HET NIEUWE SURABAJA paar tjatjings. Aan de merekant, met als fauteuil een nogal hard rotsblok, in de schaduw van een waringinboom en het klotsende aer Toba tegen m'n voeten, gooide ik het aas uit. Ondertussen knab belend aan katjang rebus. Nou, ze beten wel hoor, de ikan moedjaïr! Echter helemaal geen visser zijnde, vond ik zo'n ikan van een vinger lang, iets ge weldigs. Plotsklaps schoot m'n dobber de diepte in, waarop ik fel reageerde door de de hengel met een ontzaglijke ruk omhoog te slaan. Het resultaat was een visje, bengelend aan een paar waringintakken hoog boven me. Wat een werk ik niet heb gehad, om dat ding uit z'n benarde positie te bevrijden! Twee Batakse jongetjes, ziende dat ik toch maar een goed stekkie had, gingen toen rustig vlak voor me, links en rechts zitten. Tegen zo'n overmacht was ik niet opge wassen en ik ben dan ook met stille trom opgestapt. Ik kan echter met trots verkla ren: "Hah. Ik heb in het Tobameer gevist en nog wat gevangen, ook." Het Tobameer en Prapat! Wat is het daar geweldig mooi! Het klimaat is zacht en je kunt overal ongestoord wandelen. Er groei en mooie bloemen, vooral de oranje Ste- phanotis (bruidsbloem) bloeit er uitbundig. Het Prapat hotel is keurig netjes en de makanan prima in orde. De verschillende tokotjes, welke het plaatsje rijk is, houden voor de tourist aardige souvenirs in voor raad, o.a. mooie geweven doeken en knap uitgevoerd houtsnijwerk. Wat je er meer kunt doen? Je kunt ergens een rustig plekje zoeken en een duik nemen in het heldere water. Of met een bootje naar het eiland Samösir varen. Nachtclubs? Die zijn er goddank niet. Je bent hier temidden van een grootse natuur en daarin passen geen night-clubs! Op een van onze wandelingen kwamen we ook bij de regerings pasanggrahan, waar men druk bezig was alles op te knappen voor de komst van Zijne Koninklijke Hoog heid, Prins Bernhard. Zo konden we zien, dat de badkamer van de Prins belegd werd met nieuwe blauwe tegeltjes! Zoals gezegd, we zijn drie dagen in Prapat geweest. Die drie dagen waren om voor we er erg in hadden... De tweede keer trokken we langs Prapat, toen we op weg waren naar Padang, via Tarutung en Sibolga. Met een kleine Land rover. Een tocht om nooit te vergeten. Door dat schitterende eiland, dat Sumatra heet. September 1971 G. H. Bartman "CT P. POEKOEL TEROES 60.000 Zó vaak hoort Tjalie in brieven dat men hem hartelijk "Poekoel Teroes!" toewenst maar erg veel lezers hebben hun tientjes nog niet gestort voor ons Hidoep Teroes Plan. Dat is toch óók Poekoel Teroes? Zet hierin met ons samen door. Er is geen mooi er doel! Het spijt me, dat er in mijn vorige brief zoveel onduidelijkheden voorkwamen. Mea culpa! PLACE PIGALLE occupeert een pand op Tundjungan, schuins tegenover het voor malige Oranje-Hotel (thans Hotel LMS, ini tialen van Hr. Sarkies, de eigenaar) in de rij van Toko Lachman. Apropos, weet je, dat deze knaap een Indiër is? Z'n naam voluit luidt Lachmandas. NIRMALA op Aloon Aloon Tjontong bevindt zich op dezelfde verdieping als King Theatre (driesprong Pasar Besar-Baliwerti-Gemblongan, waar destijds het zo zeer gehavende gebouw in de bersiap-periode stond. BLEU-SIXTEEN staat op Simpang (thans Dil. Pemuda) vlak bij het pand van SKF, achter de Sim pang-Apotheek. Dan hebben we nog LAS VEGAS op Djl. Urip Sumohardjo; dit is de naam van de boulevard, waar Kaliasin en Paimenlaan samen komen. Kaliasin heet nu Dj. Djendral Basuki Rachmat en Paimen laan is herdoopt in Dj. Panglima Sudirman. Al de namen, die ik boven genoemd heb, zijn Night-Clubs, compleet met hostesses (waaronder buitenlandse) en Strip-tease dancers uit Parijs, Brussel, Hongkong, Ma nilla, etc. etc. Ik heb ze zelf niet gezien, hoor; daarvoor ben ik een halve eeuw te vroeg geboren! BAMBU DENN is tenslotte een gewoon restaurant op het voorerf van von Faber's Historisch Museum, waar je gezellig kunt zitten met een of ander hapje en soft drinks. Naast deze exclusiviteiten voor mensen met een flinke buidel heb je overal in de stad eettentjes voor mensen, die werkelijk lek ker willen eten. Neem b.v. RESTU op de hoek van Embong Malang-Tundjungan, waar je voor weinig geld heerlijk in reepjes ge sneden babat met pikante saus of een portie pangsit-mie kan bestellen. Op het platje van het voormalige Hellendoorn op Pasar Besar kan je genieten van zalige sio-may (een soort frikassee). Je weet zeker al, dat die naamsverande ring bij ons een soort epidemie is geworden, doch wat je beslist niet weet is, waarom men 't nodig acht een straatnaam als Plam- pitan te veranderen in Dj. Achmad Djais; ik weet 't ook niet. Neem bv. Riausstraat op Bandung, die heet nu Djl. Laksamananamuda R. E. Mar- tadinata. Om dit alleen uit te spreken wordt je al amechtig, apa lagi als je die "Djl!" en "R.E." volledig moet prononceren. Je herinnert je natuurlijk Hotel du Pavil ion a/d Paimenlaan. Welnu, dat is nu ge heel gemoderniseerd als dépendance van Hotel Tandjung in Tretes, ook full A.O. air-conditioned). Djatim (Djawa Timur) is in de laatste tijd hard doende zich op te maken om touristen aan te trekken. Er valt derhalve in de komende dagen heel wat te vertellen. Dit zal ik doen, nu ik weet, waar je naar toe wil. Maar één ding moet je goed voor ogen houden: ik heb nu eenmaal geen journalis tenknobbel. Jij moet dus uit mij halen, wat je weten wil, zoals je dat deed in je laatste brief, afgesproken? Ik heb je al verteld, dat er in Duku-Ku- pang, in de buurt van het golfterrein, een TV relay-station is, dat de uitzendingen van Djakarta via Tjemorosewu relayed. Het schijnt, dat men nog steeds aan het expe rimenteren is want 't beeld, hoewel scherp, gaat om de haverklap "rollen" en vervormen door zijdelingse "zenuwachtige" capriolen. Deze laatste maken dat wij bv. staande ora tors op 't scherm als kundige buikdansers zien. Heel vaak verdwijnt 't beeld als een to tale eclips of het geluid dat me doet den ken aan de tijd van de "stomme" films in „the early twenties". Dat nu bedoel ik met "kabur". De omgeving van het golfterrein zal bin nenkort een geheel ander aanzien hebben. Er is daar een monster recreatiecentrum geprojecteerd. T.z.t. zal ik het ook hierover hebben; help mij daaraan te herinneren. Ik ben nogal kort van memorie. Trouwens, het zuidelijk gedeelte van Darmo blvd. in de omgeving van de Die rentuin is voor jou beslist onherkenbaar De Kebon Binatang zelf, die onder het re giem van Sukarno min of meer in deplora bele toestand verkeerde, is thans aardig gerehabiliteerd. De dieren, die indertijd zo sloom leken door ergerlijke verwaarlozing, zijn nu levendiger door betere verzorging en voldoende voeding. Jammer, dat er in tussen heel wat zijn dood gegaan. We had den een zeehond, prachtige tjendrawasihs uit Irian, goudfazanten uit RRT, giraffen, een dromedaris, een witte beer. Die zijn nu allemaal mati, ook de grote Orang-Utan. De weg vanaf Pasar Wonokromo tot het internationale vliegveld Waru krijgt de naam van Dj. A. Jani. Die weg naar het Zuiden wordt 20 m. breed met aan beide kanten een trottoir van 2i/2m. De spoorlijn naar Malang zal dan in het midden komen te liggen. De hele rij toko's en woonhuizen ten zuiden van de pasar wordt dus gedeel telijk afgebroken. Op Kapas-krampung (verbinding Kend- jeran-Ngaglik) staat een moderne pasar ter vervanging van Pasar Atom op Bunguran/ Gombong (b/d Gasfabriek). Kosten daar van 500 miljoen. Met "pasar" versta je niet de plaats waar je alleen vlees, en groente koopt, neen, daar kun je van alles krijgen. Je kunt niks geks bedenken, of de stand houder zegt tegen je: "Voila!" De meeste van die lui zijn multi-linguisten, hoor, zulks met het oog op de touristen. Weet je, dat éénmanszaken zoals Toko Aurora, Toko Nam. e.d. het niet meer kun nen bolwerken? Namanja ister nog, maar daarbinnen heb je een heleboel standjes van diverse houders, waar je van sandalen af tot medicamenten toe kunt kopen. Zulke winkels worden hier Toserba's (toko serba ada van alles en nog wat) genoemd, w.o. de voormalige Toko Hoffman, Toko Metro, enz. Je kent Buttewegstraat, niet? Die heet nu Dj. Tandjung-Anom en daar hebben we ook een Toserba van die naam compleet met snack-bars (zonder damesbediening wel te verstaan) en Jackpots. Wij zijn op het ogenblik in het midden van het eerste 5-jarenplan. Voor de twee de Repelita (Rentjana Pombangunan Lima Tahun) staan nog meer raksasaprojekten op het programma. Hierover later, tenminste als wij nog rus tig kunnen blijven ademhalen. Insja'allah! Jos. Het antwoord ligt o.i. voor de hand. Over al in de wereld worden straten en pleinen genoemd naar prominente figuren van de oudste en jongste geschiedenis. Het is logisch dat een jonge onafhankelijk ge worden staat meer namen van generaals heeft dan braafburgerlijke naties. Wie b.v. in Mexico rondkijkt, staat verbaasd over het enorm grote aantal krijgsheren en op standelingen naar wie straten en pleinen genoemd zijn. Ja zelfs beroemde data en staatsgrepen heeft men in het stadsbeeld vastgelegd: Paseo de la Reforma, 16 Sep- tiembre, Independencia, Insurgentes, I de Mayo, enz enz. Lees de straatnamen en gij kent een volk! 7

Tong Tong | 1971 | | pagina 7