Herinneringen om het Julianaziekenhuis te Bandung Nogmaals Juliana en Bernhard in Indonesië Ik kan mij nog goed herinneren, dat ik als jongen van nog geen tien jaar, re gelmatig in het Julianaziekenhuis kwam. Niet omdat ik ziek was, maar omdat mijn vader daar vóór de oorlog admi nistrateur was. Na de oorlog was hij er ook nog enige tijd werkzaam. Ik herinner mij de prachtig aangelegde tuinen waardoorheen de galerijen lie pen, de kantoren aan de voorzijde (links boven op de foto) en de keukens aan de achterkant. De mantri's op de zalen waren altijd even vriendelijk, evenals de kantoor 'klerken' die mij carbonpapier gaven om zélf te typen op een kantoorschrijfmaohine, waar ik gek op was, en wat mijn vader ooglui kend goed vond. Ik herinner mij zuster Franken, zuster Van de Peppel en vele anderen. In het bijzonder mevrouw Burghard, hoofd van de huishoudelijke dienst van het ziekenhuis. Dit was een ontzettend hartelijke 'moeke' die altijd een lekker hapje voor mij had klaarstaan als ik op mijn ronde met mijn vader de keukens aandeed. Mevrouw Burghard heb ik in het begin van de oorlog nog meege maakt in de Jappenkampen in Bandung. Altijd had zij een opbeurend woord en zei dat 'het' gauw voorbij zou zijn. Zij heeft het niet mogen beleven. Van honger omgekomen in een vrouwen kamp. In het begin van de oorlogstijd hadden wij thuis een voortgezette kliniek onder leiding van de directeur-geneesheer van het Julianaziekenhuis, dr. Van de Roemer. Op de kleine foto staat dokter Van de Roemer met zuster Cramer, verpleegster, en geheel rechts mijn moeder die de administratie voerde. Onze voorkamer was de wachtkamer, de speelkamer de onderzoekruimte. Ons huis lag aan de Riouwstraat in Bandung, vlak bij het Oranjeplein. Aangezien ons huis in het eerste kamp viel, hebben wij deze kliniek nog enige tijd weten te houden ten dienste van velen die medische hulp nodig hadden. Toen het kamp werd overgeplaatst en dokter Van de Roemer niet meer kon blijven zijn wij van daaruit per grobak vertrokken naar het volgende kamp. Na de oorlog zag ik ons huis terug, waar geen steen (letterlijk) meer op de andere stond. Tussen de vloertegels groeiden oranje goudsbloemen, ik vond dat toen een oranjesymbool van 'vrij heid'. Na de oorlog deden mijn vader en ik ons intrede in het Julianaziekenhuis dat klaargemaakt werd voor oorlogs- zieken en kampmensen. Ik heb voordat mijn moeder en zusje uit de kampen terug kwamen veel gezien van mensen die werden binnengedragen na een 'aanslag' of slachtoffer waren gewor den van Indonesische opstandelingen vlak na de oorlog. Het ziekenhuis is nog even bezet geweest door deze parindra's, en is later ontzet door Gur- ka's. Ik zie nog de mitrailleur voor onze kamerdeur op de bovengalerij staan. Vanuit het ziekenhuis vonden ook veel transporten plaats naar Nederland, waarbij ik stond te kijken als de auto's vertrokken met overlevenden die naar Nederland gingen. Mijn vader heeft na de oorlog, na een korte rustperiode in Holland, nog en kele jaren zijn werk in het Julianazie kenhuis voortgezet, tot ook voor hem de tijd aanbrak het gebouw op Randji- badak aan de Pasteurweg voorgoed vaarwel te zeggen. Als dit ziekenhuis kon spreken, dan zou het heel wat verhalen kunnen ver tellen. Dokter Van de Roemer schijnt, als ik goed ben geïnformeerd, intussen te Den Haag overleden te zijn; mijn vader, W. de Gelder, woont eveneens te Den Haag en is gepensioneerd. Naar aanleiding van het artikel "De gordel van smaragd" (T.T. 1 nov., no. 8) dat een bespreking was van het door J. P. M. Elswijk, redakteur van de Tele graaf, geschreven geillustreerde ver slag van het Koninklijk bezoek aan In donesië, uitgave van Teleboek N.V., Bussum, zijn er bij de redactie van TT. verschillende reacties binnengekomen. Enige lezers troffen in hun exemplaar van bedoeld boekje het in Tong Tong gewraakte voorwoord van het boek, getiteld "Gordel van Smaragd" niet aan! In de boekjes bij onze boekhan del (en ook in ons recensieexemplaar) kwamen de betreffende passages wel voor! Een lezer komt tot de volgende con clusie: "Naar aanleiding van de advertentie in de Telegraaf zond ik de betreffende slip in - doch ontving eerst veel later het boek. Volgens de verpakking kwam dit van: Unieboek N.V. Bussum. In het boek staat echter als uitgever vermeld: Teleboek N.V. Bussum. En nu komt het opmerkelijke: in mijn exemplaar van het boek staat: tweede druk, ter wijl ik gegarandeerd zeker tot de eer ste bestellers behoorde. Ongetwijfeld zijn er dus twee uitgaven geweest; in ieder geval was er een zg. tweede druk. Vermoedelijk één speciale uitga ve voor de Indisch gasten en één voor nieuw links, mogelijk daarom ook de verschillende namen van de uitgevers." Bij vergelijking van bovenstaande fei ten vraagt men zich inderdaad af: is dit toeval of een stunt om het boek zowel rechts als links goed te verko pen? Gezien de zig-zag koers van de Telegraaf gedurende de laatste tijd zijn wij geneigd het laatste aan te nemen. Het blijft intussen een vreemde zaak, dat in de ene uitgave wel, en de andere niet, een stukje extreem-links gekleur de "geschiedschrijving!' wordt opge nomen! Wij zijn benieuwd naar de op lossing! CHINA EN DE SPORT In de "Sunday Express" lazen we een interessant artikeltje over de nieu we aspecten in-de sport, die zouden optreden nu China lid geworden is van de Verenigde Naties. Want een volk van 700 miljoen zielen kan een record aantal recordbrekers opleveren op elk sportgebied, als ze willen. Daar is het wachten nu maar op. Eigenlijk weet men in Europa niets af van de sport-potenties bij de Chine zen. Alleen de Indische voetballers hebben ervaring met één Ohinese voet baller: Lee Wai Tong. We kunnen best geloven dat een elftal met elf Lee Wai Tongs onverslaanbaar is Ik ben als verslaggever in Amsterdam terechtgekomen en denk nog vaak aan die woelige periode Henk de Gelder

Tong Tong | 1971 | | pagina 12