Dinosaurus Tong Tong. Het is inderdaad waar, als je bedenkt hoe "machtige" kranten en weekbladen ouder en beroemder dan onze Tong Tong worden opgeheven of met elkaar een fusie aangaan, sta je versteld over het bestaan van ons blad. Onder "de stem der wereld" blz. 15 van TT.-nr. 7 vraagt Tjalie zich af hoe lang TT. het volhoudt. Lang, heel lang Tjalie, als de lezers(essen) van het blad dit maar willen. Door niet te kankeren en het abonnement opzeggen als jullie later noodgedwongen het abonnementsgeld misschien weer moeten verhogen. Waar blijven we anders met onze begrippen van trouw, branie en ondernemend? (vooral dat eerste.) Ik zou wel eens willen weten hoeveel lezers(essen) zich serieus hebben af gevraagd: zal ik TT. missen als zij niet meer verschijnt? Ik kan het niet missen, wil ik je wel vertellen. En omdat ik hoop het voortbestaan van TT. ermee te realiseren, zend ik je bij deze een tientje voor een kwartaal abonnement op TT. t.n.v. Mw. N. S. - v. R. Ik meen op deze manier abonné's te kunnen aantrekken door ze een kwart jaar lang op mijn kosten TT te laten lezen. Hopen maar dat mijn voorbeeld goede navolging vindt. Geen één blad ter wereld neemt geregeld de "opstel len" van haar lezers op in haar num mers dan alléén Tong Tong. Opstellen en verhalen die simpel en menselijk zijn. Zo werd bereikt dat wij één grote familie vormen, waarvan de leden om beurten wat te vertellen hebben. Si Klaas met zijn dongèngans, Bartman met zijn heerlijke tjerita's over allerlei zaken naast zijn jachtverhalen; meneer Schardijn onze "deskundige" die zo veel leerzaams weet te schrijven. Plan tersvrouw, enz. Sorry, maar er zijn er zóveel dat de vermelding van alle namen teveel plaats zou vergen. Daarbij te weten dat die familiekring de hele aardbol omspant - en dat dus al die inzendin gen worden gelezen in al die families apart, is op zichzelf al een hartver warmende gedachte. Het is niet weg te cijferen dat TT. ons in feite samenbindt als één grote fami lie. Indien TT. zou komen "te vallen", dan zou tegelijkertijd ook die familie band worden ontbonden; de familie uitéén vallen als bladeren in de wind. In de tijd"dat TT. als Onze Brug het levenslicht zag, kostte een briefporto twaalf cent. Dat werd al gauw vijftien cent. En wij maar mopperen. En wat kost een brief verzenden nu? Logisch dat de verzendkosten van bladen e.d. eveneens omhoog gingen. Al erg ge noeg dat TT. haar medewerkers (sters) niet dat inkomen kan bieden waar over al elders meer betaald voor wordt. In feite bestaat TT. al door de zorg van mensen die onbaatzuchtig het werk doen, jaar in, jaar uit met maar een minieme beloning. Zij spenderen hun tijd en energie aan het helpen-in stand houden-van-ons-blad. De anderen die daaraan meehelpen zijn abonné's zoals u en ik en duizenden anderen. Laat ons dus redelijk zijn; wat niet kan, dat kan niet. NI. het voortbestaan van TT. te laten afhangen van telkens verhoog de posttarieven e.d. Daarom beste mede-abonné's: bent u werkelijk niet in staat de onafwendbare verhoging binnen afzienbare tijd van het abonnementsgeld op TT. te missen, dan houdt alles op. Dan houdt TT. op te bestaan binnen afzienbare tijd. Maar ziet u kans dat wél op te brengen het gaat ten slotte om TT.'s voortbe staan dan geeft u daarmee ook TT. meer "levenskans" for another year. Dan hebben u en ik, wij allen tezamen, daadwerkelijk ons best gedaan TT. te behouden voor onze grote familiekring. En behalve voor dié, ook voor de toe roenan van al de leden daarvan; de toeroenan die straks in een wazig ver verschiet nog TT. nrs. kunnen naslaan in de archieven van 's Rijks Instituten. Daarom vind ik persoonlijk, die initia len onderaan de inzendingen zo ridi cuul. Noem ik misplaatste bescheiden heid, vooral omdat üw toeroenan later niet zal weten dat het was, een voor vader van ze (voormoeder desnoods) die het ingezonden stuk geschreven heeft. Voorts gewaagde Tjalie over het week blad Look als over "deze dinosaurus onder de bladen". Nu moet je weten dat dit dier en zijn verwanten zij waren koudbloedige dieren, reptielen, in de verte verwant aan de krokodil, slang en hagedis zo'n 140 miljoen jaren geleden leefden. De grootste onder de dinosaurussen waren de gi gantische brontosaurussen, onschul dige planteneters. Hij was ruim 23 me ter lang en woog 30 ton of meer tijdens zijn leven. Ik heb zijn baloongs en die van zijn verwanten gezien daar, in het Ameri kaans Museum of Natural History te New York. Het was nl. altijd mijn liefste wens geweest de overblijfselen van deze giganten van dichtbij te zien. On voorstelbaar facinerend gewoonweg, bij het zien van die reusachtige skelet ten eraan te denken dat dat eens heeft geademd, geleefd, gebruld als de don der misschien. Ik zeg je, dat ik aan 1 dag niet genoeg had daar rond te dwalen en mijn ogen de kost geven. Wat ook bijzonder indruk op me maak te waren de skeletten van paarden. Jawel, onze bekende djarans van nu. Deze paarden waren in de tijd toen die giganten nog over de continenten Het geraamte van een Tyrannosaurus (een soort Dinosaurus) het grootste vleesetende op het land levende dier, dat ooit bestond, in het American Museum of Natural History in New York. 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4