1001 avonturen met de soetil f~Yla toe! t^amatiii! Goede raad; goede tips Taboes of bijgelovige waarschuwinkjes van oudjes, naar aanleiding van de Taboes van Lin Scholte, in Tong Tong van 15 aug. j.l. Zo ken ik ook diverse taboes, waarvan mijn Soendanese Nini (Oma) zegt, dat ze pamali Javaans Ora ilö vrij vertaald: "de Goden verzoeken", is. bijvoorbeeld: 1. op je buik liggen met je onderbenen omhoog, heet: nga langier pamali, of de goden verzoeken om een sterfgeval in de familie. 2. op de drempel (deurpost) zitten is pa mali nongtot djodo je aanstaande djodo (echtgenoot/echtgenote) komt niet verder dan de drempel van je geluk. 3. uit een tjobek (wrijfnap) eten is pamali armoede. 4. uit een wadjan eten pamali je kind krijgt blauwe billen. 5. Bij rijst stomen met koekoesan, niet fluiten: je lippen tuiten als een koe koesan pamali, verzoeken om ramp spoed - tegenspoed. 6. Op een hoofdkussen zitten pamali verzoeken om puisten op je billen. 7. Jonge mensen nooit uit geschonden bord of kopje consumptie laten gebrui ken schenden van hun toekomstig geluk. 8. Nooit je nagels knippen na donker (daarginds na 6 u.) pamali, want dat Weet U nog dat bawang poetih re cept dat ik vroeg? Ik kreeg het van mevr. Huysmans, een van die recep- ten-computors die gewoon alles schij nen te onthouden wat ze wel eens heb ben gegeten of hebben zien klaarma ken. Hier gaat ie dan, speciaal voor de hoge bloeddruk-klanten, onder het motto: 3 TEENTJES per dag houden U het hele jaar op de BEEN! Bawang poetih asin Hoeveelheden zelf bepalen, ik nam voor proef: 1 bawang poetih, teentjes loshalen, niet schillen. 1 grote, volle theelepel bruine basterd suiker, azijn, genoeg om de bawang onder te zetten, wat zout, wat water. De ongeschilde teentjes in het vocht laten, 10 tot 14 dagen. Proeven of ze lekker zuur zijn, dan pas velletjes afhalen. Terug doen in de azijn. Heerlijk bij de bahmie! En als na deze bawang poetih-affaire uw bloeddruk weer mooi op pijl is ge komen, dan kunt U lekker weer eens "zondigen" met dit heerlijke recept van zout vlees van Irma Susan-Mathey mag alleen bij een lijk, dus verzoeken om de dood. Ook niet haar knippen. 9. Na donker mag een vrouw of meisje zich niet meer baden pamali de duivel verzoeken, of eventuele gluur ders, want je neemt dan een lampje mee. 10. Mag nooit je hoofd steunen met je han den pamali is verzoeken om zwa re zorgen. 11. Verdorde bloemen direct weggooien, niet te lang in huis houden pamali, want je huis is geen graf. 12. Als iemand je in 't donker roept en je weet niet wie, dan niet "ja" antwoorden pamali het kan best de duivel of de dood of één of andere kwade ver zoeking zijn. 13. Na donker nooit geld tellen of uitgeven: of dit ook pamali is? Logisch wel, dat de dieven en afgunstigen verzoeken. 14. Als je een heel akelige droom hebt gehad, nooit voor 12 u. 's middags aan anderen vertellen pamali de droom komt uit. En als je aan dromen geloof hecht, moet je een sprietje haar afknippen, en verbranden, terwijl je zegt: "Ik ver brand mijn droom." De betekenis van de droom komt dan niet uit. Mijn Nini heeft 't me toen geleerd en ik die het op haar beurt weer kreeg van Pauline Moquette-Elias (van Malang, zusterschool Tjelaket?) Zoutvlees Wrijf 1 kilo rundvlees (punt borst stuk) in met 2 eetlepels colorosazout en 2 scheppen witte suiker. 4 Uren zo in een pan met deksel laten staan. Daarna het brok 2 uren lang in ruim water laten koken. Klaar om te eten. Colorosazout bij de slager halen! Vlug klaar en geen salpeter nodig om de mooie rode kleur te krijgen. 3 Tips van mevrouw Siebenhaar, Dieren. Erg goed van die aardappels. Maar bij mij betekent 2 kilo petatten erin, lombok, tomaten, boontjes, peté eruit. Wat is belangrijker? En wat tip 3 betreft: adoe nog zo ver die schoonmaak! Maar toch wel handig om te onthouden: 1e. Aardappels in de groentenla van de koelkast bewaren; omdat al djèng- kèl van 't bewaren in kelderkast, na verloop van tijd ik taogé kan pluk ken. Met antispruit behandeld mag je pas na een maand gebruiken. 18 dagen) 2e. een regenkapje opzetten wanneer je de keuken ingaat, voor de vetten en geuren; op de grond een krant of twee, na afloop krant weg in de vuilnisemmer. 3e. voor je met ragen begint, een grote plastic zak over je hoofd; jas aan (plastic), kranten op de vloer uit spreiden over de meubels. Klaar? Kranten bijeen rapen en boven de ton uitschudden of meteen weg gooien. doe 't nog altijd, mag je rustig weten, na een akelige droom. Dan zijn er nog veel meer zaken van bij geloof, b.v. als een hond nachten achtereen huilt (baoeng), beweert men daarginds, dat die hond om de beenderen van zijn baas huilt, dus zijn dood wenst (geloof je?). Als een nachtvogel, de Korèak over de huizen vliegt en daarbij zijn roep uit, als van scheurend lijnwaad, worden de baby's gauw op hun buik gelegd en roepen de moeders: "Hier is niets, maar daarginds wijdweg moet je zijn!" Zij geloven, dat die vogel de dood voor spelt van de baby's. Mijn Nini lette op al deze zaken en vermaande prompt, als je per abuis tegen al deze pamalie's in han delde. Daarom ook heb ik ze bijna alle onthou den, maar nu hier in Holland denk je nuchterder. Me dunkt, het is hier voor ons toch al moeilijk genoeg, ook zonder al deze pa malie's Pim P.S. Bij al deze pamalie's moet je niet vergeten, dat de huisjes daar meestal van bilik (gedèk) zijn en dus erg doorzichtig. P. Ook wel boeroeng Serèak genaamd. Mijn hele jeugd door heb ook ik deze vogel geassocieerd met onheil, maar verwarde hem met de boeroeng tjabak. Deze heeft echter (zoals ook door de ornitholoog Hoo- gerwerf vermeld) een roep "die gelijkt op het geluid van een steen die op het ijs wordt gegooid: "sjuck-sjuck-sjuck", al vlug ger, eindigend in een "sjirrr-r-r-r-". Een geluid inderdaad, dat ik ook vaak gehoord heb. Maar nu zit ik dus met de vraag: Maar welke is dan de vogel die 's nachts zo on heilspellend "se-rèak roept? Want ook die roep herinner ik me heel goed Inderdaad: hoe ouder men wordt, hoe meer men gaat denken: ettelijke van die pamalie's zijn eigenlijk alleen "uitgevonden" door strenge moeders om hun kinderen goede manieren te leren. Waarbij we ons toch wel afvragen of slechte manieren ei genlijk ook geen soort onheil zijn T.R. //TüTg Het hindert niet, of U geen ervaring heeft in de rijsttafelproducten-branche Uw vechtlust en doorzettingsvermo gen interesseert ons meer. Indien een buitendienstbaan het bezoeken van detailhandel Uw be langstelling heeft en U heeft ver koopervaring, schrijft U ons dan een kort briefje, ofnog beter belt U ons voor een afspraak. Wij verlenen onze medewerking bij het verkrijgen van een woning in Emmeloord. O. B. Kerger Im-Export-Groothandel in rijsttafelproducten Nagelerstraat 47 - Emmeloord Telefoon 05270-4448 of 4888 18

Tong Tong | 1971 | | pagina 18