DE STEM DER WERELD SOENDANEES KUNSTTOURNEE DOOR NEDERLAND In het spoor van het Javaanse dansgezelschap dat enkele maanden terug een tournee door Nederland en Europa maakte, komt van 18 tot 28 oktober een Soendanees dansgezelschap naar Europa, wederom door de persoonlijke inspan ning van impressario H. J. da Silva De voorstellingen worden gegeven door een gezelschap van zestien musici, dansers en danseressen, onder de naam "Bakti-Budaya", en is nog steeds op Europees tournee, o.a. op de Biennale te Venetië. De tournee staat onder auspiciën van het International Institute for Comparative Music Studies en Documentation". Leider is Surya Subrata, van origine een rasechte Rotterdammer, Bernard IJzerdraat, die pas na de oorlog zijn grote liefde voor de Indonesische muziek en cultuur ontwikkelt heeft. De agenda van de tournee door Nederland is als volgt: Maandag 18 oktober Haarlem Concertgebouw Dinsdag 19 oktober Leeuwarden Schouwburg "De Harmonie" Woensdag 20 oktober Groningen Stadsschouwburg Donderdag 21 oktober Arnhem Stadsschouwburg Zaterdag 23 oktober Eindhoven Philips Ontspannings Centrum Zondag 24 oktober Rotterdam de Doelen Maandag 25 oktober Bussum Theater 't Spant" Dinsdag 26 oktober Den Haag Congresgebouw Woensdag 27 oktober Den Haag Congresgebouw Donderdag 28 oktober Deventer Stadsschouwburg Wij tekenen hierbij uitdrukkelijk aan dat Tong Tong geen bemiddeling kan verlenen voor kaartbestelling en plaatsbespreking. Dat dient te gebeuren in de plaatselijke gebouwen, waarvoor ter plaatse tijdig reclame zal worden gemaakt, o.a. te Den Haag in het Congresgebouw. Het programma van de voorstellingen is als volgt: 1. Muzikale introductie Gamelan Degoeng a) Muziek van de oude Kraton b) Muziek van de huidige Kraton 2. Dans van Rawana 3. Muzikaal intermezzo 4. Zang en Katjapi 5. Muzikaal intermezzo 6. Topèng dans 7. Muzikaal intermezzo 8. Samba 9. Muzikaal intermezzo 10. Dans van de Kraton Duivelsdans Gamelan Degoeng Tembang Soenda Gamelan Degoeng a) Baksa Rai b) Pandji c) Samba d) Toemenggoeng e) Klana f) Rawana Gamelan Degoeng Gemelan Degoeng Serimpi PAUZE Fluit en harp Vechtdans 1. Soeling en Katjapi 2. Pentjak 3. Zang en Katjapi 4. Demonstratie van het Wajang spel a) Wajang Kulit b) Wajang Golek c) Wajang Karya Wajang Kulit: Ardjoena Tapa Het kluizenaarschap van Ardjoena een verhaal uit de Pandawa cyclus. Wajang Golek: De ontmoeting van Bima en Hanoeman een schakel verhaal tussen het Mahabarata-epos en het Ramayana-epos. Wajang Karya: Gandawa De reuzen van de Himalaya. Een verhaal uit de Pandawa cyclus. Van abonnee C. F. Soekias in Hawaii kregen wij een uitgebreid krantenartikel toegestuurd, waarin de opheffing van het wereldberoemde weekblad "LOOK" werd besproken, "wegens te hoge posttarieven". Nu ging het inderdaad met LOOK al heel lang beetje voor beetje bergafwaarts, maar in '69 had het blad nog een oplaag van 73/4 miljoen, afdalend tot 61/2 miljoen in 1970 - nog steeds fantastische cijfers in verge lijking met onze kantjil Tong Tong! Vooral als we lezen dat de ontvangsten van de advertentiepagina's 62,8 miljoen bedroe gen in 1970! Dollars! Maar tenslotte hebben de langzaam op kruipende posttarieven (met telkens een paar centjes maar!) deze Dinosaurus onder de bladen toch ook ten val gebracht! Verder weten wij dat de Nederlandse journalisten zich tot de Regering gewend hebben om financiële steun, nu door steeds stijgende exploitatiekosten - en zeker ook de onafwendbaar stijgende posttarieven - ook menig Nederlands blad in doodsnood is. En men het democratisch karakter van de nationale pers (door een zo breed mo gelijke spreiding van bladen) wenst te behouden. Door het samensmelten van kranten ontstaan immers wel sterker con cerns die de stijgende kosten de baas kun nen, maar men verliest op den duur de begeerde verscheidenheid van mening. Hier bereiken uiteindelijk vele Neder landse bladen het punt dat Tong Tong van het eerste begin af koppig gehandhaafd heeft: zelfstandig zijn,onafhankelijk zijn. Geen orgaantje zijn van verenigingen; geen steuntrekker worden van de regering. Waar van vele Indischgasten de betekenis en trots nog steeds niet goed begrijpen. Want het is duidelijk dat met het ophouden van het handje de onafhankelijkheid verloren is! Pas op! Tóch is Tong Tong niet trots, want de onmogelijkheid om te verschijnen is tegenwoordig doodgewoon een "Hodie mi'hi, eras tibi" (heden ik, morgen gij) ge worden: vroeger of later gaan we allemaal voor de bijl van de arbeidskosten en de fiscus... We vragen ons alleen af: hoe lang houdt Tong Tong het vol? Want wij weten heel goed, dat al zijn stijgingen van exploitatiekosten en posttarieven nóg zo klein, telkens maken zovele duizenden (abonnees) maal een klein bedrag een HEEL GROOT bedrag - dat op een ge geven moment voor de exploitatie fataal kan zijn. Zet je schrap, beste vrienden! Vecht har der dan bij Tjiater! Ons laatste hachje - dubbel kostbaar omdat het een zeldzaam INDISCH hachje is - zullen wij zo duur mogelijk verkopen! T.R. DE VLUGSTE MANIER van bestellen bij Tong Tong: be stelling op de giro schrijven, giro zenden naar Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Dus NIET in de girobus doen, duurt soms 4 dagen voor wij de giro ontvangen! Wij verzenden uw bestelling direct na ontvangst van uw giro, incasseren komt later. Op deze manier kunt u de barang binnen 3 dagen thuis hebben! 15

Tong Tong | 1971 | | pagina 15