Frik Waarschuwing NADERE MEDEDELING Uitkering Vervolgingsslachtoffers DANK S. L. F. Catalani VROEGER BETALEN Op 2 oktober hebben we Jonkheer Frederik André (Frik) de Koek ten gra ve gedragen. En we zijn nog steeds stil te moede. Want Frik (voor al zijn vele vrienden) was een zeldzaam mens. Minzaam, eeuwig hulpvaardig, eeuwig op zoek naar de betere waarden in zijn medemensen en in de wereld. We heb ben Frik nog nooit scherp over mede mensen horen spreken. Alsof hij wist dat wij mensen "toch nooit weten wat we doen". En dus alle critiek en roddel geen zin hebben. We maakten met Frik voor het eerst kennis door Tong Tong, waarvan hij direct een ijverig mede-bouwer werd. Hij en zijn vrouw "Zus" hebben onze N.V. opgezet, waar hij ook geruime tijd commissaris van was. Frik is vroeger bestuursambtenaar geweest. In zijn studentenjaren was hij in Leiden mede speler in het Leidse krontjongorkest. Frik heeft nooit ergens schaamte voor gehad. Wat hij was, was hij altijd met volle integriteit. Hij hield van de hoge verplichtingen van het bestuursambte naarschap en hij hield van de arme desabewoner, voor wiens rechten hij altijd opkwam. Een jaar of zes terug besloot hij zich uit het drukke stadsleven terug te trekken. Met zijn vrouw vestigde hij Ondergetekende acht het nuttig en in het belang van de leden van onze TONG TONG-club te waarschuwen tegen het reizen naar Indonesië en te rug met chartervliegtuigen van al dan niet bekende chartermaatschappijen. In het bijzonder is z.i. af te raden wan neer men niet zo jong meer is. Zijn ondervinding leerde hem dat op de data en tijdstippen van vertrek uit de diverse plaatsen weinig staat valt te maken. Verder dat de begeleiding door vertegenwoordigers van de char termaatschappijen op de luchthavens bepaald onvoldoende was. Het over stappen (waarbij men nog de zorg heeft voor zijn bagage) is, vooral voor de oudjes, erg vermoeiend. Voor het maken van een (charter) reis naar Indonesië is, afgezien van de geschiktheid van de vertrekdata uit Nederland en Djakarta, voor een rei ziger de reissom natuurlijk van groot en veelal zelfs van overwegend belang. Men late zich echter niet misleiden door de "lage" reissom-retour. Want voor nog geen vier honderd gulden meer, kan men reeds een bezoek aan Indonesië brengen. W. H. Morren De heer Morren noemde nog een paar groepen die op de door hem ge noemde condities charter-vluchten aan bieden. Redactionele aanbeveling is echter niet toegestaan, maar ons is gebleken dat een telefoontje of briefje naar KLM of Garuda betrouwbare voor lichting brengt. Red. zich in Mallorca, zich geheel wijdend aan zijn hengelsport. Het leven van het echtpaar beloofde rustig weg te ebben tot in verre jaren. Maar opeens sloeg het Noodlot toe en maakte zijn vrouw plotseling tot een hulpeloze invalide door een attaque. Frik trok natuurlijk met Zus mee terug naar Hol land, de trage genezing van zijn vrouw (die in een revalidatie-centrum werd opgenomen) eenzaam, maar geduldig afwachtend. Tot het Lot ten tweede male toesloeg. Het was een grote schare oude vrienden en vriendinnen, die Zaterdag aan de groeve stonden. Nog steeds bedremmeld door de onverwachte schok, in half ongeloof neerkijkend op het donkere gat in de aarde, waar Frik werkelijk in neergelaten werd. Het ein de. Heel hoog in de blauwe hemel vloog cirkelend een sportvliegtuigje, een gouden tjapoeng in het azuur. En het was opeens alsof Frik hier zijn laatste opbeurende boodschap gaf zo als zijn hele leven door: nee, niet in de schoot der aarde gaat alle leven terug. Slechts de bouwstoffen die wij geleend hebben gaan naar de recht hebbende aarde terug. Wijzelf ontstij gen de aarde in de dood. En hoe hoger wij het hart droegen in het leven, hoe hoger wij stijgen zullen. De boodschap is begrepen, Frik. Met verwijzing naar het artikel betref fende de Rijksgroepsregeling Vervol gingsslachtoffers '40-'45 in de Tong Tong van 15 maart 1971 is het mis schien wel goed de belanghebbenden er nogmaals op te wijzen dat zij, wan neer hun aanvraag is ingediend vóór 22 maart 1971, eventueel aanspraak kunnen maken op een periodieke uit kering met terugwerkende kracht tot 1 juli 1968. Dit is geheel afhankelijk van hun financiële positie. Veel mensen zullen hun aanvraag laten verzorgen door een gemeentelijke so ciale dienst of (in Ind. gevallen) door de Stichting "Pelita". Deze instellingen zijn uiteraard geheel met de regeling op de hoogte, maar het lijkt ons toch wel goed als de aan vragers zelf ook op deze mogelijkheid attent zijn. Red. Voor de knipsels uit diverse Indo nesische bladen over het Staatsiebe- zoek aan Indonesië, die wij van alle kanten mochten ontvangen. Ook al waren zij meestal te laat voor opname in ons blad, wij hebben er een prettige brede impressie door gekregen van het grote succes dat dit Staatsiebezoek voor Indonesië geweest is. Hij stierf op 2 oktober gewoon omdat zijn levenskaars was opgebrand. Hij werd 81 jaar, en na zijn 65ste jaar (de merkstreep van gojang kaki) was hij even actief en "engagé" als alle jaren tevoren. Waar hij als postambte naar klom tot de hoogste rang: die van chef hoofdpostkantoor van Batavia. Daarnaast was "Cat" (zo noemde ie dereen hem) zijn leven lang een strijd baar voorvechter van Indo-belangen en hij heeft in diverse posities het I.E.V. goed gediend. Cat was het die "het onbeduidende postklerkje" Berretty ontdekte en bij Zaalberg bracht: "Doe iets met hem; hij is voor méér in de wieg gelegd!" En Berretty werd een internationaal bekende pers-koning! En alsof dat nog niet genoeg was, was hij een prominent bestuurslid in diverse voetbalverenigingen en bon den. Hier in Holland kenden wij hem natuurlijk als loyaal supporter van Tong Tong en als directeur van onze N.V. in ettelijke zeer moeilijke jaren. En ten slotte was hij mede-promotor van het Indisch dorp "Miralmonte" in Spanje. Er zijn werkelijk weinig lndischgas- ten, die in een zó lang leven kunnen terugblikken of zó enorm veel arbeid. "Cat" heeft zich dus ontelbaar veel vrienden gemaakt. Zijn verdiensten voor het Rijk werden gehonoreerd met het Ridderschap in de Oranje Nassau Orde. En in de herinnering van Indische gemeenschappen waar ook ter wereld zal zijn naam nog heel lang voort leven. Voor hem is het devies van Tong Tong: "Trouw, Branie, Onder nemend," een levenslang werkpatroon geweest. En ik persoonlijk reken het me tot een eer Catalani gekend te hebben van de eerste dag van onze kennismaking en samenwerking (in het Comité Organisatie Stedenwedstrijden in Indië) tot onze laatste dagen van samenwerking toe, bij Tong Tong. Vorig jaar heeft U ons PRACHTIG geholpen door al vroeg te beginnen ons Uw nieuwe jaarabonnement toe te sturen. Als alles zo'n beetje ver spreid binnenkomt tussen november en Februari, dus niet alles "DJEBLOS!" op 1 januari, kunnen we vrij rustig blijven ademhalen. Natuurlijk hebben we het over de jaar- en halfjaarsabonnemen ten. Maar U weet het dus: als Uw giro' tje wat vroeger binnenkomt dan eigen lijk hoeft, klappen wij in de handen! 3

Tong Tong | 1971 | | pagina 3