het oude nederlands-indië van gorcum assen/amsterdam NAAR EEN BEJAARDENCENTRUM? In dit nummer zal de lezer twee be richten vinden omtrent plaatsen in be jaardentehuizen. Zulke berichten zullen er in de toekomst wel méér komen. Het spreekt vanzelf dat wij over deze bejaardencentra geen mededelingen kunnen doen wat betreft duurte (goed koopte) of de diverse mogelijkheden van comfort. Dat moet de a.s. reflec tant ZELF beoordelen. Wij raden de geinteresseerden dus aan zich in verbinding te stellen met de betrokken secretariaten en een af spraak te maken voor een bezoek. Dan kan men zich zelf overtuigen. De diver se tehuizen of centra hebben natuurlijk uiteenlopende opvattingen van comfort en service. Om te voorkomen dat men zich later eventueel tekort gedaan zal voelen (en dan Tong Tong op zijn kop te geven!) wordt nogmaals uitdrukkelijk gezegd: ga zelf kijken! U zult er als U besluit tot inschrijving de laatste jaren van Uw leven zitten. Dat is een weloverwogen eigen keus (niet blin delings anderen geloven!) ten volle waard. Voor bejaarde Gerepatrieerden In 1958 bereikte de repatrieëring uit Indonesië een hoogtepunt. De proble men, die daardoor ontstonden, om al die duizenden mannen, vrouwen en kinderen aan huisvesting, kleding en voedsel te helpen, waren niet gering. Maar ze werden opgelost. Onder die gerepatrieërden waren vanzelfsprekend vele bejaarden. Daar voor was in de bestaande, overvolle bejaardentehuizen geen plaats. Dus werden in allerijl een aantal op dat mo ment toevallig leegstaande gebouwen gekocht en ingericht. Dit was ook het geval met "Dennenrust", een voorma lig sanatorium, gelegen in de prachtige omgeving van Wageningen. Het werd speciaal voor Protestantse bejaarde gerepatrieërden bestemd. Was aanvankelijk iedereen tevreden met deze oplossing, langzamerhand werd het verschil tussen de wijze, waarop deze gerepatrieërden en de wijze, waarop bejaarden in de vele nieuwe tehuizen in Nederland waren gehuisvest, als ontoelaatbaar gevoeld. Niet in het minst door het Bestuur van "Dennenrust", dat als enige juiste oplossing zag het bouwen van een nieuw tehuis. Men is enthousiast plannen gaan maken en het definitieve plan gaan uit werken. Het gevolg daarvan was, dat er nu op het terrein van "Dennenrust" een prachtig nieuw bejaardentehuis verrijst. Als alles goed gaat, zullen om streeks de aanstaande jaarwisseling de eerste bewoners erin trekken. Dat zijn dan de bejaarden van het oude "Dennenrust", kort daarop gevolgd de bejaarde gerepatrieërden van "Het Zwaantje" in Overijssel, welk tehuis eveneens wordt opgeheven. Maar... en nu komt het prettige be richt... na die verhuizingen zijn er in het nieuwe huis nog enkele plaatsen beschikbaar, die in de allereerste plaats bestemd zijn voor gerepatrieërden. Vandaar deze mededeling in "Tong Tong". Men zal er wel vlug bij moeten zijn, wanneer men meent voor een plaats in "Dennenrust" in aanmerking te ko men. Wie zou niet graag in een tehuis willen wonen, waarvan Bestuur en Di- rektie alles doen, om te maken, dat men zich senang voelt, waar men met de bewoners heerlijk kan omongen over tempo doeloe, waar men geen kans krijgt, om te vereenzamen, kort om, waar men zich als gerepatrieerde thuis voelt. Nu reeds wordt de grote ruimte, waar men door de voordeur binnen komt, de pasar genoemd en vanuit die pasar heeft men straks uitzicht op een tropische kas. Wanneer het aantal aanvragen het beschikbare aantal plaatsen overtreft, ontstaat vanzelfsprekend een wacht lijst. Dan zal men nog even geduld moe ten hebben. Aanvragen moeten gestuurd worden aan: De Direktie van "Dennenrust" Protestants Bejaardencentrum voor Gerepatrieërden Hartenseweg 50 Wageningen. - (post Renkum) De Direktie is tevens gaarne bereid alle gewenste inlichtingen te verstrek ken. Het telefoonnummer is 08373-2234 BEJAARDENZORG GEREPATRIEERDEN De Stichting Katholieke Bejaarden zorg voor Gerepatrieerden Postbus 269 's-Hertogenbosch heeft sedert 1953 een aantal bejaardentehuizen en een verpleeghuis speciaal voor gerepatri eerden in beheer, met het doel voor de bejaarde gerepatrieerden in groepsver band een zo gelukkig mogelijke leef sfeer te scheppen. Het is ons meermalen gebleken, dat vele bejaarde gerepatrieerden in moei lijkheden verkeren op het gebied van huisvesting en niet of nauwelijks kun nen slagen in een of ander verzorgings tehuis te worden opgenomen. Hoewel in onze tehuizen géén onge limiteerde mogelijkheid van plaatsing aanwezig is, bestaat in het algemeen wel de kans dat bejaarde gerepatri eerden op grond van medische en/of sociale indicatie een plaats in één on zer tehuizen kunnen vinden. W. L. de Leeuw (Secretaris) uitgeverij: van gorcum, assen/amsterdam het oude nederlands- "het oude nederlands-indië", het eerste deel van de memoires van indië. memoires van mr. mr j a jonkman, oud-voorzitter van de eerste kamer, geeft een beeld van j. a. jonkman (ons XXste eeuwse verleden, nr. 7) 0 kolomen in het verre oosten, gezien door de bril van een 320 blz., 8 blz.'foto's, vooruitstrevend ambtenaar en politicus, het bestrijkt de periode van 1919 gebonden f 38,tot 8 maart 1942, de dag van de capitulatie voor de japanse overmacht. het boek is een rijke bron van historische informatie vooral voor diegenen die het destijds "zelf hebben meegemaakt", zoals b.v. oud-bestuurs-ambtenaren, parlementariërs en oud-officieren. verkrijgbaar bij: boekhandel tong-tong, prins mauritslaan 36, den haag 5

Tong Tong | 1971 | | pagina 5