Utje Minta Do'a Terus" HIDOEP TEROES! fonds 60.000 Utje, als leerling verpleegster, vóór het onge luk, februari 1971. Utje is de naam van een Indonesisch meisje. U moet de naam dus uitspre ken als "Oetje". Boven dit artikel staat "Oetje vraagt of we willen voort gaan voor haar te bidden." Is er dan sprake van een grote nood of ramp, waarvoor bidden belangrijker is dan andere hulp? Ja. Enkele maanden terug zat het ver pleegstertje Utje in de trein voor een kort reisje. De trein ontspoorde en de wagon waarin Utje zat, vloog in brand. Utje werd verschrikkelijk verminkt, maar bracht er wonder boven wonder 't leven van af. Al waren de verminkingen van die aard, dat toen er een foto van verscheen in een krant, bewogenheid en medeleven werd opgewekt in brede kring. Van alle kanten werd hulp aan geboden, ook van een goede vriend van ons: de weesjes van het wezenge sticht Pa van der Steur. Zo kwamen wij het te weten. Intussen had zich een actie-comité gevormd, gepresideerd door een Dja- karta'se dame, Mrs. Hoegeng, die on der de naam Roselani alle hulp coördi neerde. De grootste hulp werd al di rect geboden door de KLM, die direct een luchtreis aanbood naar Nederland, waar een staf geneesheren in Utrecht zijn diensten beschikbaar stelde. Direct werd contact opgenomen met de behandelende geneesheer in Dja karta, Dr- Munadjat, en een specialist vloog over om met raad en daad bij te staan. Toen bleek dat Dr. Munadjat en zijn staf de reeks operaties en transplanta ties zelf aan konden, werd besloten de hulp van Utrecht niet te aanvaarden, maar Utje zélf te behandelen in Indone sië. Hoewel we wél wat onthutst waren (welk een prachtig aanbod!), konden we bij nader inzien het besluit van het Comité volkomen begrijpen. Het Indo nesische volk voelt zich Onafhankelijk in de strictste zin van het woord. En als ook de medici in Nederland het Indonesische doktorenteam volkomen bekwaam achten, waarom zou men zich dan nóg door het buitenland laten "bedokteren"? Alle kwaad en wee waardoor andere volkeren bedreigd kunnen worden be dreigen ook Indonesië. Hoe gauwer men "getraind" raakt, hoe beter! Ons rest nu alleen nog de wens dat Utje zo goed mogelijk genezen mag. Als we het genezingsproces op een afstand volgen, maken we kennis met al het leed dat menselijkerwijs mogelijk is, maar waarover we zelden kunnen den ken. Wat het dringendste gebeuren moest was o.a. het zorgen dat Utje weer slapen kon. Want haar oogleden waren verbrand en Utje lag vijf maan den met open ogen, vóórdat de eerste transplantatie mogelijk was: een paar oogleden (gesneden uit haar dij), die maakten dat ze haar ogen sluiten en openen kon naar believen. Deze eer ste transplantatie is intussen goed ge lukt. Deze maand zou de tweede in greep volgen. Intussen horen we van mevr. Hoe geng dat onze f 500,uit de Bruine Bus ontvangen zijn, terwijl van andere zijde b.v. een transistor radio en lec tuur ontvangen werden. Zo is dus Ut- je's lange wake naar haar beterschap begonnen met vele vrienden om haar- heen- Elke transplantatie moet eerst volle dig genezen zijn als weer aan een nieuwe begonnen wordt- We geloven niet beter te kunnen doen, dan dit dappere patientje in Uw aller aandacht aan te bevelen. Wat U haar sturen kunt aan alles wat een op groeiend meisje van de leeftijd van een verpleegstertje nodig kan hebben, stuur dat dan. Het adres is: Roselani Djalan Madura 8 Djakarta Indonesia (Untuk dompet Utje) Denk er om, pakketjes altijd aan- Eens zal dit schrikbeeld vergeten zijn, en Utje ongeveer hetzelfde frisse vrolijke toetje hebben als voor het ongeluk. Pas als wij be seffen dal 90% van de ziekten van vandaag vijf eeuwen geleden ongeneeslijk waren besef fen wij hoe elk leed niet alleen wanhoop voortbracht, maar dat menslievendheid, vol harding en bekwaamheid in steeds stijgende lijn tot bijkans volmaakte medische wetenschap van thans voerden. Aan het ziekbed van Utje zijn wij vol opti- getekend te versturen. Het kost maar een paar kwartjes meer, maar goede overkomst is gegarandeerd. Wie geld wil overmaken, kan dat doen via de ABN (Algemene Bank Ne derland) alweer met bovenstaand a- dres. Utje is van Indische afkomst (haar moeder is een Van Polanen Petel), waaruit moge blijken dat er toch een breder en dieper verwantschap bestaat tussen ons en het Indonesische volk. Het zal een ieder ongetwijfeld goed doen te weten dat haar hele volk direct behoedend om haar ziekbed geschaard stond toen ze in nood verkeerde. Als allen willen denken om deze ene, is een aan Indischgasten bekende leus ("...allen voor één!"...) werkelijkheid geworden. Vandaag ontvingen wij een brief met Utje's woorden van dank voor onze eerste 500,uit onze Bruine Bus (ziet U wel hoe goed die Bus is?) en de roerende wens van een jong en mooi meisje: "Utje vraagt of we voor haar willen blijven bidden." want, weet U, hóe sceptisch iedereen erover denkt: bidden hélpt! Intussen (want we weten dat de leuze zegt: bid EN WERK!) hopen we dat in elk geval onze Bruine Bus werkzaam mag blij ven. Fotografische reportages van andere behandelingen van massale brandwon den hebben ons overtuigd dat de mo derne wetenschap tot wonderen in staat is. Niets minder wensen we Utje uiteindelijk toe. Onze beste wensen vergezellen ook Dr. Munadjat en zijn staf. Zij hebben niet alleen Utje's leven, maar ook haar toekomst in handen. En óns geloof in de menselijke wil om te blijven streven naar het mooiste, ook alles verloren schijnt. T.R. Incomplete lijst van stortingen in augus tus 1971: Mej. J. E. Andoetoe 10.W. Boverhof 10.R. A. Bierie 10.O. BruinsmalO. E. L. Boon v. Ochssee 10.H. Brandon 18.H. M. Carpentier-Alting 10.Mej. W. S. Castens 10.K. S. v. Daim 10. J. Deighton 10.Ir. F. Engelken 25.J. H. Elmendorp 10.F. F. Hornung 10. G. L. Holtzapfel 10.R. den Haan 132.50; M. A. Huster 10.H. Hamilton 10.W. Huizing 12.50; W. intveld 20.Mw. A. M. M. Israël-Spijker 10.J. Ingenluyff 10. E. Intveld 30.—; J. Jaski 10.—; Mej. A. M. C. Koch 10.Mej. F. E. Kuypers 11.25; Mw. Kuiper 10.J. B. Loveriks 5.Mw. A. L. v. Leeuwen-Eisinger 10.K. C. J. Lugten 10.A. de Leur 25.N.N. 10.C. E. L. Nardten 10.—; N.N. 25.W. Oltmans 10.G. J. K. Pesch 10.J. W. Pfaeltzer 10.Hr. Mw. G. F. Pesch 10.Mej. A. L. Polack 10.J. F. Rohder 10.J. H. Sleurink 10.Mej. D. C. Stijl 10.L. E. Stritzko Golder 10.—, Mw. J. M. B. Smit 12.50; P. M. Verleije 25.—; C. Valenbreder 25.M. G. Vervloet-Bruins 10.E. C. Wernink 20.—; A. Wijtman 10.—; F. W. de Waal-Malefijt 4,60; Mw. E. Ph. Wuller-Knee- fel 10,B. R. de Willigen 10, Totaal per 1 september 1971 f 35.135,65. 6

Tong Tong | 1971 | | pagina 6