Bali Beach Hotel, Eén Steenmassa UIT EEN BRIEF KERST, RAMADAN EN LEBARAN (Uit de BERITA YUDHA van 11 aug.:) "Enorm! Overweldigend!" Dit waren de woorden die Maud Ritman bezigde tot haar Indonesische vrienden toen ze het had over Djakarta, d.w.z. het Dja karta dat zij kende tot 1956. Omstreeks die tijd, na tientallen jaren in Indonesië, dat haar tweede vaderland is gewor den, te hebben gesleten, vertrok zij met haar echtgenoot en een bezwaard hart naar Nederland; "daar bij die mo len", daar hebben zij zich voor goed gevestigd- Het was circa die tijd dat de verhou ding tussen Indonesië en Nederland haar hoogtepunt scheen te hebben be reikt. Vijftien jaren zijn inmiddels verstre ken. Een maand geleden echter is het echtpaar Ritman weer naar Djakarta teruggekeerd voor een bezoek van on geveer 6 maanden, als gast van een van hun goede vrienden, de vooraan staande Nederlandse entrepreneur Dr. I. H. M. Schmutzer die momenteel in Djakarta vertoeft. In een korte spanne tijds, dadelijk na hun aankomst in Indonesië, hebben Paatje Ritman (dit is namelijk zijn bij naam onder de voormalige Djakartaan- se verslaggevers) en Maud geheel Dja karta doorkruist, dat ze nog terug her kennen van tempo doeloe. Ze bezoch ten Bogor, gingen met vakantie naar de Poentjak, naar Bandoeng en Bali. Het echtpaar heeft in Nederland veel gelezen over de veranderingen die Dja karta vooral onder leiding van gouver neur Ali Sadikin heeft ondergaan. Ze waren echter volkomen onder de indruk van het weerzien met Djakarta in drie dimensies. Hoe intens is de me tamorphose geweest van het Djakarta van 1956 tot dat van 1971! Met haar verdiepingsgebouwen, de uitgestrekte Senajan sportterreinen, de rijstroken van de Djakarta Bypass waar destijds maar een smalle weg doorheen liep. Antjol dat tot Bina Ria was omgeto verd met al die huisjes, de transforma tie van de Chinese kamp tot het mo derne Glodok en wat dies meer zij. Temidden van die moderne construc ties en prachtige woningen in de ver schillende stadsgedeelten zijn echter nog oude gebouwen te bespeuren, zo als het Hotel des Galleries in de omge ving van de Harmonie, welke nu een hele smerige indruk maakt. Straten die de Ritman's vroeger heb ben gekend als betrekkelijk stil zijn tot drukke verkeersaders uitgegroeid met een gekrioel van allerhande voertuigen en, niet te vergeten, de eindeloze stroom van duizenden betjaks, gelijk een zwerm mieren Een druk verkeer is eveneens te bespeuren in de voormali ge élite buurten waar de Oranje Boule vard en Van Heutz Boulevard doorheen liepen, welke straten thans zijn her doopt in respectievelijk Djalan Dipo- negoro en Djalan Tengku Umar. Nu wat anders, Paatje Ritman die vroeger onder het corps Djakartaanse verslaggevers bekend stond als een bejaard, maar kras en opgewekt man, heeft volgens vrienden eveneens een verandering doorgemaakt, althans ui terlijk. Hij ziet er al erg oud uit (naar gissingen moet hij nu al minstens 75 zijn) en als hij loopt doet hij het kalm pjes aan met behulp van een wandel stok. Maar, als hij eenmaal op zijn praatstoel zit, aan het gekscheren slaat en men zijn rake antwoorden op vra gen van zijn vrienden in aanmerking neemt, dan is het, alsof die oude Rit man weer voor je geest komt te staan- Dit bleek overduidelijk gepasseerde zaterdag (d.i. 7 augustus 1971 AST) in een ontmoeting met vroegere vrien den onder de auspiciën van B.M. en Herawati Diah in hun woning aan de Djalan Diponegoro, die sinds kort was omgetoverd tot Hotel "Wisma Am- basador" (Huize Ambassadeur -AST) Van oudsher was Paatje en Maud Ritman's savoir vivre met Indonesische verslaggevers altijd even intiem ge weest, vooral gedurende de periode na de onafhankelijkheidsverklaring van In donesië, toen Ritman nog hoofdredac teur was van het Nederlandse dagblad de "Nieuwsgier". Hij was erg aange daan bij het weerzien van zijn colle ga's van tempo doeloe. Deze waren, behalve het echtpaar Diah, Rosihan Anwar, Mochtar Loebis, Tasrif en an deren. Paatje Ritman wist nog te vertellen, hoe hij "in the early fifties" deelnam aan de demonstraties uitgaande van de Indonesische Journalisten Vereni ging, de PWI, ter verdediging van Asa Bafagih tegen wie de Procureur-Genè- raal "maatregelen had getroffen. Hij wist ook nog te vertellen, hoe hij samen met Anwar Tjokroaminoto in een cel was opgesloten door de Mili taire Politie, maar later, toen hij weer op vrije voeten was gelaten, Anwar te rugzag in het Paleis Ritman sprak over het Paleis Noordwijk -toen deze tot minister was benoemd. Maud's commentaar over Bali was identiek aan dat van de andere Euro pese toeristen. Ze betreurde de trotse architectonische contouren van het Ba- li Beach Hotel temidden van de mooie natuur en de Balise wereld van de kunst. Ze noemde de hele structuur van dit hotel "één stenenmassa" temidden van een prachtige panorama. Maud was zo enthousiast over Dja karta dat ze niet verbitterd was, toen verleden week, tijdens de Djakarta Fair, zij tot de ontdekking kwam dat een stomme zakkenroller op het punt Van een Indischman met een heel oude en goede naam in Indië, die on langs een bezoek bracht aan Indone sië, ontvingen wij een lange brief met hoofdzakelijk bevindingen van de groei en bloei van de GIKI in Surabaja. De brief besluit met dit aangename nieuws: Het was voor mij een belevenis een avond te vertoeven in de kring van de Indo-Indonesische gemeenschap, die Dr. Sutjahjo om zich heen heeft ver zameld. Er waren vele oud-leden van het I.E.V. aanwezig en zelfs enkele asli's, allen echter met dezelfde ge meenschapszin en in harmonie met elkaar, voortbouwende op de beginse len van het I.E.V., een centrum te vor men voor de wederinvoering en verde re instandhouding van het achterop geraakte Nederlands. Dit streven ver dient m.i. alle steun en medewerking. Dr. Sutjahjo heeft mij verzocht zijn hartelijke groeten te doen aan Tjalie Robinson en zijn medewerkers van Tong Tong, aan wie hij veel dank is verschuldigd, van welke taak ik mij hierbij kwijt. Vanaf deze plaats wil ik Dr. Sutjahjo alle succes toewensen bij zijn werk ten bate van de Indo-Europese ge meenschap te Surabaja. F. van Spréw Vooruit kijkend (en werkend) naar het Kerstnummer van over drie maan den, willen wij de lezers die nog een kerstverhaal hebben liggen of vast van plan zijn er één te schrijven, verzoeken dit zo spoedig mogelijk te doen- Zoals U weet, is daarvoor ook Oude- en Nieuwejaarscopy geschikt. Stuur maar op en bij voorbaat terima kasih! Ook vallen al gauw voor onze vrien den in Indonesië de Lebaran, waarvoor U twee dagen memoriseren moet: het begin van Ramadan op 21 oktober en de Lebaran op 19 november. Wie nog brieven te versturen heeft of pakjes te verzenden, NU is het de tijd! stond een ingreep te doen op haar lederen tas met een Gillette mesje (het Indonesisch bezigt hiervoor de term "disilet" AST). De lievelings tas vertoonde nog de lidtekenen van deze ingreep! Haar commentaar: "Ach, over al vind je thans zakkenrollers, ook in verschillende grote steden in Neder land." Maud glimlachte en vertelde verder over haar weerzien met Djakarta. 5

Tong Tong | 1971 | | pagina 5