Fonteijn Co - HET VERGETEN KERKHOF Disco Bolland Makassar niet veel betekende. Je kon dan ook moeilijk zeggen "Ik ga eens een week end hier of daar naar toe" zeker niet in de jaren waar ik nu over schrijf. Des avonds bij maanlicht liep je eens door de Chinese wijk naar de rivier waar je bij laag water soms een aantal krokodillen zag liggen, ook kon je wel eens een tochtje maken, als je tenminste over een auto be schikte, naar Takaller, het enige plaatsje, dat eens door een spoorlijn met Makassar verbonden is geweest (dat was later, de lijn is weer opgeheven), maar daar hield het dan ook mede op. Toch heb ik ondanks wat ik hierboven neer schrijf altijd prettige herinneringen aan Ma kassar behouden. Het was er intiem ge zellig, de mensen gingen leuk met elkaar om, de feestjes, en dat waren er nogal wat, als ik zo de foto's die ik daarvan nog heb, bekijk, geweldig! Neen, ik kan niet anders zeggen, dan dat Makassar, één der oudste en belangrijkste steden in Indonesia, een belangrijke plaats in mijn tropenjaren blijft innemen. Na de 2e wereldoorlog kwam ik er vrijwel iedere maand. Veel veranderd was er niet. Ja, natuurlijk, de stad had zich wat uitge breid, er waren bedrijven verdwenen, er waren bedrijven bijgekomen. Een zwembad straalde nu haar pracht uit aan de kade, of beter gezegd in het verlengde van de kade vlak voor de esplanade, modern met alles wat er zo bij behoort. Maar, en dat viel mij op, verder had de stad haar "eigen ik" weten te behouden. Dat is veel waard. Ik hoorde en las uit Tong Tong, dat de naam Makassar gaat verdwijnen. Jammer, maar in mijn gedachten zal het zolang ik nog te leven heb "Makassar" blijven. Dit over deze interessante plaats op Celebes. Ik kan dit artikel echter niet be ëindigen zonder er de aandacht op te ves tigen, dat Celebes aan natuurschoon ont zettend veel te bieden heeft, de golf van Boni, Straat van Boeton, de plaatsen Ken- dari met de beroemde zilversmeden, Kolo- nedale met zijn uitzonderlijk mooie haven ingang, en nog veel meer van dit alles, om nog niet eens te spreken van de ge bieden rond Menado en Tondano. We zijn nog niet zover, maar ik durf te voorspellen, dat Celebes binnen niet al te lange tijd een zelfde toeristen stroom zal gaan trekken als thans Bali (ik noem dit „ons Marken"). v. Seventer P.S. Nu de naam Makassar definitief uit de kaarten van Indonesië geschrapt is (en vervangen door de naam Udjung Pandjang) meenden wij deze plaats nog eens extra in Tong Tong te moeten gedenken. Stationsweg 143 tel 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred Hendrlkl. 161 tel 070 - 55 66 97 DEN HAAG Tophits L.P. uit Djakarta: TITIEK SANDO- RA in duetten met MUCHSIN. Eindelijk, eindelijk de grote ster uit Indonesia hier op de plaat. Prijs f. 19,90 goede stereo kwaliteit. Importzending uit Singapore is NU ook weer binnen. Salina no I, Salina III, Ivo Nilakreshna, Han-Wen, Aida Mustapha en honderden andere soorten. Kent U de Tetap-Segar producties uit Indo nesia die hier op Mata Hari label staan? Allemaal originele platen, krontjong asli. Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud 22 Karaats verlovingsringen BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f79.50 franco huis. Er zijn in Indonesië tal van vergeten kerkhoven. Eén ligt ergens tussen de plaatsjes Titipapan en Laboean-Dgli op de weg van Medan naar Belawan-Deli. Als mijn gastheer C. F. Bergman mij er niet attent op had gemaakt, was ik er nooit aohter gekomen. De graven zijn n.l. zo volkomen door tropische planten overwoekerd, dat je ze niet ziet. Inscripties op zerken zijn bijna onleesbaar. Zware regens, grote hitte en koude onverschilligheid van mensen zijn de hoofdschuldigen. Na over een parit (op Sumatra spreekt met niet van een slokan, maar van een parit) gesprongen te zijn en me door dicht struikgewas en lalang gewerkt te hebben, kwam ik bij de eerste tombe. Willem 26 juli 1844, 28 maart 1888. Willem was pas 44 toen hij overleed. Het tweede graf was van een Duitser? Een Oostenrijker of een Zwitser? Hier ruhet Otto Friedrich Dietrich Geb. zu Glaughau am 10 juni 1865 gest. zu Laboean am 3 Februar 1890. Otto be reikte dus de leeftijd van 25 jaar! En tenslotte het derde graf: "Tempat perhentian Ibu, Mertua, Nenek kamie jang tertjinta Santje Withelmina Siwalette Djaulan Lahir di Padang Meninggal di Belawan Februari 1939. Drie graven, drie nationaliteiten Ik heb nog getracht andere graven te berei ken, doch dit werd mij door de dichte vegetatie niet goed mogelijk gemaakt. Op een afstand van slechts enkele meters van dit vergeten kerkhofje daverde en dreunde het intense vracht auto verkeer van en naar Medan voor- bij. De aarde beefde en het is dus niet verwonderlijk, dat tombes door dat ge weld scheefzakken en je overal omge vallen zuilen en kruisen op de grond ziet liggen. Ik heb op het kerkhof "Kembang Koe- ning" te Soerabaja gezien, dat men grafzerken als publieke latrine ge bruikte. Ik heb in het weekblad "Panorama" van 18-24 september j.l. foto's van gra ven gezien, die je verdrietig stemmen. Wat te denken van een paar betjak- koetsiers, die hun voertuig wassen met regenwater dat op een grafzerk is blij ven staan? Dit is toch niet het graf van Uw vader of moeder of van een andere geliefde dode? Ach ja, het mag! Het mag, want het is niet verboden. Je Mag op een kerkhof spelen, je Mag er geiten hoeden, je Mag er een warong heen brengen, je Mag er ook breien, een betjak wassen of er een publieke latrine van maken... Je Mag er alles doen, want het is niet verboden. Je mag ook schrijven, zoals die meneer van Panorama: oude moedertjes brei en een broekje, tegen een zerk ge leund; kinderen stoeien tussen de heu veltjes, spelen verstoppertje achter de vaak enorme kruistoestanden Ziet U wel? We dragen niet meer ons kruis. We spreken tegenwoordig van een "kruistoestand"! G. H. Bartman Naschrift van de Redactie: Wij ontbloten het hoofd bij de pië teit van onze naasten, toch wel besef fend dat de dood van derden ons nauwelijks beroert. Het opstel van Tjalie "Vriendelijk Dorp op een Doden akker" in de Piekerans beschrijft soort gelijke toestanden op een Chinees kerkhof en heeft ons alleen doen lachen. Want we weten dat als Tijd en Afstand ons niet over de rouw om doden heen helpt, we rouw zouden moeten bedrijven om elke voet gronds op aarde, omdat immers de wereld één groot kerkhof is... 11

Tong Tong | 1971 | | pagina 11