Giki Avond Te Surabaja Mei Batik-Schilderkunst Enkhuizer Almanak, Djempol! NECTAR - essence: op 26 oktober 1971 Een honderdtal genodigden vulde de vergaderzaal van de Jajasan Gita Kirtti aan de Djalan Pemuda (Simpang) 64 te Sura- baia op dinsdag 26 oktober in afwachting van de aangekondigde lezing door Rob Nieuwenhuys (E. Breton de Nijs) over het bekende onderwerp "Tussen Twee Vader landen". Helaas echter wachtten wij tevergeefs, de spreker, die op tournee was over Java, is die avond niet komen opdagen. Blijk baar was hij door voor ons onbekende oor zaak blijven steken tijdens zijn reis naar Surabaia. Het bestuur van de GIKI pluus de aan wezige Ambassaderaad Drs. v. d. Berg en de Ned. consul te Surabaia de heer Fese- vur, slaagden er echter in van deze avond toch nog een succesvolle samenkomst te maken voor allen die belangstelling hebben voor de culturele verhoudingen tussen In donesia en Nederland. Alleen reeds de aard van het aanwezige publiek, afkomstig uit alle delen van Sura- baia's samenleving, volkomen tolerant en bereid de tegenvaller met humor te nemen, maakte deze avond tot een gezellige "In dische" avond. Gelukkig was er nog een ander onder werp, dat de drie sprekers, Dr. Soetjahjo (vzt. GIKI), Drs. v. d. Berg (Amb. raad) en de heer Fesevur (consul) aanleiding gaf een geanimeerd praatje te houden, nm|. de a.s. opening op 1 november van de Neder landse bibliotheek en leeszaal. Deze zijn geheel op initiatief van de GIKI ingericht, waarbij van de Ned. Ambassade te Djakar ta wel enige duizenden boeken werden ver strekt en ook de regelmatige bevoorrading met kranten en tijdschriften plaats vindt. Zoals de heer v. d. Berg duidelijk uiteen zette, de GIKI is geen agentschap van de Ned. Ambassade, maar een volledig auto noom lichaam. De culturele banden tussen Nederland en Indonesia worden wel door de Ambassade bevorderd, maar men heeft geen standaard organisatie of regel hier voor, men maakt eventueel gebruik van bestaande kanalen, of schept zo nodig nieuwe kanalen. Te Djakarta bijv. heeft de Ned. Ambas sade het initiatief genomen tot de oprich ting van het Erasmus Huis, dat op 27 maart 1970 door Prins Bernard werd geopend. Verder is er te Bandung een geheel door de Ambassade opgezette leeszaal en biblio theek in de voorste helft van de vrij katho lieke kerk aan de Djalan Banda 26, en worden er thans voorbereidingen getroffen voor een leeszaal en bibliotheek te Djocja en Semarang, waar eveneens reeds bepaal de eigen initiatieven bestaan. Mogelijk ligt er in dit verband ook een werkterrein voor de Stichting Nederland-lndonesia. We hebben met bewondering en genoegen het resultaat van de werkzaamheid van de GIKI en de medewerking van de Ambassa de te Surabaia bezichtigd en zijn er van overtuigd dat vooral veel geïnteresseerde Indonesiërs hier de bevrediging van een behoefte zullen vinden. In deze zin liet vooral de heer Fesevur zich uit, die in zijn praatje blijk gaf van een grote liefde voor het land waar hij thans woont en werkt en een warm voorstander van hechtere banden tussen de twee vader landen. Hij gaf blijk goed op de hoogte te zijn van de "Indische" literatuur en daaraan wel licht zelf ook nog eens een bijdrage te willen leveren. De avond werd verder gevuld met een 3 tal nederlandse culturele films van de Ambassade waaronder twee van Bert Haan stra. Al met al gingen wij met een voldaan gevoel naar huis. F. J. van der Veer ZENDINGEN VAN CHRIS Kasverantwoording Saldo per 1-10-71 f 86,20 Ontvangen in okt.: Mevr. H. M. v.d. Made-Klein 15, Mevr. Le Fèvre-Lepp f 25, Mej. A. L. Polack 15, J. K. A. Beusekom 40, Mevr. H. A. v. Straten f 25, 120, 206,20 UITGAVEN Verzonden: 1 pakket S'baia 18, Saldo per 1-11-71 188,20 Bijdragen kunnen worden gestort op: Postrekening: 817791 Bondsspaarbank Nijmegen t.b.v. rekening Nr. 932037909 t.n.v. Chr. Simon. MET HEIN BUITENWEG NAAR TEMPO DOELOE Hein Buitenweg is gaarne bereid gedurende de koude wintermaanden verenigingen of gezelschappen in woord en beeld een paar uurtjes terug te voeren naar onze onverge telijke Tempo Doeloe en met hen rond te zwerven langs oude wegen, door kotta's en kotta'tjes en de machtig mooie natuur. Adres: H. Buitenweg, Abrikozenstraat 222, Den Haag - Tel. 070-25 15 33. TERUGKIJKEN OP 365 dagen! Zo met mijn gedachten in 1972 zat ik, dat ik met mijn verstrooide hoofd die ene schrikkeldag al toekende aan het jaar dat achter ons ligt (zie TT. 1 nov. no. 8, pag. 15). Maar 1971 heeft 365 dagen, dat spaart U dus één dag om met een glimlag terug te kijken op de goede momenten. Die U voor Tong-Tong moet neer schrijven en opzenden LIEFST NIET NA 20 NOVEMBER, om een tegeltje te verdienen, of als uw terugblik de allerbeste is, een waardebon van 50,te beste den aan boeken en/of toko arti kelen bij Tong-Tong. Succes met uw glimlach! - L.D. In de kunstzaal Edison, Javastraat 16, den Haag, kunt U tot en met 22 nov. a.s. iedere dag van 11 u. v.m tot 6 u. n.m. binnenlopen om de batik schilde rijen van de Maleisische artist Kheng- Wah Yong te bekijken. Mocht U bij het woord "batik" altijd de Indonesische techniek en motieven voor ogen heb ben, dan kunt U van deze expositie een geheel andere indruk meenemen. Vooral de prachtige kleuren, fel. en warm,/ook bij de Europese batik nau welijks bekend, zijn het bewonderen waard. Verder valt over de kunst van de heer Kheng-Wah Yong wel te dis cussieren. Maar dat is dan altijd een kwestie van smaak. L.D. Een van de voorbeelden van beter op het Hollandse leven ingeschoten raken is... U raadt het nooit: steeds meer Indischgasten kopen de Enkhui zer Almanak. "Een ding van niks", zegt men nog steeds gauw, maar dat ding van niks raakt toch tegen elk jaareinde weer aardig beduimeld, als bewijs dat het toch steeds weer ter hand genomen wordt. Logisölj: waarom zou je een heel boek vol middeltjes tegen allerlei soor- tén vlekken nemen als vijftien bladzij tjes even kort en probaat helpen? Tida susah tjari, immers? Zo is er ook een korte directe hulp bij ongelukken; er is een rubriek "Lastig en Vies" dat vertelt wat er alzo lastig en vies is in het huishouden. Het boekske heeft de weervoorspel lingen voor 1972 (en die zijn beter dan het weer-nieuws van de radio) en er is een volledige kroniek van de belang rijkste gebeurtenissen van 1968 t/m 30 mei 1971. Haweldi'h voor mensen die altijd zitten te wanneer-was-dat-ook- weeren. Voedingsstoffen, maanstanden, feestdagen, kermissen en markten, posttarieven, beuk maar door! En geen enkel woordje sex of andere kurang- adjarderij. Ik zou het kopen. Ook als bescheiden kadootje is het een schot in de roos. 1,90 -F 0,50 porto. Luxe-uitgave, gebonden f 4,80 0,75 porto Deventer Almanak, bijna hetzelfde als de Enkhuizer Almanak: 1,50 0,50 porto maakt U voordelig Uw ROZENSTROOP, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I I Nu ook Nectar kleurstoffen I Vraag gratis receptenboekje. zawr« MMUDa Haa* 1883 Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Goudm MtdaiU Dm Haag 1913 Wagenstraat 129 Den Haag. OeOKPONSBRD 12

Tong Tong | 1971 | | pagina 12