfkunst; wij verlangen alleen brieven van onze le zers. En brieven schrijven kan toch ie dereen? Probeer het gerust. Neem een schoon blad papier en schrijf: Beste Tjalie, Ik heb gewoond in(vul maar in), maar herinner me alleen maar (vul maar in). U merkt straks zelf hoe "lekker" U op gang komt! - Red. Veertig kleine, roerige Chineesjes, voorklasse, 2e Hollands Chinese school in de Wiilemslaan Batavia. Ik moest ze Hollands leren, spreken, zingen, hollandse spelletjes en hollands marcheren: Links - rechts, links - rechts. Wisten zij dit wel in het Maleis? Dit moest ik eerst weten en vroeg. "Kodok" op de voorste bank, klein wa tervlug kereltje met nogal groot hoofd, gro te ronde vraagoogjes onder geestige Pierrot wenkbrauwen, tuitte zijn kleine ronde mond je om het 't eerst te kunnen zeggen. Zijn rechterhandje hoog boven alles uit zwaaiend, gooide hij eruit: Inamma bilang, ini tangan makan, - daarna met z'n linker handje omhoog: - ini tangan tjèbok. (rechterhand is om te eten, linkerhand om je bibs mee te wassen). Eva Cuee 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4