HET GELUK VAN HET JAGEN De Goenoeng Seminoeng SLA-RUM "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk". fOSé ORTEGA Y GASSET In 1937 woonde ik in Moeara-Doea. Het prachtige, grote Ranau-meer, waar heen ik vaak tochten maakte, ligt in de onderafde ling van Moeara-Doea. Aan dit meer ligt het plaatsje Simpang-Sen- der, met vlak aan het water de pasang- grahan. De andere oever van het meer, aan de voet van de goenoeng Seminoeng, was bebouwd met allerlei gewassen, zoals ke- tela- en groentesoorten en natuurlijk man keerden de pisang- en klapperbomen niet. Iets hoger lagen padi-velden, grenzend aan het bos, dat de helling van de goenoeng bedekte. Het was dus geen wonder, dat het in dit bos levende wild, herten, varkens, kidangs, apen en vooral olifanten, vaak last veroorzaakte. Toen op een kwade dag zo'n kudde dikhuiden een ladang een bezoek bracht, verzocht de pasirah van Simpang- Sender de dieren te verjagen. Aa de steiger van de pasangrahan stapte ik om een uur of 8 's morgens in een motor bootje, dat mij na 2 uur naar de overwal bracht. Het dorpshoofd begroette mij har telijk, gaf mij een gids en drager mee, want ik had voor enige dagen vivres meege bracht. Mijn bewapening bestond uit een Mauser van het kaliber .404. Eerst gingen we de ladang bekijken, waar de kudde de vorige avond was geweest en vervolgens volgden wij het brede, uitgaan de spoor door het grote bos. Gemakkelijk kregen wij het niet, want de kudde was bergopwaarts getrokken, maar na enige honderden meters klimmen, ging het ge lukkig weer bergafwaarts. Tegen een uur in de middag hielden wij halt om wat te eten. Na een achtervolging van enige uren hoor den wij beneden ons het getrompetter van olifanten en naarmate we dichterbij kwa men ook het gerommel van verteringsge luiden in de buiken en een heidens kabaal van brekende takken. Ik schatte de grootte van de kudde op een 40 a 50 beesten. De eerste dieren kregen wij te zien; het waren wijfjes met een jonge bul, waarvan de stoottanden nog niet waren uitgelopen. Rekening houdende met de windrichting naderde ik, dekking zoekend van boom tot boom. Op een afstand van ongeveer 15 meter stonden zij daar, links, voor en rechts van me, olifanten, die zich te goed deden aan het blad van een bepaald soort boom met witte schors. Ik heb de naam van deze boom helaas vergeten. Ik heb naar dit schouwspel wel een half uur gekeken en vergeleek het geluid dat het afbreken van takken maakte, het klop pen tegen de bomen om ze van de bast te ontdoen met stampen van padi door een honderdtal vrouwen. Eindelijk zag ik tussen een paar wijfjes een mannetje staan met enorm lange stoot tanden. Ik heb hem gefilmd. In die tijd be stonden de 8 mm toestellen nog niet. Die van mij was een 16 mm apparaat. Al takkenbrekend kwam het mannetje mijn kant op en op een afstand van 5 meter stond hij plotseling stil, hief de slurf om hoog, snoof de luoht op en onraad ruikend 18 begon hij te briesen en te trompetteren. Zijn oren stonden wijd uit, deze bul was klaar om aan te vallen! Ik bedacht me geen ogenblik, mikte en schoot. Het dier deinsde van de klap die het kreeg een paar meter terug en zakte toen door de achter poten. Een tweede bul, niet wetend waar het geluid van het schot vandaan kwam, rende toevallig in mijn richting. Ook deze olifant schoot ik neer, waarop de hele kudde met luid kabaal en hevig trompette rend er van door ging. Mijn begeleiders hadden, veilig achter dikke bomen opgesteld de jacht gevolgd. Zij waren zo onder de indruk, dat zij eerst weigerden naderbij te komen. Zij hadden wel eens pootafdrukken gezien en uitwerp selen van een olifant, maar het dier zelf nog nooit. Eindelijk kwamen ze en bekeken de gedode bullen vol bewondering en ont zag. Wat hen het meest imponeerde waren de slurf, de geweldige oren en de gadings (ivoren stoottanden). Ik leerde hen hoe de tanden uit te breken en tegen de middag konden we naar de ladangs terugkeren, waar de nacht werd doorgebracht. Ik verzocht het dorpshoofd mij direct te waarschuwen, zodra de kudde weer een ladang zou binnenstappen. Doch hij kwam niet. Later bleek, dat de kudde al vluchtend om de voet van de berg was getrokken en in Benkoelen was terecht gekomen. Dit gebied echter lag buiten mijn ressort, zodat ik de volgende dag weer, maar nu met de olifantstanden, naar Moeara-Doea terug keerde. K. Greeven DE VLUGSTE MANIER van bestellen bij Tong Tong: be stelling op de giro schrijven, giro zenden naar Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Dus NIET in de girobus doen, duurt soms 4 dagen voor wij de giro ontvangen! Wij verzenden uw bestelling direct na ontvangst van uw giro, incasseren komt later. Op deze manier kunt u de barang binnen 3 dagen thuis hebben! Sterk verlaagd in prijs Thans slechts f 4,f 0,50 porto Tijdens ons laatste bezoek aan Soera- baja, mochten wij graag mampirren bij Toko Hoenkwee, Tundjungan 98, waar de consumptie vrij goed en beslist niet duur is. Zodra je echter zit, komt er een Indonesische knaap op je af, om te vragen of je schoenen een shine moeten hebben. De nummero twee, die je rust verstoort is een krante-venter met z'n Harian dit en Harian dat en Merdeka en Life. Ten slotte is daar de Madoerees, die beslist een Bali beeldje of een terlaloe moerah kris aan je kwijt wil. Na deze gentlemen met tact maar resoluut van je afgeschud te hebben (de Madoerees staart je verbluft aan als je hem in z'n eigen taal aanspreekt), heb je tijd om de "Tarip Ice-Cream Palace Toko Hoenkwee" te bestuderen. En bij deze nuttige bezig heid kreeg ik voor het eerst van mijn leven het woord "sla-rum" onder ogen. Om te beginnen dit: sla-rum heeft met krop-snij-veldsla of rum niets maar dan ook volkomen niets te maken. Ik ben achter de betekenis van het woord gekomen, door gewoon verder te le zen. Prambos (raps berry) Rp. 50. De p en de r hebben ze omgedraaid maar daar moet U maar niet op letten. Arbei Rp. 75. Es durian Rp. 85. Rumijs a la frambaise Rp. 85.(Framboise). Mur- kus Rp. 85. In dat "rumijs" en "murkus" ligt de sleutel van het geheim "sla-rum". Rum ijs staat voor roomijs en murkus voor moorkus! Sla-rum is dus doodgewoon sla(g)-room! Arbei slarum Rp. 90, Tjoklat slarum, kopi susu slarum, tjok- lat susu slarum! Ze doen verdorie in alles en nog wat slarum. Es tjoklat susu slarum. Es kopi slarum. Alleen in de Dawet strup (hier heb je weer de u voor de oo) en Dawet san ten zit goddank geen slarum. Nog meer lekkers? Panili, waar verklarend tussen haakjes achter gezet is "Vanilli". Gado-gado Rp. 50,Tahu telor Rp. 50,Bak Wan Mie Rp. 75,—; 10 Bidji Bak Wan Rp. 75,Nasi goreng Rp. 100, Smakelijk eten en tot ziens in het Hoenkwee huis. G. H. Bartman

Tong Tong | 1971 | | pagina 18