'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW DE LOUPE OP TONG TONGERS De Maestro van de Sumatraanse Jungle Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kanvoor u de oplossing zijn. Een goede maand geleden was ik in Atjeh op jacht en tijdens een korte rust periode genoot ik intens van het ge kwetter en gekweel van vele vogel soorten. Er zijn op Sumatra gode zij gedankt en geprezen, nog veel vogels. Ik vind, dat er een bij is, om te zien een vrij onooglijk diertje, die je niet zo maar "zanger" kunt noemen. M.i. zingt deze vogel niet, maar jubelt. Hij is een echte jubelaar! Ik bedoel de tjotjak-rawa! Wat een naam overigens: tjotjak-rawa! De tjotjak van het moeras. Ik heb in noord Sumatra een paar keer door moerassen gereden, doch geen tjotjak gezien of gehoord. Het ware beter deze vogel tjotiak-rimba of radia te noemen. Op een keer stopte de Landrover heel vroeg in de morgen bij een van die schitterende sungai's, waaraan Suma tra zo rijk is. De zeer ondiepe bedding was bezaaid met grote en kleine ste nen, waar over heen bruisend het hel dere water verder stroomde. De hoge, steile overkant was dicht begroeid met bomen, waaraan de donkergroene bla dertrossen van lianen als even zovele ondoordringbare gordijnen naar omlaag hingen. Een prachtig en onvergetelijk gezicht! Overal waren vogels te horen. Maar opeens zwegen ze. De jodelende kapodang, de kwetterende djalaks en kentilangs. Een tjotjak-rawa had een aria ingezet! Als de Maestro van het Sumatraanse woud de zon en de nieuwe dag een ode brengt, dienen de anderen maar te zwijgen. De tjotjak-rawa zingt niet; hij jubelt het uit. Je moet hem horen in de vrije natuur, te midden van de onvoorstelbaar wilde, woeste, maar grootse Sumatraanse jungle. Heel vroeg in de morgen, als de zon nauwelijks boven de toppen van de Bukit Barisan zichtbaar is. Bij het ruisen van een sungai. Ik heb je heerlijke geluid kunnen vast leggen op een bandje, Maestro. Dat heb ik. En straks als ik je weer hoor, hier in 't koude Holland, dan denk ik terug aan de bruisende sungai, zie voor me de dichtbegroeide steile rivieroever en beleef het moment nog eens toen de anderen zwegen, want zij moesten luisteren naar een aria van de Meester. G. H. Bartman CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsule^, Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 3,90 per kuur. "Het moet me deze ochtend, zittend bij m'n mok koppie toebroek, van het hart, wat een voorrecht het is, op je oude dag nog zo'n blad te hebben als "Tong Tong" in deze wereld waar nor men en tradities blijkbaar vergeten zaken zijn Een eresaluut voor allen, die aan ons blad meewerken om óns oude orangs een hart onder de riem te steken. Poekoel teroes!" Julius en Roos Pothoff Telkens krijgen we ongevraagd van vele kanten brieven met fragmenten als deze, en pas als ik Indischgasten ontmoet die Tong Tong nooit lezen, merk ik welk een wijde wereld zij mis sen. Hun Indische wereld is een nauw terreintje van het denkleven van een paar families van b.v. Soerabaja of oude voetbalvrienden, waarin over en weer dezelfde herinneringen al zo vaak zijn herhaald, dat ze tot op de draad versleten zijn. Verder zit men zwijgend bij de TV, die vaak totaal onbegrepen en onaanvaardbare gedachten opspuit. Meedoen of mee-denken zit er niet bij. Het is merkwaardig hoe verreweg het grootste aantal Indischgasten, die destijds Tong Tong verwierpen als af remmend (omdat wij tijd verliezen door "omkijken") en ons wel eens zouden laten zien hoe flink zij vooruit kwamen vooral op hogere leeftijd opvallen door leegheid. Alsof hun geest afgestorven is. Terwijl de Tong Tong-lezers een sprankelende waakzaamheid en inte resse behouden hebben, die hun jong houdt. Eigenlijk spreekt dat vanzelf. Tel kens worden wij "opgepord" door ver haaltjes en ervaringen, die a.h.w. onze geest verbieden om "af te sterven", en om nieuwe spirit te krijgen als wij eigen belevenissen verder vertellen. Elk verhaaltje, van de verste plaatsen in Indië en lopend van 1900 tot 1971, geeft telkens weer een "nieuwe injec tie vitalisme". Je merkt het in al zijn eenvoud bij een mede Tong Tonger die zelden meedoet met vertellen omdat hij (zij) schijnbaar niets te vertellen heeft. Omdat die herinneringen dood schij nen. Maar noem opeens de naam Pa- dang of Banda, of het fonteint gewoon weg nieuwe verhalen! Nog steeds ben ik blij dat ik van Tong Tong ondanks aandringen nooit een blad voor intellectuelen of cultu- relen heb willen maken. Het zijn vaak onze oudste en eenvoudigste pioniers die ons leesstof geven, waar alle boe- kenrijen in Holland niet bij kunnen ha len, zó boeiend en zó vitaal zijn ze! Laat de hele wereld ons maar "con servatief" of "kolot" noemen. Wij we ten té goed, dat mensen die het langst bezig zijn de waarden van het leven te timbangen, op het laatst de hoogste waarden over houden, ongeacht hoe oud ze zijn. Als ze maar de gezondste, de sterkste en de heilzaamste zijn.. Ja toch? T.R. 17

Tong Tong | 1972 | | pagina 17