Fonteijn Co v/h te DJOKJA Horas! Horas! Horas! UIT EEN BRIEF UIT INDONESIË oooooooooooooooooooooooooooo o o o o oooooooooooooooooooooooooooo Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6 tot 10Ogr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f 79.50 franco huis. ..."En nou ga ik je wat vertellen van de komst van onze Juliaantje (zo noemen de ouderen haar nog). Toen een paar weken terug de komst van Koningin J. werd aan gekondigd maakte ik direct plannen om in die tijd op Djakarta te zijn. Een broertje (leuk dat "tje"-E.S.) van mij is dominee en hij is pas in Mei van Surabaia overgeplaatst naar Djakarta. Nou en toen ik daar aan kwam de 24ste waren ze druk bezig om de Willemskerk er om heen de weg te asfal teren, want de Koningin en haar gevolg gaan daar de 29ste de kerkdienst bijwonen. Zij heeft echter gezegd dat zij daar komt niet als Vorstin maar als Christin. Deson danks werd er een comité gevormd om haar toch een bijzondere ontvangst te geven. Je kent toch de Willemskerk met zoveel tre den? Nou jullie hebben toch gezien via de t.v. hoe zij werd verwelkomd? Een bonte kleedij van de jeugd die in verschillende nationale drachten als een pagger aan weerzijden waar de Koningin over de loper naar boven moet. Het waren alleen de uit genodigden die in de kerk kunnen binnen gaan, de gewone kerkmensen moeten opzij beneden (op het erf) ontvangen worden. Maar je moet zien wat een opkomstl Voor de veiligheid moeten de mensen zich eerst laten inschrijven en met je paspoort. 2000 kaarten waren voorbestemd en dit werd alles bezet, zo zelfs dat menigeen geen kaarten meer kon invullen. Om 6 uur 's morgens kwamen de mensen al. Wat een belangstelling en de dienst zou om 8 uur beginnen. Maar 't begon pas om kwart over 8 omdat de Koningin met Prins Bernhard nog eerst aan de kerkeraad werden voor gesteld. Mijn broertje de dominee werd de gastheer en 't werd hem gezegd dat hij al leen met de Koningin zich moest bezig houden. Omdat de tijd het niet toelaat liet mijn broertje zonder handgeven doorlopen, maar Prins Bernhard begon met hand geven en de Koningin zag dat en zeide: "Ik wil ook wel hand geven hoor!" Maar ik denk dat jullie via de t.v. beter gezien hebben dan ik. Ik had als gast een plaats binnen in de kerk. Nou 't was een goede dienst ge weest en de Koningin heeft om die preek gevraagd. Ze heeft een bijbel gekregen en een schilderij, maar dat schilderij moet nog bezorgd worden via het consulaat, want nog niet klaar. Het is een schilderij van die kerk zoals 't is met de vlaggen en van Prins Willem de grootvader van Juliaantje. Werkelijk dit bezoek was heel anders als alle andere hoogheden die in Indonesia kwamen. Er was een geest van samenbin ding. Je voelt je aan elkaar verwant. En toen de Wilhelmus van Nassauwe gehoord werd stortten menigeen van de oudjes uit bewogenheid tranen denkende aan tempo dulu. Anderen roepen haar toe "dag Oma" Tot zover dit ooggetuigeverslag, ik dacht dat het voor TT. misschien een aardig stuk je zou zijn? En "broertje" dominee Gerard Siwi werd zeer verrast met een bijzondere onderscheiding van de ster Oranje Nassau Willemsorde. Dit laatste ook letterlijk over genomen. E. Sipma-v. Kesteren Ben gisteravond 30 september 1971 om een uur of 9 van een reis naar en door Sumatra en Java, welke 8 weken duurde, weer behouden op het oude nest in Eindhoven neergestreken. In de komende Tong Tongs hoop ik U geregeld iets te vertellen van mijn ervaringen. Van die 8 weken heb ik maar liefst 6 doorgebracht in noord- en midden Su matra. Met Medan als basis naar het zeestrand bij Diamantpunt (ten noorden van Idi, ongeveer ter hoogte van het eiland Penang in straat van Malaka) Karang Inong, Rantau Pandjang in At- jeh, via Tebingtinggi, Pematang Siantar, Parapat (Prapat) aan het Toba meer, verder naar Tarutung, Sibolga, Padang, Sawahlunto... Alles per "Holden", gro te en kleine Landrover. Hartelijk dank H.H. Wz. Joseph en C. F. Bergmann voor de onvergetelijke dagen, welke U ons bezorgde. Het was geweldig! Voortjakkerend die honderden en hon derden kilometers over goede wegen, maar ook barslechte wegen, door da verende tropische wolkbreuken, gordij nen van neerplenzend water, dan weer zidderende hitte... Maar altijd was daar om je heen die onvoorstelbare en ongeëvenaarde pracht van het Sumatraanse landschap. Ik heb gejaagd in Atjeh met een Win chester .32 Special, mij ter beschikking gesteld door de heer Verdier; sprake loos heb ik gekeken naar de overwel digende schoonheid van het Toba meer bij Haranggaul; de Bukit Barisan met z'n woeste toppen, ongenaakbare flan ken en djoerangs; het meer dan schit terende panorama bij de Anai. Het jubelende lied, heel vroeg in de morgen gezongen door die kleine, onooglijke, maar wonderbaarlijke zang kunstenaar, de tjotjak rawa heb ik kun nen vastleggen op een bandje, even als het malancholieke ngoek! ngoek! ngoek! van een troep loetoengs in de bosrand. Het ruisen van het meer van Singkarak en de klaterende val van de Anai heb ik vereeuwigd. Maar ook het geschreeuw van drijvers, gekef van honden en de felle zweepslag van een 8 m.m. Mauser schot! Ja, dat heb ik! Toen Zijne Koninklijke Hoogheid, Prins Bernhard in Medan was, heb ik zijn beeld "gepakt" met mijn Voigtlander. Ik ben ook in Oost-Java geweest, in Surabaja, Malang, Kepandjen en Kendjeran! Met Koes en Joop, Sutjah- jo. En dawet gedronken en katjang re bus gegeten!... En in Pasuruan gelogeerd bij Dr. Koes- lan en zijn lieve vrouw. En gevist in Straat Madura! Maar! Java is mooi. Sumatra is nog mooier. Wie Sumatra gezien en ge proefd heeft is voor Java verloren. Sumatra met z'n woeste bergland schappen, stille meren en prachtige sungai's. Sumatra is in een woord: GEWELDIG!!! G. H. Bartman Horas, horas, horas! Bataks voor: Hallo! Gegroet, Heil! O Voor een Ind. Meisje van V2 jaar g O zoeken wij een O O HARTEL. ZORGZ. ECHTPAAR O O X g waarvan de man of de vrouw q O Ind. is; Protest, meel. Brieven m. g uitv. gegevens aan: O O W. A. Borren, Schepersveld 6 g O Hollandsche Rading. o O Q 11

Tong Tong | 1971 | | pagina 11