Vrolijke Herinneringen HIDOEP TEROES FONDS „ZESTIG DUIZEND HIDOEP TEROES FONDS BLADVULLING Beste Tjalie, het zou huichelachtig zijn te ontkennen, dat ik speciaal de laat ste Tong Tong met grote belangstelling heb gelezen. Het stuk in Berita Yuda over mijn vrouw en mij is afkomstig van Antara en ook elders gepubliceerd; de verslaggever Mashud één van mijn oude vrienden, die zoals uit het stukje ook blijkt, met vele andere kenal-kena- lans uit de Indonesische journalistieke wereld van die dag (te onzer ere) de gast waren van oud-ambassadeur, oud minister, maar bovenal nog steeds ac tieve journalist Diah en zijn alom hoge lijk gewaardeerde vrouw Herawati, ook "in het vak". Het was een hoogst opge wekte bijeenkomst in wat ik zou willen noemen "oude stijl" - vol kwinkslagen, goedmoedige prikjes naar alle kanten, prikkelende discussies. In een woord: het was een samenkomst met de Indo nesische collega's zoals ik er, vóór mijn definitief vertrek uit dat dierbare land, vele heb bijgewoond en waaraan ik nog altijd dankbare herinneringen bewaar. De gastheer en gastvrouw voor de or ganisatie daarvan ook op deze bladzij de nog eens onze hartelijke dank. Waarschijnlijk is juist deze opgewekte stemming de oorzaak, dat de verslag gever mijn verhaal over de arrestatie op 23 januari 1950 van o.m. Anwar Tjokroaminoto en mij niet helemaal heeft kunnen volgen en daardoor de clou heeft gemist. En die is juist zó ver rassend, dat ik alsnog graag het eind van mijn ervaringen hier nog even wil vertellen. Anwar Tjokroaminoto, destijds premier van Pasundan, werd tegelijk met mij op die gedenkwaardige dag gearres teerd op verdenking van deelname of medeplichtigheid aan de overval van Westerling op Bandung, diezelfde dag. Wij werden gebracht naar het hoofd kwartier van de Polisi Militer, destijds gevestigd in de voormalige Jan Pie- terszn Coenstiohtichting te Djakarta. Cellen waren er niet: wij zaten de ge hele nacht op stoelen in de hal te pra ten. Ik kende Anwar: hij was ook een (oud)-collega. De volgende dag werden wij beiden afgevoerd: hij naar een mij onbekende bestemming - later bleek dat dit Linggadjati was geweest - ik naar de gevangenis op Glodok. Enige maanden later zag ik hem terug: hij was vrijgelaten en inmiddels be noemd tot minister van sociale zaken. Ook ik was weer vrij en woonde als verslaggever van de Nieuwsgier zijn beëdiging door president Soekarno bij. Dat geschiedde in het paleis Rijs wijk. Na afloop kregen familieleden en belangstellenden gelegenheid, de nieu we ministers, waarvan Anwan er dus één was, geluk te wensen. Toen ik Anwar de hand reikte trok hij mij naar zich toe en fluisterde: "Wij zien me kaar toch altijd op de raarste plaatsen 4 Motto: Gelukkig zijn is gelukkig maken. Gezien het feit dat het "Fonds Zestig Duizend" nog steeds niet is volgestort, stelt men zich onwillekeurig de vraag, hoe of dit zou kunnen worden bespoedigd. Indien iedere sympathisant of abonnee van Tong Tong zijn of haar bijdrage van een tientje had overgemaakt, was het beoogde doel nu reeds bereikt. Maar het schijnt dat niet een ieder van hen een tientje kan of wil missen. Voor hen die hiervoor in aanmerking komen of zouden kunnen komen, heb ik een idee. En dat is, dat men dit fonds met een legaatje zou kunnen helpen. Aldus doet men zelfs na zijn of haar dood een goede daad. Zolang het te legateren bedrag niet groter is dan 500,(vijf honderd gulden), is geen successierecht (successiebelasting) verschuldigd. Deze gift komt dus ten volle ten goede aan het "Fonds Zestig Duizend". Zo'n legaatje is erg makkelijk gemaakt met een z.g. CODICIL. Dat is een eenvoudige, geheel met de hand gescheven, gedagtekende en ondertekende brief waarin het bedrag en de naam van de begunstigde zijn genoemd. In dit geval dus het Fonds Zestig Duizend. Een notaris komt hierbij niet te pas. Kosten worden dus door de erflater (schenker) niet gemaakt. Iets om over na te denken dacht ik. Gelukkig zijn is immers gelukkig maken? JA TOCH? W. H. Morren Inderdaad een heel goede tip. Wat ons bij de redactie opvalt, is dat zoveel lezers zich nog steeds ijverig inspannen om de zestigduizend vol te maken. En regel matig, tips fourneren, waardoor het Fonds "vanuit de verte" blijft aansporen. Dank! - Red. Hierbij ingesloten tjaptoen (Chin.: tien pop) voor tambah nog één stevige wortel voor de poehoen Waringin, jang namanja Fonds zestig duizend. Ik hoop, dat die poe hoen waringin vlug stevige wortels zal schieten, een flinke stevige waringinboom zal worden met luchtwortels. Dat straks die luchtwortels de grond zal bereiken en diep in de grond zal ingaan tot steun van de waringinboom. Pendèknja: onverwoestbaar. Tjalie het beste met je en allen, dat je lief is. "Oude Tj-ih" dari Betawie Tja, dat Hidoep Teroes Fonds! Duizenden lezers geven er niets om, maar het zijn vaak de eenvoudigste "ouwe Tjihs", die er met grote dierbaarheid over spreken! Wat vreemd, dat grote verschil bij hetzelfde soort mensen! Kennis van ma tijdens haar verhaal van een reis naar Europa. "En toen ja Riek, ik kalang kiboet, zo zenuwachtig, tot ik denk, ik ga in de gronden." Andere kennis proberend Hollands te spreken. "Wah in Gholland zo an ders, weet je. Als je ziet hier: chuis wah eventjes chuis, wah eventjes chuis. Maar dhaar chuis chuis dhoor dhoor, soooeel te erg seg, tot bin- goeng." J. Weiter Ik behoef niet te zeggen, dat wij nog eens hartelijk gelachen hebben, toen ik Anwar onder de gasten aantrof bij een rijsttafel, die de oud Hoge Com missaris van de Republiek in Nederland mr. Moh. Roem en zijn lieve vrouw ons eveneens tijdens ons verblijf in Dja karta aanboden. je "Paatje" Ritman Zaterdag 30 oktober 1971 Grote TROPISCHE DANS-SHOW-AVOND Gebouw: MUSIS SACRUM, te ARNHEM Velperplein, (Centrum) m.m.v. "DARA PUSPITA" een Indonesisch damesorkest van wereldformaat op tournee door Europa, met "krontjong liederen", en ook "beat en soul muziek". Met: Oosterse - muziek - dansen en menu's. Toegang voor iedereen; Kaarten aan het loket op 30 okt a.s. aanv. 19.30, 5,00 p.p. Inl. Tropische Cult. Kontakten, postbus 56, Bilthoven Tel. 030-78 28 06 Wees een BOOM, een VRUCHT BOOM. Lever na slechts één maal geplant te zijn vruchten voor vele, vele jaren. Plant f 10,in het FONDS ZESTIGDUIZEND

Tong Tong | 1971 | | pagina 4