m i mm A i 1 DE PERKOETOET i it ^^Pantunó =S=S ram, Su - li - ram, ram, ram, Su li - ram, Whis - per - ing, "Come with us, 4- Su - li - ram. Su - li - ram, ram, ram. come far a - way, Su - But shad-ows fly off be - yond the farth- est sea, Tikoekoer ngarioeng goenoeng Djapati di anak hajam. Soekoer soekoer lamoen poendoeng koering da tè pati hajang. De woudduif vliegt rond de berg. De huisduif mengt zich bij de kippetjes. Het is goed als hij (zij) gepikeerd is want ik heb er zelf geen zin in. Sada ketoek, sada kemong sada karinding eudjeung soeling sada noe batoek, sada noe omong. sada batoer koering oelien. Ik hoor het geluid van kleine en grote koperen gong, ik hoor het geluid van karinding ijzeren gesmeed mond-instrument) lk hoor hoesten en praten. Ik hoor mijn speelkameraad. Mevr. Kees - v. Baniseth. DS. al Fine -t- And when you wak- en, you'll still be here with meSu - li As performed on Fo.kways Records. Used by permission. Het zal omstreeks februari of maart 1942 geweest zijn ergens op een plaats op Bangka. De Japanse militairen waren er al, de gevreesde Kempei-tai nog niet. Vrouwen en kinderen waren reeds vooraf geevacueerd naar Java en wij mannen waren zoveel mogelijk in groepjes in woonhuizen ondergebracht. De algemene internering moest ook nog komen. Het leven was in die weken nog ongewoon stil en rustig en alle straten over het algemeen stil en ver laten. Op zekere middag, na het middag- maai van 2 uur, waren alle huisgeno ten voor de siesta ter ruste gegaan. U kent dat allen nog wel, alle ramen en deuren wagewijd open voor de koelte, de klamboe van het bed hele maal weggevouwen over de hemel van het ledikant. Mijn gastheer en ik waren languit op het grote tweepersoonsledikant gaan liggen met wat tijdschriften en wij wa ren beslist al weggedommeld toen ik plotseling door luid en driftig wiekge- klap mijn ogen opende en daar vlak boven mijn voeten op het ijzeren raam werk van het bed, een perkoetoet ont waarde. Voor de rest van de hele kamer met alles wat er in stond, had het beestje hoegenaamd geen belang stelling, doodrustig zat hij mij op te nemen, terwijl ik hem toch zo met mijn tenen had kunnen beroeren. Wat mij geheel vervulde was een grote bewondering, elk veertje zo gaaf en toch zo duidelijk afgetekend tegen de achtergrond van beige, het hele pak zo netjes gladgestreken en ge poederd. Heel voorzichtig schudde ik mijn gastheer wakker en toen hij rea geerde wees ik stiekem met een vin ger naar het voeteneinde van het bed; de man is dus volledig getuige geweest van dit voorval. Dromen deed ik dus niet en voor dronken zijn was er geen alcohol meer,alles gewetensvol ver nietigd immers. Mijn verstand werd met een grote verbazing vervuld, Bangka kende voor de komst der Japanners geen rijstvel den, ergo er kwamen geen deroeks of perkoetoets in de vrije natuur voor. Hooguit kon het een uit gevangenschap gevluchte vogel zijn geweest, maar een aarts-schuwe vogel als de perkoetoet die uit zijn volle vrijheid zomaar vanuit het felle zonlicht een duistere slaap kamer komt binnenvliegen en alsof het niets bijzonders is, kalm en bedaard binnen"voet"bereik van een mens komt zitten? Toch niet te geloven? Mijn gastheer en ik bleven de vogel roerloos aanstaren, kan het zijn een minuut, twee of langer? Wij weten het niet, op zulke momenten staat de tijd werkelijk stil. Totdat het beest plotse ling alle spanning uit zichzelf verbrak door met een overdreven diepe bui ging van kop en krop en waaiervor mig uitgespreide staartveren zijn oer- te-koek-koek-koek-koek liet horen, tot driemaal toe, kort achter elkaar. En alsof daarmee zijn zending volbracht was, vloog het beest weer met driftig en luid wiekgeklap het raam uit naar buiten. Met een sprong was ik het bed uit en rende ik de tuin in om in de bomen op het erf nog een glimpje van het beestje te zien, maar helaas hij bleek doorgereisd te zijn, mij achterlatend met een grote innerlijke verwondering. In de afgelopen jaren heb ik dit voor val aan vele vrienden en bekenden ver teld, met in mijn achterhoofd een on uitgesproken hoop dat misschien ie mand iets zinnigs er over zeggen zou. Men vindt het algemeen interessant, maar de stellige en besliste bood schap die het vogeltje met risico van eigen leven mij bracht, heb ik tot op de dag van heden nog steeds niet verstaan. V. Naschrift v. d. Redactie: Misschien was het een losgeraakte of losgelaten perkoetoet die jaren lang in een huis gewoond had en nu instinctief weer naar een huis vloog dat op het oude leekWie heeft overigens gehoord van een perkoetoet als boodschapper? 21

Tong Tong | 1971 | | pagina 21